Connect with us

Македонија

Како е повредено 10-месечното бебе во гевгелиската градинка?!

Published

on

Пратеничката Ангелина Петкова од ВМРО-ДПМНЕ обвини дека во вторникот, 22 ноември, годинава, во детската градинка „Цветови“, во Гевгелија, се случи брутален инцидент, по што 10-месечно бебе заврши во општата болница во Гевгелија со тешки телесни повреди и хематом на главата. Според директорката на градинката Елизабета Стефановска се работи за повреда при детска игра, а не за физичко насилство. Директорот на гевгелиската болница д-р Митко Крџов,  за весникот ВЕЧЕР, посочи дека  детето е прегледано во гевгелиската болница при што се констатирани лесни телесни повреди, не е хоспитализирано, пуштено е дома со совет и без терапија. Министерството за труд и социјална политика утре ќе се направи вонредна контрола во гевгелиската градинка

Во вторникот, 22 ноември годинава, во детската градинка „Цветови“, во Гевгелија, се случи брутален инцидент, а 10-месечно бебе заврши во општата болница во Гевгелија со тешки телесни повреди и хематом на главата, обелодени вчера пратеничката Ангелина Петкова од ВМРО-ДПМНЕ и кажа дека директорката на градинката Елизабета Стефановска, која е поставена на оваа функција од министерката Јована Тренчовска, молчи и го крие инцидентот.

-Директорката на градинката се обиде да го прикрие скандалот, наместо да, преземе дејствија за санкционирање и да го пријави случајот во полициската станица во Гевгелија. Случајот во Полиција го пријавува родителот на бебето ден потоа. Актуелната директорка  на градинката е кадар на Социјалдемократскиот сојуз. И покрај големиот број на пропусти во работењето министерката Јована Тренчовска му ги одзема ингеренциите за детските градинки на територија на општина Гевгелија на градоначалникот Андон Сарамандов – вели Петкова.

-Детето е повредено при детска игра, не станува збор за физичко насилство, како што е пренесено во јавноста на пресот на ВМРО-ДПМНЕ. Одговорно тврдам дека повредата е настаната при детска игра, тие се мали дечиња кои се нестабилни кога одат и се случило во моментот кога две дечиња кои држејќи се за рака се потчукнале и при паѓање го повредуваат малото детенце. За среќа кај детето нема телесни повреди или хематом, за што потврдува и лекарскиот наод – вели за весникот ВЕЧЕР, Стефановска, и дополни дека за случајот е информирано и надлежното министерство.

Министерството за труд и социјална политика, утре, ќе се направи вонредна контрола во  гевгелиската градинка.

За случајот го прашавме и директорот на гевгелиската болница д-р Митко Крџов,  кој  за весникот ВЕЧЕР го прочита извештајот на дежурниот лекар кој го направил прегледот. Според него се работи за лесни телесни повреди и затоа детенцето е пуштено дома без да му се даде каква било терапија.

– Околу 4 часот во вторникот, 10-месечното детенце било донесено на лекарски преглед од страна на родителот со податоци дека наводно паднало во градинката. При прегледот од страна на дежурниот хирургот тоа е свесно, контактибилно, нормално реагира, како и зениците на светлост. На десната страна од образот  и носот се гледаат лесни гребнатинки и мало црвенило. Се заклучува дека се работи за лесни телесни повреди, затоа не е примено во болница и пуштено е дома со совет без конкретна терапија – вели д-р Крџов и дополнува дека ова е напишано во извештајот на докторот што го примил детенцето.

Според него ако имало сериозен пад, детето сигурно дека ќе било хоспитализирано и ќе ја добиело потребна терапија.

За случајот е запознаен и градоначалникот  на Општина Гевгелија, Андон Сарамандов, кој за весникот ВЕЧЕР кажа дека бил да го посети детенцето и забележел повреди. Тој реагира зошто  актуелната директорка не го информира советот на општината, бидејќи тој е основач на градинката. Според него одговорност треба да има и затоа смета дека градинката требало да го пријави случајот и во МВР. Тој информираше дека во средата родителите на детенцето настанот го пријавиле во МВР, но немаше информации дали инспекторите излегле на терен и направиле увид.

Македонија

ДЕВОЈЧЕ ЗАВРШИ НА УРГЕНТЕН – за да снима Тик Ток видео се качила на вагон кај Маџари и добила струен удар!

Published

on

Тежок инцидент се случил во Маџари, на железничката станица. Медиумите јавуваат дека 17 годишна девојка со изгореници по грбот и нозете била итно донесена во ургентниот центар, откако било пријавено дека добила струен удар од жиците поставени над вагон од воз.

Девојката е во свесна состојба и е на одделението КАРИЛ.

Според Канал 5, деовојката била качена на еден од вагоните на железничката станица Маџари каде дошло до струен удар при што се здобилеа со повреди. На местото на настанот пристигнале полициски службеници.

Истрагата се уште е во тек, а според нефицијалните информации девојката се качила на вагонот за да снима ТИК ТОК видео.

Continue Reading

Македонија

Ковачевски на ручек во студентскиот дом „Гоце“: Тука сме да ги слушнеме студентите (Видео)

Published

on

Премиерот Димитар Ковачрвски ги посети студентите во студентскиот дом „Гоце“, а и ручаше со нив. Како што вели тој, студентите се иднината на државата и нема да бидат оставени сами.

-Тие секогаш ќе имаат право да го искажат своето мислење, да бидат дел од процесот и да учествуваат во носењето на одлуките кои ги засегаат нив. Ние сме тука да ги слушнеме нивните ставови, да разговараме со нив и да носиме заеднички политики за подобрување на нивниот стандард!

https://fb.watch/h3qpQOH3nb/

Continue Reading

Македонија

Ристова: Mоже да се утврди кога синот на Џафери дипломирал, а кога положил правосуден испит

Published

on

Лесно може да се открие дали синот на собранискиот спикер Талат Џафери, Барлет, дипломирал или не пред да се запише во Академијата на судии и обвинители, смета универзитетската професорка Мимоза Ристова.

„И шо ако ги нема докуметите во Министерството за да се види дали малиот на спикерот Џафери се запишал на Академијата за судии и обвинители пред да дипломира! Зарем доказите нема да ги најдете

1. На соодветниот фалултет/универзитет во книгата на дипломирани.

2. Во Академијата во евиденцијата за пријавени Конкурсот за пријавување, потоа запишани. За ова треба да постојан дестеина релевантни пишани траги.

И доста ви е ова за да се докаже евентуалниот криминал, и да се побара одговорност за СЕРИОЗНИ ЗЛОУПОТРЕБИ“, пишува Ристова.

Ристова реагира на ставот на Антикорупциска според која не може да се отвори предмет за случајот Барлет Џафери, бидејќи, како што наведоа, Министерството за правда не ја чувало документацијата. 

Од Правда, соопштија дека досегашната пракса била документите на кандидатите односно барањата и другата пропратна  документација на кандидатите за полагање правосуден испит да се чуваат една година“,

„Во врска со случајот со Барлет Џафери кој го водеше Државната комисија за спречување на корупција Ве информираме дека согласно евиденционата тетратка за положени кандидати што се води во Министерството за правда и е од трајна вредност, лицето Барлет Џафери има положено правосуден испит на 05.02.2015 година…

Потписот за положен правосуден испит го ставил Аднан Јашари кој ја извршувал функцијата министер во 2015 година.

Но, Аднан Јашари, вчера негираше такво нешто.

Јашари одговорил дека не положил додека тој бил министер, туку пред него. На прашањето дека според Министерството за правда потписот за положен правосуден испит го ставил тој, Јашари додаде дека (Барлет) положил шест месеци пред да стане министер.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк