Connect with us

Балкан

Опседнатата куќа на познатиот српски архитект: „Луѓе во црно“ излегуваа од напуштениот дом на семејството Илкиќ (ФОТО)

Published

on

Куќата лоцирана на Милоша Почерца 32 некогаш била дом на познатиот српски архитект Јован Илкиќ, а денес претставува потсмев во центарот на градот подготвен за украс и почит на човекот кој го обликувал европскиот изглед на Белград.

Куќата на семејството Илкиќ е изградена во 1896 година, а српскиот архитект ја дизајнирал по сопствен проект, како слободна зграда, со посебен страничен пат кој води до дворот.

Copyright 24sedam/Katarina Mihajlović

Горниот дел од куќата го сочинуваат соби наменети за живеење, додека во подрумот има помошни простории и простории, кои служеле како работен и деловен простор.
Покрај тоа што овој семеен дом бил вистинско ремек дело, едно време почнале да кружат гласини дека во него биле забележани паранормални активности.

Copyright 24sedam/Katarina Mihajlović

Како што еднаш пишуваше весникот, жител на оваа улица неколку пати бил сведок на необјасниви појави.

Паранормални активности


Покрај тоа што овој семеен дом бил вистинско ремек дело, едно време почнале да кружат гласини дека во него биле забележани паранормални активности.

Како што еднаш пишуваше весникот, жител на оваа улица неколку пати бил сведок на необјасниви појави.

Рекла дека еден ден пред влезот видела куп рибини коски, формирани во чудна форма, па помислила дека се работи за секта.

Вториот непријатен момент за неа бил уште полош, бидејќи од нејзиниот прозорец слушнала звуци на пијано што доаѓале од поранешната семејна куќа на архитектот Илкиќ.
Освен неа, на чудни ситуации се сеќава и работникот од блискиот киоск, кој за весникот изјавил дека еднаш видел група луѓе како излегуваат од оваа напуштена куќа.

Како што објасни, десет луѓе облечени во црни костуми потоа ја напуштиле куќата.

И станарите на Милош Поцерц сведочеа дека куќата е опседната, но и дека, за жал, станала „дом“ на наркомани и бездомници.

Arhitekta Jovan Ilkić


Српскиот архитект бил добар познавач на историските стилови, а најмногу создавал во духот на академизмот, популарен кон крајот на 19 и почетокот на 20 век.

Јован ги завршил архитектонските студии кај Теофил Хансен на Академијата за ликовни уметности во Виена во 1883 година, а на самиот почеток на кариерата бил вработен во неговата канцеларија.

На покана на кралот Милан Обреновиќ, тој дошол во Србија во 1884 година, поради завршувањето на работите на украсувањето на Стариот дворец.


Исто така, Илкиќ му остави на Белград голем број станбени згради, за што придонесе неговата популарност како дворски архитект, инженер во Министерството за градежништво и вработувањето во приватна канцеларија. На покана на познати белграѓани дизајнирал приватни куќи.

Извор: 24sedam.rs

Балкан

Бугарската полиција НЕ ИМ ДОЗВОЛИ на Македонците да развеат МАКЕДОНСКО ЗНАМЕ во Благоевград

Published

on

Македонците од Пиринска Македонија во организација на ОМО Илинден Пирин го одбележаа раѓањето на великаните на македонската револоуционерна борба за слобода и самоопределување Гоце Делчев.

Денот бил одбележан во неколку бугарски градови и села кои со полициско присуство. Свежо цвеќе на споменикот на Гоце Делчев во Горна Џумаја, денешен Благоевград, положија членови на ОМО „Илинден“-ПИРИН, на Друштвото на угнетените Македонци во Бугарија и македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ и на други македонски организации.

Присутни беа активисти од Благоевград, Софија и Разлошко.

За значењето на Гоце Делчев пред присутните зборувал Ангел Радонов, член на Централниот совет на ОМО „Илинден“-ПИРИН.

Полицијата не им дозволи на Македонците да веат македонски знамиња во Благоевград: знамето со ѕвездата од Кутлеш, знамето на ОМО Илнден – ПИРИН, па дури и знамето на Европската алијанса за слобода.

Иако Македонците им рекле на полицијата (вклучувајќи ги и цивилите) дека тоа секогаш го правеле во последните години, полицијата не дозволила под изговор „да немаме проблеми, ниту вие, ниту ние“.

За разлика од Бугарите кои денеска ја нападнаа македонската олиција, Македонците во Бугарија ги испочитувале зборовите на бугарските полицајци и дотојно му оддадоа почит на македонскиот великан Гоце Делчев.

Во Македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ продолжи прославата во чест на Делчев.

ЛИНК од првата објава

ЛИНК од втората објава

Continue Reading

Балкан

ЏАМБАСКИ сепак СИ ОСТАНА во Благоевград, оттаму ги упати НАВРЕДИТЕ (ВИДЕО)

Published

on

Иако бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски првично најави дека ќе дојде во Скопје на одбележувањето на 151-годишнината од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев, денеска тој сепак остана во Благоевград, каде од пред споменик ги упати своите вообичаени провокации и пораки.

Continue Reading

Балкан

Ова е целата листа: На списокот на Веља-НЕВОЉА биле и овие „Македонци“

Published

on

Криминалниот клан на Вељко Беливук и Марко Миљковиќ, кому му се суди за седум монструозни убиства, извршил уште најмалку 14 грозоморни ликвидации во повеќе земји, според сведочењето на сведокот-обвинетиот Срѓан Лалиќ.

Мажите чии убиства и киднапирања, од кои некои до денес не се официјално разрешени, иако некои се случија пред осум години, Лалиќ на судењето на кланот ги означи како нивни жртви.

Лалиќ рече дека Марко Миљковиќ-Месар бил мозокот на сите тие убиства, од почеток до крај. Цел на овој клан биле и луѓе на чија придружба и егзекуција работеле и други криминални банди како „Врачарци“. Не е исклучено во продолжението на судскиот процес да се појават повеќе имиња на убиените.

Властимир Милошевиќ

Властимир Милошевиќ (34), поранешен каратист беше убиен на 30 јануари 2017 година од шест куршуми од скорпија на трамвајските шини во Улица 27 Марта, а Беливук и Миљковиќ, кој му беше кум на Властимир, беа обвинети за учество во убиството. Поради недостиг на докази, осомничените беа ослободени од обвиненијата, но пред неколку месеци за тоа дело „пееше“ и Лалиќ.

Стеван Стаматовиќ и Игор Дедовиќ

Лалиќ рече дека, по наредба на Беливук и Миљковиќ, на 10 јануари 2020 година во Атина биле убиени „насилниците“ Стеван Стаматовиќ и Игор Дедовиќ. Тој објаснил дека Лаиновиќ го убил Стаматовиќ, кој скокнал на пиштолот, а Миле Брашњевиќ Дедовиќ, кој веднаш добил куршум во челото, а главата му паднала во чинија. Според Лалиќ, Беливук и Миљковиќ отпатувале во Атина поради убиството на „ѓубрињата“. Двајцата имаа македонски пасош.

Александар Шарац

Александар Шарац им подлегна на повредите во октомври 2020 година додека чекаше во ТЦ „Ушче“. Кланот поставил камера пред куќата на Шарч и прво размислувале да го ликвидираат неговиот кум. Извршителот бил ангажиран од Никола Вушовиќ и побарал 50.000 евра од Радој Звичер. Лалиќ рече дека Марко Миљковиќ по убиството се допишувал со сопругата на Александар Сарач.

Милан Лепоја

НишлијаТА Милан Љепоја беше измамен од кланот на 9 декември 2020 година. Беливук, Миљковиќ, Јанковиќ и Драганиќ го чекаа во Ритопек. Му ставија жица околу вратот и ја затегнаа. Тој се загуши и умре. Вељко на крајот донел када и со голем нож му го пресекол грлото.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк