Connect with us

Македонија

Техничкиот директор на МНТ ПЛИВАЛ во ПОПЛАВЕНИОТ ПОДРУМ за да ја ИСКЛУЧИ СТРУЈАТА (ФОТО)

Published

on

Техничкиот директор на Македонскиот народен театар (МНТ) Гунтер Кубе, буквално пливал во вода до појасот за да стигне до осигурувачите во подрумот и да ја исклучи струјата, кога театарот на крајот на август беше поплавен по обилните дождови.

Објектот  во центарот на Скопје, како дел од проектот „Скопје 2014“ беше отворен во 2013, и чинеше 40 милиони евра.

Кубе за САКАМДАКАЖАМК.МК споделува детали од акцијата ноќта на 30 август, откако надојдената вода како река од булеварот Гоце Делчев го скршила прозорецот од северната страна која гледа кон Кале и го поплавила театарот.

„Секоја вода стига тука. За среќа, стигна до ниво кое не ги оштети опремата, ни механиката, ни електрониката. Потоа видовме дека уште еден прозорец е скршен, и поплавен беше и делот за Оркестарот. Ги повикав луѓето со кои работам, беше опасна ситуацијата. За жал, разводната табла е на незгодно место, треба да се помине низ вода, за да се симнат осигурувачите, што е неверојатен пропуст. Друга опција ни беше да одиме во Музејот на македонската борба, оти таму ни е трафостаницата, но тоа беше навечер, таму имаше само служба за обезбедување. Ѕвоневме во ЕВН, не креваа слушалка. Како се нафатив? Така, немаше друго чаре“, вели техничкиот директор.

Водата ја поплавила и Малата сцена, имало вода до втората скала. Трибините се шупливи, водата оди до крај кога ќе се наполни и потоа се слевала по сцената, каде што има звучници, инсталација, сето тоа било поплавено. Среќа во несреќа е, вели тој, што сценскиот под не се крена.

Македонија

ДЕВОЈЧЕ ЗАВРШИ НА УРГЕНТЕН – за да снима Тик Ток видео се качила на вагон кај Маџари и добила струен удар!

Published

on

Тежок инцидент се случил во Маџари, на железничката станица. Медиумите јавуваат дека 17 годишна девојка со изгореници по грбот и нозете била итно донесена во ургентниот центар, откако било пријавено дека добила струен удар од жиците поставени над вагон од воз.

Девојката е во свесна состојба и е на одделението КАРИЛ.

Според Канал 5, деовојката била качена на еден од вагоните на железничката станица Маџари каде дошло до струен удар при што се здобилеа со повреди. На местото на настанот пристигнале полициски службеници.

Истрагата се уште е во тек, а според нефицијалните информации девојката се качила на вагонот за да снима ТИК ТОК видео.

Continue Reading

Македонија

Ковачевски на ручек во студентскиот дом „Гоце“: Тука сме да ги слушнеме студентите (Видео)

Published

on

Премиерот Димитар Ковачрвски ги посети студентите во студентскиот дом „Гоце“, а и ручаше со нив. Како што вели тој, студентите се иднината на државата и нема да бидат оставени сами.

-Тие секогаш ќе имаат право да го искажат своето мислење, да бидат дел од процесот и да учествуваат во носењето на одлуките кои ги засегаат нив. Ние сме тука да ги слушнеме нивните ставови, да разговараме со нив и да носиме заеднички политики за подобрување на нивниот стандард!

https://fb.watch/h3qpQOH3nb/

Continue Reading

Македонија

Ристова: Mоже да се утврди кога синот на Џафери дипломирал, а кога положил правосуден испит

Published

on

Лесно може да се открие дали синот на собранискиот спикер Талат Џафери, Барлет, дипломирал или не пред да се запише во Академијата на судии и обвинители, смета универзитетската професорка Мимоза Ристова.

„И шо ако ги нема докуметите во Министерството за да се види дали малиот на спикерот Џафери се запишал на Академијата за судии и обвинители пред да дипломира! Зарем доказите нема да ги најдете

1. На соодветниот фалултет/универзитет во книгата на дипломирани.

2. Во Академијата во евиденцијата за пријавени Конкурсот за пријавување, потоа запишани. За ова треба да постојан дестеина релевантни пишани траги.

И доста ви е ова за да се докаже евентуалниот криминал, и да се побара одговорност за СЕРИОЗНИ ЗЛОУПОТРЕБИ“, пишува Ристова.

Ристова реагира на ставот на Антикорупциска според која не може да се отвори предмет за случајот Барлет Џафери, бидејќи, како што наведоа, Министерството за правда не ја чувало документацијата. 

Од Правда, соопштија дека досегашната пракса била документите на кандидатите односно барањата и другата пропратна  документација на кандидатите за полагање правосуден испит да се чуваат една година“,

„Во врска со случајот со Барлет Џафери кој го водеше Државната комисија за спречување на корупција Ве информираме дека согласно евиденционата тетратка за положени кандидати што се води во Министерството за правда и е од трајна вредност, лицето Барлет Џафери има положено правосуден испит на 05.02.2015 година…

Потписот за положен правосуден испит го ставил Аднан Јашари кој ја извршувал функцијата министер во 2015 година.

Но, Аднан Јашари, вчера негираше такво нешто.

Јашари одговорил дека не положил додека тој бил министер, туку пред него. На прашањето дека според Министерството за правда потписот за положен правосуден испит го ставил тој, Јашари додаде дека (Барлет) положил шест месеци пред да стане министер.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк