Connect with us

Спорт

„Не сум ни јас безгрешен, ѝ се извинувам на Фалангата“

Published

on

Кире Лазаров презеде одговорност по поразот од Аргентина, признавајќи дека ова е нашата реалност. Меѓутоа, се осврна и на незадоволството на „Фалангата“, која со свирежи ги испрати од теренот.

Селекторот понуди извинување за лошите претстави и објасни дека таа колку што претставува помош за играчите, толку има право да очекува добар натпревар.

„Морам да ѝ се извинам на Фалангата, дојдоа тука преку 2.000 луѓе. Тие се дел од нас, затоа имаат и големи очекувања. Јас ги разбирам играчите дека ова е еден голем притисок, јас сум го имал тој притисок уште како капитен. Кога ќе свикаат ‘сакаме победа’ 2.000 луѓе пред почеток не им е сеедно на овие млади момци, тие може да признаат, може не, но јас знам дека имаат притисок, за добра претстава, камо ли за победа“, истакна Лазаров.

Дополни дека одговорноста е негова и сега ќе почнат да градат од нула, без очекувања.

Јас преземам одговодност целосно, видовме до каде сме, но сегание мораме да почнеме од почеток и без очекувања, така побрзо ќе се кренеме. Сигурен сум дека ќе го дигнеме нивото за да можеме да парираме на вакви репрезентации. Се надевам дека веќе следното Европско ќе биде доста подобро“, рече селекторот.

Извор: sport1.mk

Забава

Шеикот: „Дадов 200 милиони евра за Роналдо, а тој знае само Сиуууу“! (ВИДЕО)

Published

on

Кристијано Роналдо се уште нема постигнато гол за Ал Наср на официјален меч, па дел од сопствениците на клубот почнаа да изразуваат незадоволство од неговите настапи.

Роналдо доби историски договор од клубот од Саудиска Арабија, 200 милиони евра по сезона. Па нивните очекувања веројатно се дека Португалецот треба да прави чуда на теренот.

Но, на првите два официјални меча, Роналдо не успеа да постигне гол. Ал Наср беше елиминиран во полуфиналето од Суперкупот на Саудиска Арабија.

Разочаран од настапот на Роналдо на тој меч беше и тренерот Руди Гарсија кој рече дека се ќе било поинаку доколку Португалецот ја искористел големата шанса која ја промаши.

Но, многу поинтересна е реакцијата на еден од газдите на клубот, кој револтирано по мечот рече: „Дадов 200 милиони за Роналдо, а тој знае само суиии“.

Ваквата изјава на шеикот наиде на смеја кај останатите присутни, но се чини дека на него не му е до смеа.

Continue Reading

Спорт

Секоја чест: Начевски и Николов за чиста десетка го судеа големото мундијалско финале

Published

on

Данска во одлична спортска битка славеше над Франција и си обезбеди место во историјата на светскиот ракомет, но вечерашното финале за нас ќе биде запаметено и по извонредната абритража на Ѓорѓи Начевски и на Славе Николов. По финалето на ЕП и мечот за златото на ОИ, македонските судии ја добија задачата да судат и на дуел за титула на еден ракометен мундијал, и апсолутно маестрално си ја завршија работата.

Неупадливи во одлуките, дозволија дуел игра, но кога стартовите ќе станеа нешто погруби, знаеја и како да санкционираат, покажувајќи одличен „сенс“ за еден ваков значаен натпревар во кој беше јасно дека ќе има многу искри на теренот.

Одлично беа забележани и важните одлуки во второто полувреме, престапот на француското крило, потоа и чекорите на Ремили… а „триколорите“ немаат буквално за што да се пожалат од судиски аспект за денешниот пораз.

Начевски и Николов уште еднаш покажаа дека се најдобри светски судии во моментов, подготвени максимално да одговорат на предизвиците, а најдоброто од себе да го покажат токму на најважните натпревари во судиската кариера.

Continue Reading

Спорт

Ѓоковиќ: Доаѓам од мала земја, а стигнав до тука… (Видео)

Published

on

Новак Ѓоковиќ испиша историја откако успеа да стигне до својата 22. гранд-слем титула и да се израмни на врвот на вечната листа со големиот ривал Рафаел Надал. Србинот до 10. рекордна титула на Австралија опен стигна откако во финалето славеше над Гркот, Стефанос Циципас со максимални 3-0, по сетови 6-3, 7-6 и 7-6.

По освојувањето на трофејот Ѓоковиќ вели дека он е доказ дека секој може да успее во животот неважно од каде доаѓа…

„Ме допреа зборовите на Стефанос и целата почит која ја имаш кон мене. Србија и Грција се мали земји, а ние стигнавме до тука. Затоа ќе ви порачам не е важно од каде потекнувате можете да станете големи. Стефанос и јас сме доказ за тоа. Некогаш лошото детство може да ви помогне. Затоа сонувајте бидејќи можете да успеете. Сакам да им заблагодарам на сите кои што направија да се чувствувам добредојден во Австралија. Ви благодарам многу“, изјави Ѓоковиќ. 

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк