Connect with us

Свет

Американски новинар приведен на стадион во Катар поради маичката која ја носел (ФОТО)

Published

on

Американскиот новинар Грант Вал, кој работи за „CBS Sports“ и има напишано книга за Дејвид Бекам, бил приведен на стадион во Катар поради носење маица со боите на виножитото пред почетокот на натпреварот САД – Велс на Светското првенство на стадионот „Ахмед Бин Али“ во Ал Рајан.

– Кога дојдов на стадионот облечен во маичка со виножито за поддршка на ЛГБТ заедницата, редарите ми забранија да влезам. Ме задржаа 25 минути и бараа да ја соблечам маицата. Твитнав за тоа. Еден момент подоцна, еден од чуварите насилно ми го грабна телефонот од раце. Помина речиси половина час. Чуварите одбија да ми го вратат телефонот и рекоа дека мојата маица е „политизирана“ и бараа да ја соблечам. Јас одбив.

Мојот пријател Ендрју Дас, новинар на „Њујорк Тајмс“, минуваше и му кажав што се случува. Го уапсија и него. На крајот чуварите ме натераа да станам и да се свртам кон безбедносната камера. Еден од чуварите праша: „Дали сте од Велика Британија? Јас одговорив: „Од Њујорк“. Ова почна да ме нервира. Конечно го ослободија Енди.

И тогаш ми пријде шефот на обезбедувањето. Тој рече дека ме пуштаат и ми се извини. Се ракувавме. Еден од редарите ми кажа дека само се обидуваат да ме заштитат од навивачите внатре кои би можеле да ме повредат поради носењето на маицата. Подоцна ми се извини и претставникот на ФИФА. Но, оваа епизода ме натера да размислам како им е на обичните Катарци кога целиот свет не гледа во нив, напиша американскиот новинар на својата веб-страница.

Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) донесе забрана за било какво носење симболи или пароли, од страна на националните тимови, новинарите но и навивачите, за поддршка на ЛГБТ-популацијата, почитувајќи ги законите на земјата домаќин на Мундијалот.

Свет

Јужна Кореја го доби првиот САМОВОЗЕЧКИ АВТОБУС, кај нас уште приватен автобус се чека (ВИДЕО)

Published

on

Главниот град на Јужна Кореја го доби првиот вистински самовозечки автобус. Новото возило не изгледа како обичен автобус – целосно е симетрично, со заоблени рабови и големи прозорци, пораки кои повеќе изгледа како играчка отколку како најсовремена форма на превоз.

Од страртапот 42 Dot, во сопственост на јужнокорејската компанија Hyundai, кој ја направил технологијата за автономно возење, велат дека таквиот дизајн е намерен и дека тоа е иднината на возењето, па затоа бара и извонреден дизајн.

Автобусот изгледа како Лего затоа што е направен од композитни делови за да се намалат трошоците и да се олесни реплицирањето. Како што велат од стартапот, целта на компанијата е да ја направат технологијата евтина, безбедна и лесно пренослива на многу видови возила во иднина.

Засега под надзор на возач автобусот ќе вози по кружна рута од 3,4 км во центарот на Сеул, во траење од околу 20 минути. Луѓето можат да се качат на една од две станици откако бесплатно ќе резервираат безплатно место преку апликација.

Автобусот за навигација користи камера и ласер наместо скапи сензори. На денот на воведувањето на новата автобуска линија многу минувачи ги заинтригирал дизајнот на автобусот. Застанале за да го фотографираат и да ѕирнат внатре.

Continue Reading

Свет

Путин им изрази сочувство на мајките на војниците кои војуваат во Украина

Published

on

Рускиот претседател Владимир Путин се сретна со мајките на војниците кои учествуваат во војната во Украина и им кажа дека сочувствува со нивните страдања.

На претходно снимен состанок што беше емитуван на државната телевизија, Путин им рече на мајките на војниците да не веруваат во се што гледаат на телевизија или читаат на Интернет, тврдејќи дека има многу лаги за конфликтот.

Седејќи со група мајки на маса со чај, колачи и чинии со свежи бобинки, Путин рече дека тој и целото руско раководство ја разбираат и сочувствуваат со болката на оние кои ги загубија синовите во борбите во Украина.

I share pain': Vladimir Putin says to mothers of soldiers killed in Ukraine  | Mint

„Сакам да знаете дека јас лично и целото раководство на земјата ја споделуваме вашата болка. Разбираме дека ништо не може да ја замени загубата на синот, особено за мајката. Ја споделуваме вашата болка“, рече Путин.

Според „Гардијан“, Путин, наводно, рекол дека не жали што започнал специјална воена операција во Украина и ја опишал војната како „славниот момент“ во кој Москва конечно застанала против „западната хегемонија“.

Коментарите на мајките до претседателот не беа веднаш прикажани во снимениот телевизиски клип.

Руските медиуми јавуваат дека на средбата со претседателот присуствувале мајките на 17 руски војници кои учествуваат во војната, кои потекнуваат од различни региони на земјата.

Continue Reading

Свет

Како да не ги сакаш – ГО ИСЧИСТИЈА ЦЕЛОТО ЃУБРЕ ОД ТРИБИНИ (Видео)

Published

on

Јапонија вчера го приреди второто големо изненадување на Светското првенство во Катар кога ја совлада Германија со 2:1, но место да продолжат да слават, јапонските навивачи покажаа дека добрите манири и навики се на првото место, без разлика на ситуацијата.

По завршувањето на натпреварите, трибините вообичаено се полни со отпадоци, најчесто од храна и пијалаци, зашто навивачите сметаат дека има кој да зачисти зад нив. Јапонците не се однесуваат така.

Додека нивните фудбалери го напуштаа теренот, јапонските фанови зедоа пауза од славењето со цел да го соберат ѓубрето од стадионот „Халифа“. Тие го правеа истото и на последното Светско првенство во Русија, па дури и по првиот меч во Катар, кога Јапонија не ни играше, туку домашната селекција против Еквадор.

Во Јапонија, чистењето е дел од културата и оваа навика им се всадува на луѓето уште на рана возраст.

„Чистењето е начин на кој Јапонците ја демонстрираат гордоста со нивниот начин на живот. Собирањето ѓубре по фудбалски натпревари е само продолжување на основното однесување што го учат во училиште, каде што децата редовно ги чистат училниците и ходниците“, вели Скот Норт, професор по социологија на Универзитетот во Осака.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк