Connect with us

Хуманост

Вера наместо да размислува што да носи за матура, се обидува да ги издржи сите зрачења поради туморот на главата …

Published

on

Во овие празнични моменти, во овие моменти на славење, потребни сме и на Вера и нејзиното семејство! – пишува Куќа на среќата со апел на социјалните мрежи за помош за Вера.👇

Вера има само 17 години и наместо да ужива во тинејџерството, наместо да размислува што ќе носи за матура, каде ќе се запишува на факултет, Вера размислува дали ќе има сила да успее да го изоди овој пат и да ги издржи сите зрачења, сите хемотерапии и да се избори со туморот кој го има на глава.

На 15 години ја губи својата мајка исто од ова чудовиште наречено канцер и остануваат сами со нејзиниот татко и помалиот брат.

Потребни сме им повеќе од било кога. Ова семејството е социјален случај и живеат само од износот од социјално, бидејќи таткото не може да работи зошто мора да се грижи за Вера. Во моментов се сместени на клиника, каде нејзиниот татко е придружник и заедно ги минуваат деновите во болничкита соба.

Како да се изборат? Со кои пари? Како да работи? Кој ќе се грижи за Вера? Со кои пари да ги купат потрбните витамини? Како да дојде до Скопје на преглед, на контроли, како да се вратат дома? Како да патува да го гледам и другото дете кое во моментов е само?

Ова се прашања кои го мачи таткото а кои не знае каде да го најде одговорот.

За тоа како знаеме дека вие сте тука, знаеме дека имате хумани срца и дека ќе помогнете на ова семејство.
Од семејството побаравме да отворат донациски сметка бидејќи се приматели на социјална помош за да не им се стопира помошта, која иако е ми имала нив им значи .

Ќе ја споделиме донациската жиро сметка од таткото за да им помогнеме колку можеме во оваа тешка битка која за нив само што почнува, а за која им се потребни парични средства.
Сметка за донации
200004039922049 Тони Андоновски
Стопанска банка АД Скопје

Оваа млада девојка ние ја викаме Вера бидејќи ВЕРУВАМЕ во нејзината борбеност и верба, бидејќи ВЕРУВАМЕ во вас и вашата хуманост, бидејќи веруваме дека сите заедно можеме да успееме.

Држи се малечка со тебе сме сите ❤️❤️

Доколку некој сака да добие директен контакт од таткото може да ни пише во порака.

https://www.facebook.com/100066754397262/posts/pfbid02JArF2dteLVaTNoUyk1PT8K5h1SNY5Fz6eDLwDRJNVRELUQ4stzBjDXzpvN8kLxeVl/?mibextid=Nif5oz

Македонија

Стани Ванчо, нек те види сала: Младите ракометари ги испратија великаните во заслужена пензија!

Published

on

Со резултат 25:21 вечерва заврши ревијалниот хуманитарен ракометен натпревар помеѓу актуелната ракометна репрезентација и екипата формирана од најзвучните ракометни имиња во историјата на Македонија.

Во поголемиот дел од времето, ветераните машки и рамо до рамо се држеа резултатски со помладите свои колеги, но очигледно, падна концентрацијата во вториот дел од второто полувреме кога актуелните македонски репрезентативци постигнаа неколку голови во низа и практично го одредија победникот.

За играч на натпреварот беше прогласен некогашниот пикер Ванчо Димовски, кој одигра одлична партија и постигна неверојатни голови.

При прогласувањето на играчот на натпреварот, шоуменот Сашко Коцев го грабна микрофонот и имитирајќи го актуелниот премиер Димитар Ковачевски, извика: „Стани Ванчо, нек те види сала“, по што целата публика грмна да се смее.

Организаторот на настанот, Ракометната федерација на Македонија, уште еднаш ја покажа својата хуманитарна димензија со поддршката на најранливите, децата и младите без родителска грижа.

Македонската репрезентација утре заминува за Пореч да ги продолжи подготовките за претстојниот Мундијал во Полска и Шведска.

Continue Reading

Хуманост

„Мама да не плаче кога треба да ми даде да јадам“ е желбата на малиот Давид од Прилеп

Published

on

Изјава од која и најсилниот ќе се расплаче и несомнено ќе биде емотивно трогнат.

Во какво општество живееме, зошто има неправди, зошто има гладни дечиња на ова мало парче земја…

Зарем, наместо безгрижни детски денови, едно дете треба да ја жали сопствената мајка која поради сплет на околности нема да му даде храна?

“Имам само три желби: Да оздрави бато, да имам лаптоп како сите мои другарчиња и мама да не плаче кога треба да ми даде да јадам!”- вели малиот Давид од Прилеп во емисилија „Срце на дланка“.

Втората желба веднаш му беше исполнета благодарение на Борче Стаменов од Донирај компјутер, а за храна се организираа голем број хумани граѓани.

Но, дали проблемот е решен, со оглед дека социјалните мрежи постојано се преплавени со апели за помош на семејства во кои и храната е луксуз на трпезите, од речиси сите делови од земјава.

Страшно ме погоди изјавата на малиот Давид од Прилеп. Секое седнување да јадам, ми текнува колку гладни деца има во државава и чувствувам грижа на совест. Хуманите луѓе помагаат, но не може таквата помош да биде трајно решение за илјадници луѓе што живеат во екстремна сиромаштија, вели Весна Ангелова која својот став на темава го сподели на фејсбук.

Поради ова, чувствувам незапирлив бес кон криминалците на власт што секојдневно, безмилосно и без трошка срам крадат од устите на овие деца. Да ја доведеш нацијата во ситуација да не може да се прехрани, а ти да јадеш ко стока со народни пари, мора да си ненормален. Овој народ има право на пристоен живот и заслужува подобро!, вели таа во својата објава.

Continue Reading

Македонија

Пиљара од Гевгелија со ЗАКАЧАЛКА НА ДОБРИНАТА – ,,Ако имаш донеси, ако немаш понеси”

Published

on

Хуманитарна акција , закачалка на добрината под мотото „Ако имаш ДОНЕСИ, ако немаш ПОНЕСИ“. Апелираме сите оние кои немаат и навистина им е потребно да се послужат од истата.
🎄Да ги направиме празниците убави за сите🎄- пишуваат од пиљарата Кај Кецот во Гевгелија.

Алал да ви е добри луѓе👏

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк