Connect with us

Македонија

Рашковски ги „реши“ софтверите во Влада, СЕГА ИМА ПРЕДЛОГ ЗА ПРЕВОЗОТ ВО СКОПЈЕ

Published

on

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски кој е обвинет за случајот „Софтвери“ преку колумна дава предлози како спорниот софтвер за кој е обвинет би можел да го реши сообраќајниот хаос во главниот град.

Деновиве во Скопје се случува целосен сообраќаен хаос, а можевме да бидеме светски пример за негова организација. Некако се научивме да за успех го сметаме поправањето на она што самите сме го направиле како проблем, вели тој.

Додава дека без да навлегува во правните аспекти на она што е предмет на судскиот процес околу набавката на Софтверот за сообраќајна анализа, сметаа за потребно граѓаните да бидат запознаени која е можната примена на овој софтвер, односно која е неговата странична примена која како идеја произлезе откако во неколку наврати успешно извршивме анализи преку истиот:

самостојно патување. Кога ќе го качат детето во автобусот родителите ќе го скенираат QR кодот на уредот на возилото и во текот на целото патување ќе добиваат информации како патува нивното дете и дали возилото е управувано согласно правилата за сообраќај, со што психолошкиот товар ќе биде многу помал кога ќе имаат целосен увид во патувањето во секој негов детаљ, како што кажавме погоре.

3.Сообраќајната полиција со отчитување на QR кодот на возилото ќе добие целосен историјат на патувањето на тоа возило, при што ќе добие и список на направените прекршоци. Овој процес може целосно да се автоматизира, при што за професионалните превозници ова да биде задолжително, така што при креирање на почеток на рута и QR код, истиот автоматски се запишува и во базата на МВР, со што секој прекршок се евидентира како прекршочна казна.

4.Една од најчестите причини за сообраќајни несреќи се неискусни возачи. Ваквиот систем ќе дава можност истиот да е задолжителен за возачи почетници во првите неколку месеци по положувањето на возачкиот испит, со што би се добил двоен бенефит, како за возачите да ги увидат своите грешки, така и за родителите кои со пристап до податоците од возењето на своето дете, ќе можат помирно да спијат. Ова особено се однесува на возење за време на прослави, како матурски вечери, роденденски забави и слично.

5.Ваквиот систем може да се имплементира и кај градскиот превоз, со што секој патник би знаел како се превезува и ќе добива податоци кои погоре ги напоменавме. Преку вакво поврзување се добива и можност да се добива информација на самата постројка за тоа каде се наоѓа автобусот кој го чекате и за колку време ќе биде на вашата локација.

6.Ваков систем би бил многу значаен за такси превозниците, со што секој патник ќе знае како се превззува, но и со кого се превезува. Родителот би знаел во кои услови се вози неговото дете во такси возилото.

7.Системот ќе може да е достапен и за поединечните возачи, како за самоконтрола преку системот, така и за контрола од страна на совозачите, кои поради разни специфичности на одредени ситуации, може да имаат потреба да проверуваат како возачот се држи на патот.

Да го имаше некој друг ќе гледавме со восхит. Тоа што некој се обиде да фрли дамка врз овој мега проект не значи дека тој не постои. Од нас зависи, стои во неговата колумна.

Македонија

,,Законите за повисоки плати на судиите ќе поминат на Куково лето”

Published

on

УСТАВЕН суд се прогласува ненадлежен за одлуки на Собранието.
УПРАВЕН суд се прогласува ненедлежен за одлуки на Собранието.
ОСНОВЕН суд се прогласува ненадлежен за одлуки на Собранието.
_____________________
ЛЕВИЦА прогласува дека законите за повисоки плати на судиите ќе поминат на Куково лето.

Фејсбук статус на претседателот на Левица, Димитар Апасиев.

И Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата поднесе 2 100 амандмани за стопирање на 4-те закони со кои се предвидува зголемување на платите на судиите, на јавните обвинители, на членовите на Судскиот совет и Советот на јавните обвинители.

Continue Reading

Македонија

Првиот знак при влез во Скопје – слика за цела држава! (Фото)

Published

on

Твит на денот:

Continue Reading

Истражување

Македонците најнесреќна популација во регионот!

Published

on

Шеста година по ред Финска е прогласена за земја со најсреќна популација, според Светскиот извештај за среќа кој е објавен денеска.

Извештајот, кој се занимава и со ефектите од кризата предизвикана од коронавирусот врз благосостојбата на луѓето, секоја година го составуваат научници во САД врз основа на анкети на Институтот Галуп.about:blank

Според извештајот, по среќните Финци следуваат Данска, Исланд, Израел, Холандија, Шведска, Норвешка, Швајцарија, Луксембург и Нов Зеланд.

Македонија е на 87 место, а од соседните земји Косово е на 34, Србија е на 45, Грција на 58, Бугарија на 77 и Албанија на 83 место.

Црна Гора е 67-ма во Светскиот извештај за среќа, а Босна и Херцеговина е 71-ва.

На дното на рангирањето се претежно африканските земји, а Авганистан и Либан разурнати од војна се двете најнесреќни земји во светот, во истражувањето во кое беа опфатени вкупно 137 земји.

Научниците рекоа дека проценката на среќата на луѓето остана „извонредно отпорна“ и покрај пандемијата „Ковид-19“, со глобални просеци во 2020 до 2022 година исто толку високи како оние во годините пред пандемијата од 2017 до 2019 година.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк