Connect with us

Свет

Најмладиот член на Менса – Теди може да брои до 100 на шест странски јазици, почнал да чита на 2 години

Published

on

Мало дете од градот Портисхед, југозападна Англија, кое научило да чита на свои две години, е најмладиот член на Менса во Велика Британија.

Сега четиригодишниот Теди, исто така, може да брои до 100 на шест странски јазици, вклучувајќи го и мандаринскиот. Мајката на момчето, Бет Хобс вели дека тој научил да чита на само 26 месеци „гледајќи детски канали и повторувајќи ги буквите“ што ги гледал на екранот.

– Почна да ги следи зборовите на екранот, а кога тргна в градинка по укинувањето на Ковид-мерките, им кажавме на наставниците дека веруваме дека научил да чита. Наскоро ни се јавија на телефон и потврдија дека тој знае да чита!, вели таа.

Тоа било само почетокот на воодушевувањето кај родителите на Теди.

– Потоа, тој свиреше на таблетот, испушташе некои звуци кои едноставно не ги препознавав, па го прашав што е тоа, а тој ми вели: „Мамо, бројам на мандарински“, раскажува Хобс.

Неговите родители велат дека, сепак, сакаат Теди да има вистинско детство.

– Тој почнува да сфаќа дека неговите другарчиња сè уште не знаат да читаат и не разбира зошто. Нам ни е многу важно тој „да не лета во облаци“. Треба да разбере дека има некои вештини, но и дека некое друго дете, на пример, може да трча побрзо од него – секој има одредена дарба, вели Хобс.

Менса го признава членството врз основа на тест за интелигенција, каде што се потребни најмалку 98 отсто точни одговори на стандарден тест. Теди е примен во тоа здружение кога имал три години и сега тој е најмладиот член на тоа „високоинтелектуално друштво“ со седиште во Обединетото Кралство.

Свет

(Видео) ПОЧНА ВОЈНАТА МЕЃУ АЗЕРБЕЈЏАН И ЕРМЕНИЈА: Жителите на Нагорно-Карабах биле известени по смс за „антитерористичка операција“

Published

on

Азербејџан започна „антитерористичка операција“ од локален карактер во Нагорно-Карабах за да го врати уставниот поредок, соопшти тамошното Министерство за одбрана. Азербејџанските медиуми јавуваат дека Баку го затвора воздушниот простор на земјата за Ерменија.

Како што се наведува во соопштението, овие мерки се преземени поради систематското гранатирање на вооружените сили на Ерменија, како и поради континуираното минирање на територијата.

Сирените за воздушен напад се огласуваат во главниот град на непризнатата Република Нагорно-Карабах.

Како што соопштија во Баку, армијата со високопрецизно оружје изведува напади на линијата на фронтот и во длабочина, врз позициите на единиците на ерменските вооружени сили и воените објекти.

Во написот се забележува дека „цивилното население и цивилната инфраструктура не се цели“.

Се

Continue Reading

Свет

(ВИДЕО)Ужасни слики: Масовни гробници во Мароко, од разорниот земјотрес досега над 2900 загинати

Published

on

Бројот на загинати во земјотресот што го погоди Мароко минатата недела се искачи на 2.901, додека бројот на повредени е повеќе од двојно зголемен на 5.530, јави денеска мароканската државна телевизија.

Голем број преживеани се наоѓаат во импровизирани засолништа откако поминале четири ноќи на отворено.

Спасувачите од Шпанија, Велика Британија и Катар им помагаат на мароканските спасувачки тимови, додека Италија, Белгија, Франција и Германија изјавија дека нивните понуди за помош допрва треба да бидат одобрени.

На социјалните мрежи се уште се објавуваат нови вознемирувачки снимки од земјотресот во Мароко. Една од нив кога група граѓани додека удира земјотресот се веселат на свадбена церемонија, а едно дете завршува со големи повреди на главата.

Од земјотресот цело село е збришано од лицето на земјата, лоцирано во близина на епицентарот на потресот, каде во него живееле како што се пишува на социјалниите мрежи многу деца.

Continue Reading

Свет

Бројот на загинати во земјотресот во Мароко достигна 820 лица

Published

on

Во катастрофалниот земјотрес што синоќа го погоди Мароко, според последните податоци, загинаа најмалку 820 лица, а 672 се повредени.

Како што наведува Министерството за внатрешни работи на Мароко смртните случаи од земјотресот со јачина од седум степени според Рихтеровата скала се во неколку региони, вклучувајќи ги провинциите Ал Хауз и Маракеш, како и градовите Уарзазате, Азилал, Чичауа и Тарудант.

Земјотресот бил почувствуван и во соседните Алжир и Мавританија.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк