Connect with us

Македонија

Утре во Скопје се отвараат новите простории на Бугарскиот културен – информативен центар

Published

on

Се прават последните подготовки за утрешното отворање на новите простории на бугарскиот културно-информативен центар во Скопје. Целта е преку промоција на културата да се затоплат  македонско-бугарските односи.

Бугарскиот културно информативен центар се сели на нова адреса. Во овие простории позади мене во строгиот центар на главниот град утре ќе бидат отворени вратите на културниот центар чија цел е продлабочување на односите меѓу двете земји…

Директорката на Центарот, Антониа Велева, во изјава за Канал 5 вели дека ова е државна институција, а официјалното отворање на новите простории се подготвувало подолго време и нема никаква поврзаност со контроверзните бугарски клубови кои се отворија неодмна и се приватни. Од бугарска страна досега присуството го потврдиле министерот за култура Миников, кој како што изјави Велева, тука ќе се сретне со неговата македонска колешка Бисера Костадиновска Стојчевска. Потврда има и од двајца заменик претседатели од бугарското Собрание, а претставник ќе има од кабинетот на бугарската потпретседателка Јотова.

„Всушност, времето за отворање нема никаква врска со какви и да биле околности. Едноставно завршивме со подготовката на нашите простории и галеријата, буквално пред околу 15 дена. Гледате дека се уште имаме мајстори, така што, требаше да започнеме со поактивна дејност и токму заради тоа, сега отвораме. Да се позиционираме навистина на место каде ќе има можност да кажеме дека ние сме видлива институција, изложбите кои ги правиме се достапни за сите, да има повеќе гости и да претставуваме поголем круг од културни претставители од двете држави, изјави Велева.

Од македонската влада не откриваат кој се ќе оди на отворањето. Засега е познато дека ќе присуствува министерката за култура Костадиновска-Стојчевска. Таа за Канал 5 вели дека културната соработка меѓу државни институции е вистинскиот пат за меѓусебно пријателство.

Од бугарскиот културно информативен центар велат дека ова е резултат на Спогодбата од март 2003 година кога и во двете земји се основаа вакви центри.

Македонија

ДЕВОЈЧЕ ЗАВРШИ НА УРГЕНТЕН – за да снима Тик Ток видео се качила на вагон кај Маџари и добила струен удар!

Published

on

Тежок инцидент се случил во Маџари, на железничката станица. Медиумите јавуваат дека 17 годишна девојка со изгореници по грбот и нозете била итно донесена во ургентниот центар, откако било пријавено дека добила струен удар од жиците поставени над вагон од воз.

Девојката е во свесна состојба и е на одделението КАРИЛ.

Според Канал 5, деовојката била качена на еден од вагоните на железничката станица Маџари каде дошло до струен удар при што се здобилеа со повреди. На местото на настанот пристигнале полициски службеници.

Истрагата се уште е во тек, а според нефицијалните информации девојката се качила на вагонот за да снима ТИК ТОК видео.

Continue Reading

Македонија

Ковачевски на ручек во студентскиот дом „Гоце“: Тука сме да ги слушнеме студентите (Видео)

Published

on

Премиерот Димитар Ковачрвски ги посети студентите во студентскиот дом „Гоце“, а и ручаше со нив. Како што вели тој, студентите се иднината на државата и нема да бидат оставени сами.

-Тие секогаш ќе имаат право да го искажат своето мислење, да бидат дел од процесот и да учествуваат во носењето на одлуките кои ги засегаат нив. Ние сме тука да ги слушнеме нивните ставови, да разговараме со нив и да носиме заеднички политики за подобрување на нивниот стандард!

https://fb.watch/h3qpQOH3nb/

Continue Reading

Македонија

Ристова: Mоже да се утврди кога синот на Џафери дипломирал, а кога положил правосуден испит

Published

on

Лесно може да се открие дали синот на собранискиот спикер Талат Џафери, Барлет, дипломирал или не пред да се запише во Академијата на судии и обвинители, смета универзитетската професорка Мимоза Ристова.

„И шо ако ги нема докуметите во Министерството за да се види дали малиот на спикерот Џафери се запишал на Академијата за судии и обвинители пред да дипломира! Зарем доказите нема да ги најдете

1. На соодветниот фалултет/универзитет во книгата на дипломирани.

2. Во Академијата во евиденцијата за пријавени Конкурсот за пријавување, потоа запишани. За ова треба да постојан дестеина релевантни пишани траги.

И доста ви е ова за да се докаже евентуалниот криминал, и да се побара одговорност за СЕРИОЗНИ ЗЛОУПОТРЕБИ“, пишува Ристова.

Ристова реагира на ставот на Антикорупциска според која не може да се отвори предмет за случајот Барлет Џафери, бидејќи, како што наведоа, Министерството за правда не ја чувало документацијата. 

Од Правда, соопштија дека досегашната пракса била документите на кандидатите односно барањата и другата пропратна  документација на кандидатите за полагање правосуден испит да се чуваат една година“,

„Во врска со случајот со Барлет Џафери кој го водеше Државната комисија за спречување на корупција Ве информираме дека согласно евиденционата тетратка за положени кандидати што се води во Министерството за правда и е од трајна вредност, лицето Барлет Џафери има положено правосуден испит на 05.02.2015 година…

Потписот за положен правосуден испит го ставил Аднан Јашари кој ја извршувал функцијата министер во 2015 година.

Но, Аднан Јашари, вчера негираше такво нешто.

Јашари одговорил дека не положил додека тој бил министер, туку пред него. На прашањето дека според Министерството за правда потписот за положен правосуден испит го ставил тој, Јашари додаде дека (Барлет) положил шест месеци пред да стане министер.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк