Connect with us

Здравје

ЕВЕ ШТО ЈАДЕЛ НИКОЛА ТЕСЛА ЗА ПОЈАДОК! Тој верувал дека тоа му дава сила

Published

on

Во својата книга „Моите пронајдоци: Автобиографијата на Никола Тесла“ изјавил дека обично појадувал млеко и јајца, го прескокнувал ручекот, а особено сакал супа од зеленчук.

  • Најважниот елемент од мојот животен стил е исхраната. Не можете да очекувате машината да работи добро ако не и обезбедите соодветно гориво – изјави Никола Тесла, но истакна и дека со текот на времето видел дека два оброка дневно се сосема доволни.
  • Два оброка дневно ми го подобрија здравјето и ми го заострија апетитот и вкусот. Не знаев што е животот додека не го исклучив ручекот од исхраната. Денес, на 78 години, уживам во двата оброци во иста мера како кога бев 16-годишно момче и немам никакви дигестивни проблеми – пишува на веб-страницата на Tesla Universe.

Супа од кромид и целер


Како што вели, за појадок сакал да пие млеко бидејќи е богато со протеини, а да јаде јајца, особено белки бидејќи и тие се богати со протеини. Сакал и ориз, но не и сирење.

Зеленчукот е неопходен, иако не содржи многу протеини. Не дава многу енергија, но ги регулира цревата, му дава на телото витамини. Сакам да јадам убава супа од кромид и сечкан целер подготвена со многу путер. Оваа комбинација лесно се вари и ја јадам со години – рекол Тесла.

ŠTA JE JEO NIKOLA TESLA? Ovo je JELOVNIK slavnog naučnika + RECEPT |  Velouté de céleri rave, Velouté de celeri, Celerie rave

Тесла го пофали и овошјето, а тој рече дека шеќерот не е опасен во мали количини, но не смееме да заборавиме дека го има многу во овошјето.

Јадел месо двапати годишно


На прашањето дали е вегетаријанец или не, Тесла рече:

-Јадам месо многу ретко, еднаш или двапати годишно. Богата е со протеини, но рибата е речиси подеднакво богата со протеини и масти и многу полесно се вари. Фосфорот што го содржи е одличен за нервниот систем. Но, фосфорот, иако го храни мозокот, предизвикува киселост во телото. И месото и рибата ни даваат брза енергија. Овие намирници им се неопходни на луѓето од одредени професии, иако ни го скратуваат животот поради нивниот состав. Сепак, додека сме живи ни даваат многу енергија – истакнал Никола Тесла.

А што велеше тој за спиењето ?

  • Спиеш? Речиси никогаш не спијам. Потекнувам од семејство на долговечни луѓе кои се познати по тоа што не спијат многу. Се надевам дека ќе го достигнам рекордот на моите предци и ќе живеам барем 100 години. Недостатокот на сон не ме загрижува. Понекогаш дремам по еден час. Меѓутоа, повремено, на секои неколку месеци, спијам по 4 до 5 часа. Потоа се будам целосно наполнет со енергија, како батерија. по таква ноќ ништо не може да ме спречи. Тогаш чувствувам огромна сила. Нема сомнеж дека спиењето е закрепнувачко, животворно, дека ја зголемува енергијата. Од друга страна, не верувам дека тоа е неопходно за нечие здравје, особено ако се работи за некој што вообичаено спие малку – рекол Тесла.

COVID 19

ЈАС И ПРОФЕСОР ПАНОВСКИ, ТРИ ГОДИНИ ЏАБЕ ТРОШЕВМЕ ЗБОРОВИ И ВРЕМЕ: Никому ништо не му влегло во глава!

Published

on

Докторот Драган Даниловски, во гостувањето на ТВ Сител, се огласи по повод новиот ковид бран за кој што медиумите се повеќе пишуваат.

Линк до постот на професор доктор Даниловски:

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3455421298043933&id=100007282895748&mibextid=Nif5oz

Continue Reading

Здравје

Над 40 илјади дијабетичари за 9 месеци дале 200.000 евра за ленти за мерење шеќер кои државата мора да им ги обезбеди

Published

on

Дискриминирани, понижени  и девет месеци оставени на милост и немилост сами да се снаоѓаат. Кој и како ќе ја надомести огромната материјална штета, страв, нервози и неизвеснот на над 40 000 дијабетичари кои од почетокот на годината досега се без ленти за мерење на шеќерот во крвта и глукомери и им е нарушено уставното право на здравствена заштита.

Овој долг период потрошиле стотици илјади евра од свој џеб а ако нема редовно мерење на гликемијата можат да настанат сериозни компликации по здравјето. Сега спасот го бараат кај народниот правобранител кој треба да ги заштити од штетите предизвикани од здравствените власти. Следниот чекор е заедничка тужба за надомест на штета.

-Значи едно семејство каде има двајца дијабетичари досега потрошиле 72 000 денари и тоа зборам за тип два, тип 1 уште повеќе, или досега според наши груби пресметки неофицијални, досега околу 200 000 евра сме и заштедиле на државата …затоа со тбата очекуваме да ни биде надоместено тоа или во ленти или враќање на парите, вели Диме Велев, претседател на Сојуз на дијабетичари.

Дијабетичарите велат ова е првпат во независна Македонија толку долг период да се оставени без ленти и глукомери. Проблем биле тендерските процедури, но тоа не треба да биде проблем на дијабетичарите кои само сакаат да им го вратат мирот и спокојот а не да бараат и молат по социјални мрежи кој има повеќе ленти за позајмување.

-Ќе се обратиме со Комисијата за дискриминација бидејќи ние веќе подолго време зборуваме дека сме дискриминирани. Исто така планираме да се обратиме и со собрание до комисијата за заштита на човекови права и да побараме надзорна расправа за случајот  со дијабетичарите во Македонија, вели Велев.  

Бидејќи набавката на ленти, глукомери и инсулин е преку програма на Министерството а не преку Фондот, дијабетичарите неможат да ги рефундираат средствата што ги дале од свој џеб.

Алармираат дека е крајно време да биде решената состојбата со оваа голема група на граѓани во државата и да бидат заштитени нивните права и здравје.

Continue Reading

Здравје

Почина 27-годишна штипјанка oткако ја каснал крлеж, луѓето со кои контактирала се под надзор

Published

on

Директорот на Институтот за јавно здравје Шабан Мемети информира дека na 27.07.2023 година во лабораторијата за вирусологија бил докажан причинител на конго-кримска хеморагичка треска кај пациентка која била хоспитализирана на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби.

„Се работи за 27 годишна жена од с. Кучица, Штип која поради брзо прогредирање на болеста починала истиот ден. Тим од одделот за епидемиологија при ИЈЗ во соработка со епидемиолог од СЈЗ Штип направи веднаш увид во селото, клиничката болница Штип и ИМП Штип. Направена е и епидемиолошка анкета за пациентката по што дознавме дека била касната од крлеж кој бил изваден во домашни услови, по појава на симптоми (неколку дена по каснувањето) најпрво била хоспитализирана во Штип а потоа во Скопје“, истакна Мемети.

Тој додава дека со оглед на тоа што болеста се пренесува и преку крв од заразеното лице направено било пребарување на сите контакти во семејството, како и во КБ и ИМП Штип при што биле класифицирани според ризик (висок, среден и низок).

Од контактите со висок ризик беа земени 4 материјали за тестирање и истите се нергаивни.

Сите контакти од среден и висок ризик се ставени под здравствен надзор во наредни 14 дена.

Втор тим од епидемиолози од ИЈЗ направи увид на Инфективна клиника со пребарување на сите контакти и нивна класификација.

ИЈЗ подготви сеопфатна информација со сите преземени мерки како и препораки за понатаму.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк