Connect with us

Свет

(ФОТО) Спектакуларна церемонија за почеток на СВЕТСКОТО ФУДБАЛСКО ПРВЕНСТВО ВО КАТАР

Published

on

Свечената церемонија на стадионот Ал Бајут во катарскиот град Ал Кору ја отвори познатиот холивудски актер Морган Фриман. Следуваа традиционални катарски танцови, по што на стадионот се појавија лица со знамињата на 32 држави учесници на овогодинешниот шампионат.

Image

На нив им се придружија маскотите од претходните светски првенства, а беа изведени и песните од претходните Мундијали. Азијската музичка ѕвезда Јункок и катарскиот пејач Фахад Ал Кубаиси ја изведоа химната на ова Светско првенство а емирот на Катар Тамим бин Хамид ал-Тхани со своето обраќање го отвори Светското првенство

На сите тимови и гледачи им посакувам уживање и одлична фудбалска претстава. Овие денови нека бидат денови кои ќе не надополнат со добрина и надеж, среќно на сите!”,

кажа Тамим бин Хамид ал-Тхани.

Свет

Роденденската торта на Бајден е хит на социјалните мрежи (Фото)

Published

on

Американскиот претседател Џо Бајден неодамна го прослави својот 81 роденден, а фотографијата на која позира со торта стана тема на бројни шеги и мемиња на социјалните мрежи.

Имено, Бајден насмеан позира покрај роденденска торта на која беа запалени 81 свеќи. Со оглед на тоа што ги имаше толку многу на мал простор, свеќите се споија во голем пламен, а за тоа се пошегува и самиот американски претседател. „Благодарам на сите за роденденските желби. Излезе дека ви снемува простор за свеќи на вашиот 146-ти роденден“, напишал тој во описот, а следбениците брзо се огласија во коментарите.

„Кој решил да се пошегува за својата возраст, треба да добие покачување“, „Дали таа торта треба да ја претставува Америка денес?“, „Дајте му покачување на неговиот асистент на социјалните мрежи“, „Оваа торта изгледа како неговата крајна дестинација“, „Толку си стар што ти гори логорски оган на тортата“, се дел од коментарите, а реакциите се појавија и на Х.

Continue Reading

Свет

Драма на аеродромот во Тел Авив, Шолц евакуиран од авионот (ВИДЕО)

Published

on

Вистинската драма се одвивала во моментот кога авионот на германскиот канцелар Олаф Шолц требало да го напушти Тел Авив.

Непосредно пред полетувањето од аеродромот Бен Гурион се огласиле сирените. Шолц веќе се качил во владиниот авион кога дошла наредбата сите патници да излезат од авионот и да легнат на подот.

„Германскиот канцелар Олаф Шолц  беше евакуиран од аеродромот во Тел Авив“, информираат израелските медиуми кои објавија и видео од евакуацијата.

Кога се огласи сирената за воздушен напад на аеродромот во Тел Авив, германскиот канцелар Олаф Шолц и неговиот тим лежеа на земја.

Станува збор за детонации од израелскиот систем за противвоздушна одбрана „Железна купола“, кои од небо ги соборија ракетите на Хамас. Билд наведува дека биле истрелани два противавионски проектили кои јасно се слушнале на аеродромот.

Шолц вчера го посети Израел за да изрази солидарност со таа земја по нападот на Хамас.

Continue Reading

Свет

Газа е пеколот на земјата (Вознемирувачко Видео)

Published

on

„Во текот на последните 24 часа, авионите на воздухопловните сили извршуваа опсежни напади долж должината и широчината на Појасот Газа, предизвикувајќи пустош врз терористите на Хамас“, се вели во соопштението на ИДФ.

На социјалните медиуми се појавуваат видеа на кои се гледа како по ракетните напади зградите паѓаат какo кула од карти, а од птичја перспектива се гледа дека појасот Газа полека се брише од лицето на земјата.

Страшни сцени го ужаснуваат светот од војната во Израел и појасот Газа. Израелските одбранбени сили (ИДФ) соопштија дека извршиле воздушни напади врз 130 цели на Хамас во Газа во изминатите три часа.

Најтрогателна е сцената како татко го држи во раце своето мртво девојче по ракетните напади од страна на израелската војска.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк