Connect with us

Европа

ПАДНА МИКИ МИРНЕСА! Уапсена келнерката која е осомничена дека украла МИЛИОН ЕВРА

Published

on

Мирнеса С.(42), осомничена дека измамила германска компанија за милион евра, пристигнала од Црна Гора на аеродромот во Штутгарт, каде вчера е уапсена, пишуваат германските медиуми.

Нејзиниот адвокат претходно најави дека Мики ќе се предаде, како и точното време на нејзиното пристигнување на аеродромот. Се уште не е познато каде ги сокрила парите.

UHAPŠENA MIKI IZ BiH: Mirnesa orobila nemačku firmu, išetala sa posla sa  milion evra - ali nije uspela da se izvuče (FOTO)

– Сакала да се предаде, па нејзиниот адвокат контактираше со полицијата и ја извести кога доаѓа во Штутгарт, соопшти германската полиција.

Според германските медиуми, Мирнеса била мирна при апсењето, а полициските службеници потврдиле дека се криела во Црна Гора.

Да потсетиме, Мирнеса, која украде милион евра од германска компанија, по што исчезна, во Штутгарт е позната и по прекарот Мики.

Како што претходно информираше германската полиција, Мирнеса на 14 октомври украла пари до кои имала пристап како вработена во компанија за транспорт на пари. Кражбата била откриена истиот ден, а полицијата веднаш започнала истрага.

Се зборува и дека Мирнеса сакала луксуз, но не можела да си го дозволи. За брендираните производи како ролекс, кои таа сакаше да ги покажува на фотографиите на Инстаграм, нејзините пријатели рекоа дека се копии.

Nude nagradu od 37.500 evra za onog ko nađe Miki: Sumnjaju da je ukrala  milion evra, ovako je trošila pare - Telegraf.rs

Поранешен колега од фирмата која ја ограбила Иван Ангелов изјавил дека прво бил шокиран, но се сетил дека Мирнеса често зборувала дека повеќе не сака да работи, туку да се забавува, пишува германскиот РТЛ. Тој додал дека можела се да направи за мажот што го сакала и дека најверојатно сама не го организирала грабежот.

Европа

Ван ден Берг: ЕУ го губи кредибилитетот со двојниот аршин кон Бугарите во Македонија и кон Македонците во Бугарија

Published

on

По приемот на македонски Бугари од еврокомесарот Оливер Вархеи поради случајот „Пендиков“, холандскиот експерт за Балканот, Ханс ван ден Берг, оценува дека двојните стандарди на Европската унија ги одвраќаат Македонците од неа.

„Еден етнички Бугарин во Македонија, бивш вмровец познат во светот на дрогата, поврзан со бугарски центар во Македонија, претепан и еврокомесар се среќава со етнички Бугари? Во децениите кога Македонија беше независна, етничките Македонци во Бугарија беа убивани, исчезнати и им беше забрането да имаат македонски центар. Никој не се потресе“, коментира Ван ден Берг на Твитер.

„Бугарија постојано ги игнорираше пресудите на Европскиот суд за човекови права, бидејќи човековите права на етничките Македонци во Бугарија беа сериозно прекршени. Никој во Европската комисија не се потресе. Бугарија одбива реципроцитет за сè. Никому во ЕК не му пречи. Не е ни чудо што ЕУ го губи целиот кредибилитет во Македонија. Двојни стандарди“, додава тој.

„Твитер е премногу ограничен за да се наведат сите прекршувања на човековите права на етничките Македонци во Бугарија (или етничките Македонци во Грција за таа работа), но чувството во Скопје е дека сето тоа е в ред ако сте во ЕУ. Сè помалку Македонци ќе сакаат да бидат во таква ЕУ“, заклучува Ван ден Берг.

Continue Reading

Европа

Англиска населба ВО СТРАВ ОД АЛБАНСКА БАНДА: „Сакаат да ни ги ЗЕМАТ ДОМОВИТЕ“ (ВИДЕО)

Published

on

Дејзи О’Доерти тврди дека албанските гангстери ги тероризираат жителите на општинскиот имот каде што живее и дека нејзиното соседство е во постојан страв.

Бандата Hellbanianz живее на имотот Гаскоин во Баркинг, Англија, а членовите често ги прикажуваат своите криминални подвизи на социјалните мрежи.

За да ја зголемат својата озлогласеност, гангстерите од источен Лондон честопати ќе се пофалат со слики од автомобили, пари и пиштоли на Инстаграм.

Долгогодишната жителка Дејзи О’Доерти вели дека членовите на бандата намерно се однесуваат на застрашувачки начин за да ги исплашат локалните жители, според британскиот Мирор.

Бандата се прослави во 2017 година, откако почнаа да објавуваат рап видеа во кои се фалат со парите што ги заработиле од трговија со дрога и други криминални активности.

Пред неколку месеци, О’Доерти била разбудена доцна во ноќта од лаењето на нејзиното куче – пред ситуацијата да стане „непријатна“.

„Тоа беше навистина нервозно околу два часот наутро, и моите мачки беа исплашени, [на почетокот] мислев дека се исплашени затоа што животните беа спасени од улицата“, рече таа.

„Слушнав [бучава] надвор и ја отворив мојата влезна врата на полицаец со пиштол и кучиња. Тој ми врескаше „влези внатре“. Никогаш не сум видела такво нешто во мојот живот“, рече таа.

Жителката на Баркинг подоцна дознала дека рацијата била дел од полициска операција чија цел била да се изврши операција „rent a gun“ во југоисточна Англија.

Десет лица биле уапсени за прекршоци, вклучително и заговор за поседување огнено оружје со намера да го загрози животот и заговор за извршување на тешка телесна повреда со умисла.

О’Доерти објасни дека жителите како неа научиле да живеат заедно со членовите на бандата Hellbanianz.

„Секогаш е загрижувачки овде сега, таков е животот, има толку многу заплашувања. Особено кога си бела жена која живее сама во општинскиот имот. Јас сум цел, без сомнение. Нема толку многу луѓе кои живеат тука долго време и затоа што [има планови за] уништување на имотот“, признава таа.

О’Доерти тврди дека нарко бандите на имотот биле насочени кон луѓе со празни спални соби за продажба.

Таа рече дека проблемот го надминува насилното преземање на домовите на ранливите луѓе за да се користат за криминални активности – и дека ситуацијата влијаела на луѓето кои инаку не би биле цел на банди.

Continue Reading

Европа

ПОПУСТО се избираат претставниците за Евровизија 2023 – Во обложувалниците УКРАИНА Е ВЕЌЕ ПРВА (Видео)

Published

on

Во текот на февруари повеќето европски земји ќе избираат свои претставници за Евровизија. Досега само Холандија, Израел, Белгија, Албанија и Украина избраа песни да ги претставуваат, а Словенија и Кипар го имаат само името на уметникот, пренесува Индекс.

На четири месеци пред почетокот на Евровизија, обложувалниците се отворени, а убедливо води Украина. Букмејкерите и даваат на украинската група ТВОРЧИ и песната Heart of Steel дури 16% шанси за победа, иако повеќето од песните се уште не се познати.

Шведска, која исто така не избра песна, има импресивни 10% шанси за победа.

Украина избра претставник за Песна на Евровизија во декември во подземната станица во Киев претворена во воено засолниште.

ТВОРЧИ е електро поп дуо, основано во 2018 година во Тернопил. Музичарите се запознале додека студирале фармација во западна Украина. Тие беа избрани да ја претставуваат Украина на Евровизија и ова е нивниот најголем успех досега.

Победник на минатогодишниот Избор за песна на Евровизија беше оркестарот Калуш од Украина. Киев го доби правото да го емитува Изборот за песна на Евровизија во 2023 година, но поради безбедносни грижи предизвикани од руската војна, Британија ќе биде домаќин на настанот.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк