Connect with us

Спорт

Научник од Оксфорд пресмета кој ќе биде СВЕТСКИ ШАМПИОН, никој не предвидел ваков епилог до сега!

Published

on

Репрезентацијата на Бразил ќе го освои престојното Светско првенство во Катар.

Ова го покажа математичкиот модел на научникот од Оксфорд, Џошуа Бул во специјално испитување пред почетокот на Мундијалот.

Британскиот математичар направи уште интересни прогнози како:

-Белгија за прв пат во историјата ќе стигне до финалето на Светското првенство.

-Германија повторно ќе има разочарувачко издание и ќе биде елиминирана од Белгија во осминафиналето.

-Англија ќе загуби во четвртфиналето од Франција

-Бразил во полуфиналето во израмнет меч ќе ја елиминира Аргентина.

За да стигне до овај резултат, математичкиот модел користеше податоци за сите репрезентации и ги симулираше натпреварите 1 милион пати, па ги зеде во предвид најчесто среќаваните резултати.

Македонија

Летечкиот Македонец ја слави европската титула, па браво мајсторе (Видео)

Published

on

Најдобриот македонски автомобилист Игор Стефановски – Иџе, кој викендов по третпат го освои Европскиот шампионат за ридско-планински трки, беше пречекан дома со факели, овации и македонски знамиња.

Трократен Европски Шампион! За мојата Македонија,за мојот народ! 2014/2015/2023! Бидете горди, испишавме нова историја!!!, порача Иџе по освојувањето на трофејот.

Видео: https://fb.watch/n9QvHnH9V8/?mibextid=Nif5oz

Continue Reading

Спорт

Не можеше да ги задржи емоциите: Прославата на Ѓоковиќ по победата во епското финале (Видео)

Published

on

Новак Ѓоковиќ во спектакуларно финале во три сета славеше против Карлос Алкараз на турнирот во Синсинати. Оваа победа за Ѓоковиќ донесе и многу емоции, а тоа можеше да се заклучи и од начинот на кој прослави.

Српскиот тенисер до победата дојде по голема борба и спасена меч топка и токму затоа ова финалето ќе остане запаметено како едно од најдобрите во историјата. По победата Ѓоковиќ легна теренот, а потоа и ја искина маицата која ја носеше.

Треба да се каже и дека со три часа и 50 минути ова финале е најдолгиот меч во историјата на турнирот во САД.

Continue Reading

Спорт

Дали е ова најчудниот пенал во историјата на фудбалот? (Видео)

Published

on

Eден од најчудните пенали во историјата на фудбалот се случи синоќа во натпревар од Конференциската лига меѓу Гленторан од Северна Ирска и Гзира од Малта.

Гостинскиот голман го одбрани ударот, почна да се радува и избега од петерецот но топката сепак се дотркала до голот и заврши зад линијата.

Проверете дали е ова најчудниот пенал во историјата на фудбалот?

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк