Connect with us

Македонија

Пендиков бил МАКЕДОНЕЦ, сега е Бугарин !? – „Секој треба да се бори за Македонија затоа што друга татковина немаме“ (Фото)

Published

on

Koга човек нешто ќе каже може и да се заборави, но кога ќе напише на социјалните мрежи тоа останува забележано. Коментарот можеби и ќе го избрише но постои опцијата „скриншот“ .

Тоа му се случи и на Христијан Пендиков, секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид. Тој пред неколку дена беше претепан па експресно однесен во Софија иако против него се води постапка и тоа кривична.

Но, Христијан иако е сега голем Бугарин, не било отсекогаш така. Во една преписка на Фејсбук тој се кара со соговорниците дека Никола Карев е голем Македонец а не Бугарин.

Пендиков и се колнел дека има само македонски пасош а недај боже  бугарски.

„Секој треба да се бори за Македонија затоа што друга татковина немаме“.

Но, по шест години Христијан пее друга песна, очигледно не македонска.

Фото и текст преземено од Република.мк

Македонија

Најубави ! “За Гоце, за МАКЕДОНИЈА” – грмнаа учениците од ООУ “Гоце Делчев” во Прилеп

Published

on

Ученици од ООУ “Гоце Делчев” Прилеп и нивниот наставник Трајче Каралиоски, на посебен начин ја одбележаа 151 годишнината од раѓањето на најголемиот македонски великан.

“За Гоце, за Македонија”, извикаа учениците и заиграа оро на убава македонска песна.

Continue Reading

Македонија

Пратеник за инцидентот на граница: Напад на полицаец е напад на државата

Published

on

Пратеникот од редовите на СДСМ, Мартин Костовски се огласи на социјалните мрежи по инцидентот кој се случи на граничниот премин Деве Баир, во кој тројца бугарски државјани беа уапсени, откако со часови ги напаѓаа македонските полицајци.

„Државата функционира доследно и професионално,напад на полицаец е напад на државата. Приведени тројца бугарски државјани на Деве Баир кои со часови провоцираа. Македонското достоинство се брани со чест, однос и професионалност. И пак ќе кажам Гоце Делчев не го заслужува овој циркус од провокаторите нека ти е вечна слава даскале“, напиша Костовски на ФБ. 

Continue Reading

Македонија

Бугарин на Деве Баир: „Си го продадовте името за 5 чрвени на Грците!“

Published

on

Тензично беше денеска на граничниот премин „Деве Баир“, каде падна системот за контрола и во моментот се работи на негово оспособување.

Бугарски државјани кои утрово тргнаа кон Скопје за да се поклонат на гро бот на великанот Гоце Делчев, не можеа да влезат во државата, по што избија и тензии и кавги со граничните полицајци.

Најгласен е претседателот на бугарската фонцдација „Македонија“ Виктор Стојанов, кој објави видео од инцидентот. Во него се слушаат навреди кон македонската полиција, која смирено им вели да се повлечат.

Си го продадовте името на Грција за 5 стотинки, викаше еден од нив.

Видеото погледнете го со клик ТУКА.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк