Connect with us

Балкан

Нов напад врз младо момче во Косово, се враќало од божиќна литургија

Published

on

Група Албанци синоќа околу 2 часот и 30 минути го претепале Стефан Томиќ (18) од Клокот додека тој и неговиот брат се враќале од полноќната божиќна литургија во црквата Свети Петар и Павле, пренесуваат медиумите во регионот.

По завршувањето на богослужбата во црквата, младиот човек бил на пат кон куќата на неговата тетка, кога бил нападнат од група Албанци, од кои некои ги препознал како обезбедување во локален ресторан. Стефан се здобил со повреди на окото, раката, стомакот и нозете, а лекарска помош побарал во здравствена установа во Витина.

Првиот човек на Канцеларијата за Косово, Петар Петковиќ, разговараше со семејството Томиќ, и им ја пренесе поддршката од државата Србија, која ќе биде тука да им помогне, стои во написите.

Семејството целиот случај го пријавило во полиција, која до раните утрински часови го испрашувала Стефан за нападот.

Балкан

Вучиќ вели Косово не е држава, не можеме да потпишеме правен договор – А меѓународна честитаа договор!?

Published

on

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се појави пред медиумите во Белград да појасни дека не го потпишал анексот за спроведување на Договорот за нормализација на односите со Косово, „бидејќи Србија е меѓународно призната држава, додека Косово не е“ затоа, според него, не може да се постигне меѓународен правен договор.

Не потпишав поради неколку работи. Србија е меѓународно-правно призната држава, а она што тие го нарекуваат Република Косово, за мене не е. Поради тоа не сакам да правам меѓународно-правни договори со Република Косово. Се разбира, во формално-правна смисла, тешко ќе покажете дека договор постои без потпис, но после секој самит, за секој случај, недвосмислено зборувам за нашите црвени линии кои значат дека нема да ја признаеме косовската независност, ниту да прифатиме членство на Косово во ОН“, вели Вучиќ.

Од друга страна пак САД го поздравија договорот меѓу Србија и Косово.

САД го поздравија договорот меѓу Косово и Србија

САД го поздравуваат договорот што Косово и Србија го постигнаа во Охрид со посредство на ЕУ за имплементација на Договорот за патот кон нормализација на односите, соопшти Стејт департментот.

„Ги пофалуваме претседателот на Србија и премиерот на Косово за нивното лидерство во постигнувањето договор. Исполнувањето на обврските на Косово и Србија од Основниот договор, во рамките на трајната определба за помирување, ќе обезбеди значителни можности за граѓаните на двете земји и да го забрзаат нивниот пат кон членство во Европската унија“, се вели во соопштението на американскиот државен секретар Ентони Блинкен.

Во соопштението се додава дека САД ќе продолжат да бидат активно ангажирани, во соработка со партнерите од ЕУ, „да ги поддржат Косово и Србија во нивната работа на имплементација со цел да се постигнат предвидливи и мирни односи“.

„Ќе продолжиме да го поддржуваме подобрувањето на стабилноста и просперитетот на Западен Балкан“.

Во соопштението, се заблагодарува на Европската Унија за посредувањето во преговорите и на Владата на Македонија што била домаќин и поддржала финализирање на договорот.

Блинкен на својот Твитер профил исто така изјави дека го поздравува договорот. Тој додаде дека САД остануваат „посветени на унапредување на европската и евроатлантската интеграција“

Continue Reading

Балкан

И кај нас вака уште малку – Тинејџер од Босна самиот ги поправа дупките на улицата (Фото)

Published

on

Петнаесетгодишно момче од Босна и Херцеговина сам ги поправа дупките на патот бидејќи властите со години го игнорираат проблемот.

На Фејсбук-страницата на граничниот премин Маљевац објавена е приказната за 15-годишното момче Енес од Јоховица, село во Босна и Херцеговина, кој сам го поправал патот.

Се работи за пат во близина на граничниот премин Боговоља – Хаџин Поток, а населението од овој крај со години апелира до комуналните власти на градот Чазин, кои се надлежни за одржување на тој локален пат, да ја санираат четирикилометарската делница од граничниот премин до селото Штурлиќ. Но, надлежните не одговараат на нивното барање.

Затоа, Енес решил да ги земе работите во свои раце. Дупките на патот ги наполнил со црн песок што впива вода и со свои пари ангажирал машина за да го зацврсти, па, како што вели, сега изгледа речиси како асфалт.

„Народот ми е благодарен што го одржувам патот затоа што возат поскапи коли, па сега помалку ќе бидат уништени“, вели Енес, кој има порака и за возачите, пренесува ГП Маљевац.

„Забележав некои луѓе што доаѓаат од ЕУ како фрлаат ѓубре на страната на патот и тоа не е во ред. Да се ​​грижиме за природата бидејќи тоа е нашиот живот. Исто така, би сакал поединците да возат побавно за да не ме удрат на страната на патот. На сите им посакувам безбеден пат и поздрав од Енес до сите“, вели момчето.

Continue Reading

Балкан

Бугарија ќе бара да МЕНУВАМЕ УЧЕБНИЦИ – Призна Јотова

Published

on

Потпретседателката на Бугарија, Илијана Јотова ја обвини македонската влада дека „не сака да стави крај на говорот на омраза кон сè што е бугарско“.

Како што пренесува „Bg on Air“, Јотова истакнала дека „властите во Скопје не сакаат да донесат конкретни одлуки во однос на таканаречените „кривични дела“.

„Прифаќањето на францускиот предлог од страна на Република Северна Македонија беше последниот позитивен чекор во процесот на пристапување на РСМ во ЕУ. Оттогаш сите активности за мене се вратија назад! Заедничката историска комисија не функционира, ниту има промена во учебниците за кои инсистираше бугарската страна, ниту пак за останатите тврдења на Бугарија, кои се напишани црно на бело и на заедничкиот протокол“, рекла Јотова.

Бугарската потпретседателка не очекува бугарското малцинство да влезе во македонскиот Устав.

„Имам чувство дека се прави намерна кампања за да се спречи нашата заедница да се впише во основниот закон на Република Северна Македонија“, рекла Јотова, додавајќи дека ова е експлицитно пишан услов за да се одржи првата меѓувладина конференција и „за Македонија да ги започне вистинските преговори за влез во ЕУ“.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк