Connect with us

Балкан

Исмевање врз професорка: Ученици снимале како ја малтретираат професорката (Видео)

Published

on

Тоа се случи на час, каде што немаме безбедносни камери. Ги презедовме сите законски мерки. Писмено ги известивме родителите и сите засегнати институции, управата на училиштето и поведов воспитно-дисциплинска постапка. Кога ќе се утврдат сите факти, учениците ќе бидат казнети со одредена дисциплинска мерка, изјавил директорот на училиштето.

Во Техничкото училиште во Трстеник се случил инцидент во кој учествувале тројца ученици и еден наставник. На социјалните мрежи е објавено видео од непримерниот настан, а многумина го осудуваат однесувањето на учениците, јавуваат српските медиуми.

Тие ја снимиле професорката додека ја малтретирале. На видеото може да се види дека ученикот се расправа со наставничката додека друг 1 приоѓа одзади и ѝ го трга столчето на кое седи.

Професорката паѓа на подот, а учениците се смеат.

Сето тоа го снимиле и потоа го објавиле на интернет со очигледна цел да ја исмеваат наставничката, но наместо пофалби од врсниците, добиле осуда, а училиштето покренало дисциплинска постапка против нив.

Тој вели и дека истата вечер околу 23 часот ја видел снимката од детското насилство врз наставничката и дека „во најмала рака бил шокиран“.

Учениците кои учествувале во инцидентот не биле познати по големи прекршоци во училиштето. Се случувало, вели директорот, да бегаат од час пред писмена задача или испрашување, поради што добиваат неоправдани изостаноци.

Балкан

ПОТОП во соседството – Реката се излеа од своето корито на повеќе локации (Видео)

Published

on

Реката Јошаница утринава се излеа од коритото на повеќе локации во Нови Пазар, Србија, а мештаните во паника се обидуваат да ги заштитат своите дворови и куќи, пренесуваат српските медиуми.

Најтешко е во новопазарските населби Трнава и Шутеновац, а воведена е и вонредна состојба.

Тешка е состојбата и во населените места Постијење и Блажево, каде исто така имаше излевање.

Continue Reading

Балкан

Страшна сообраќајка во Црна Гора: Нуркачи извлекоа три тела од надојдената река (ВИДЕО)

Published

on

Нуркачите набрзо го извлекле телото на девојката, додека трагале по двајцата мажи.

„По повикот од ОКЦ центарот, нашите нуркачи излегоа на местото на настанот во местото Рогами кај Подгорица во потрага по исчезнати лица кои паднаа во реката по сообраќајна несреќа. По кратка потрага на длабочина од пет метри, пронајдовме возило во кое имаше две безживотни тела. Телата ги извлековме и ги предадовме на надлежните органи за понатамошно постапување“, изјави за „Вијести“ Данило Мијајловиќ од Регионалниот нуркачки центар.

Да потсетиме, два автомобили се обиделе да го поминат мостот на малата река Широлија, која се наоѓа под Дукља, но возачот на првиот автомобил се откажал од преминувањето бидејќи реката била премногу надојдена и го поплавила мостот, пишува Стандард.

Сепак, како што пренесува овој портал, возачот на другиот автомобил сепак одлучил да се обиде да помине. Кога бил на средина, силен порој од вода го превртел возилото, кое завршило во реката.

Според мештаните, овој мост не е погоден за сообраќај кога водостојот на реката е висок.

Continue Reading

Балкан

Вучиќ за СП во Катар: Ќе навивам со сето срце за Србија, како што навивав за Македонија на ЕП

Published

on

Не знам дали ќе успееме или не, но одиме да победиме, би сакал да се сретнеме со Хрватите во четвртфиналето, тие имаат фантастична репрезентација, стара, искусна, но мислам дека во овој момент ние сме за нијанса подобри! Какво големо дерби би било тоа, страшен натпревар, изјави во гостувањето на телевизија Прва српскиот претседател Александар Вучиќ, каде на крајот од дискусијата за горливите прашања за Србија се осврна и на Светско првенство, јави дописникот на МИА од Белград.

-Ќе навивам за Србија со целото мое срце, како и сите граѓани на Србија, и ги молам само да се борат … Виктор Орбан страсно навива за Србија, како што би и јас и тие да учествуваа, а ние не … Исто така навивав и за Македонија на Европското првенство, изјави српскиот претседател, додавајќи дека за „Србија ќе навиваат и нашите браќа Унгарци, Македонците, Романците, Бугарите …“, кажа Вучиќ во утринската програма на ТВ Прва.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк