Connect with us

Технологија

Kаков телефон користи еден од најбогатите луѓе на планетата?

Published

on

Со оглед на тоа што Мајкрософт претстави свои телефони кои работат на Андроид, би очекувале Гејтс да користи уреди од компанијата што ја основал и раководел долги години како извршен директор.

Бил Гејтс помина долго време на врвот на листата на најбогати луѓе во светот, и иако веќе некое време им гледа во грбот на таквите како Илон Маск, Џеф Безос и други, тој сè уште се држи прилично добро.

Имено, според листата на милијардери на Блумберг, Гејтс моментално „тежи“ околу 111 милијарди долари, што го става на петтото место на таа листа, веднаш пред Ворен Бафет.

Со толку пари, Гејтс навистина може да има се што ќе посака кога станува збор за материјалните работи, а за време на разговорот со корисниците на Reddit минатата година, луѓето се прашуваа каков модел на паметен телефон користи еден од најбогатите луѓе во светот.

Одговорот на тоа прашање изгледал логичен, но тој изненадил од изборот на телефонот што го користи.

Имено, Гејтс е основач и долгогодишен извршен директор на Microsoft, па не е тешко да се претпостави дека би можел, па дури и треба да го користи Surface Duo, смартфонот на Microsoft со два екрани.

Но, наместо неговите телефони, Гејтс се покажа дека е обожавател на уредите на Samsung.

За време на споменатиот разговор со корисниците на Reddit минатата година, тој рече дека го користи Galaxy Z Fold 3, а минатата недела повторно одговараше на прашања од корисниците на Reddit и тие уште еднаш ги спомнаа телефоните.

Балкан

Државиште! Изградена првата фотоволтаична пловечка централа во АЛБАНИЈА (Видео)

Published

on

По успешното завршување на фазата на имплементација, пловечката фотоволтаична централа во Елбасан започна со работа, јави весникот „Илинден“.

-Првата пловечка централа во Албанија произведува струја од обновлива енергија која се внесува во албанската енергетска мрежа. Централата се наоѓа во вештачката акумулација Бања, со која управува норвешката компанија „Статкрафт“. Хидроелектраната е со моќност од 72 мегават часови. Ова е иновативен проект за истражување и развој со инсталирана моќност од 2 мегават часови и планирано годишно производство од околу 2,6 гигаватчасови, додава весникот повикувајќи се на објава на компанијата.

Оваа пловечка фотоволтаична технологија е развиена од норвешката компанија Ocean Sun и имплементирана со албанската компанија Доко. Покрај производството на обновлива енергија, овој истражувачки и развоен проект ќе послужи и како основа за учење и оценување на потенцијалните придобивки од оваа технологија.

-Ја завршивме фазата на имплементација на пловечката фотоволтаична централа Бања, иновативен проект за истражување и развој кој може да придонесе за развој на обновливите извори на енергија. Врз основа на потенцијалот на обновливата енергија во Албанија, веруваме дека земјата може да игра клучна улога како иноватор за обновлива енергија во регионот, изјавил Симен Бреин, потпретседател на „Статкрафт“ за Европа.

Според Ригела Гегприфти, генерален директор на Статкрафт во Албанија, завршувањето на фазата на имплементација на овој проект за истражување и развој претставува уште едно достигнување на компанијата во Албанија.

-Овој проект е реализиран во тесна соработка со албанските власти. „Статкрафт“ е најголемиот приватен инвеститор во Албанија во обновливи извори на енергија со хидроцентралите Бања и Моглица и во моментов ги разгледуваме можностите за понатамошна оптимизација на овие средства за обновлива енергија, изјавила Гегприфти.

Компанијата „Статкрафт“ е присутена во Албанија од 2007 година. 

Видео:

https://fb.watch/jaXeSEGEqD/

Continue Reading

Технологија

Велосипед кој ви овозможува да возите и да џогирате во исто време (ВИДЕО)

Published

on

Единственото превозно средство кое се вика Lopifit, е електричен велосипед кој во исто време е и лента за трчање. Направен е во земјата на велосипедите, Холандија.

Оној кој го вози, Lopifit му овозможува да поминува поголеми дистанци за кратко време, отколку да оди пеш, но притоа истовремено има и интензивен кардио тренинг надвор.

Неговите креатори тврдат дека овој необичен велосипеди исто така е погоден за оние кои не сакаат да возат велосипеди или некои физички ограничувања не им го дозволуваат тоа.

Lopifit овозможува движење со пешачко темпо од околу 5 км/ч, но и движење со брзина од околу 30 км/ч. Опремен е со робусна литиумска батерија од Samsung и електромотор Bafang, а со едно полнење на батеријата може да се помине и до 80 километри.

Continue Reading

Свет

Каде отиде светот ? – По Германија и Кина го пушта во употреба ПРВИОТ ПАТНИЧКИ ВОЗ НА ВОДОРОД

Published

on

Најголемата светска компанија за производство на возови, кинески CRRC, лансираше нов патнички воз со нулта емисија на гасови, кој работи на водородни ќелии со суперкондензаторски меѓурезервоар.

Возот со четири вагони може да вози со брзина до 160 км/ч, што го прави најбрзиот воз на водороден погон во светот.Возот е развиен во соработка на државните компании CRRC и Chengdu Rail Transit и воедно е првиот водороден патнички воз во светот и има досег од 600 км. Притоа, не испушта никаков отпаден гас, туку вода.

Исто така, има опција за автономно возење, доаѓа со 5G комуникација и функционалност на автоматско враќање во гаража. Симболично е тоа што земјата која контролира најголем дел од синџирот за снабдување со литиумски батерии тивко се префрла на водород. Со оглед на недостигот на ресурси на литиум, можен е скок на цената, а Кина се труди што побрзо да го воведе водородот како алтернатива за литиум-јонските батерии.

Во Германија во 2018 година во промет беше пуштен првиот воз во светот кој за гориво користи водород. Ова е поскапа, но еколошки далеку поприфатлива технологија отколку дизел-возовите кои го загадуваат воздухот.

Синиот воз го направи француската компанија Alstom, а прв пат возеше по 100 км долга траса меѓу градовите Куксхавен, Бремехавен, Бремерверде и Букстехуде во северна Германија. 

Alstom ги произведува француските возови  TGV и од компанијата велат дека планираат да испорачаат уште 14 возови до 2021 година во Долна Саксонија, но и во други делови од Германија каде што ќе има интерес.  Возовите на водород се опремени со ќелии кои со комбинација на водород и кислород произведуваат струја со водена пареа како единствен нуспроизвод. Вишокот енергија го складираат во литиум-јонски батерии.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк