Connect with us

Балкан

Ужасни детали за монструмот – За долг од 10.000 евра роднината го убил цело семејство

Published

on

Горан Џониќ од Моравац се товари со обвинението на Вишото јавно обвинителство во Ниш за убиство на неговиот братучед Горан (57), неговата сопруга Гордана (56) и неговата ќерка Лидија (26) од Алексинац од личен интерес.  Ги убил со намера да прибави пари за да врати долг од 10.000 евра што го позајмил за да купи и реновира куќа за еден од неговите синови.

Според обвинението до кое имал увид „Блиц“, тој се товари дека детално го испланирал делото кое го извршил во атар на с. Моравац кај Алексинац, во разумна состојба, знаејќи дека Ѓокиќ има менувачница и верувајќи дека дел од парите што ги користи за менувачница ги носи со себе или ги чува во своето патничко моторно возило „Фолксваген Пасат“.

Затоа ги следел неговите движења и кога видел дека Ѓокиќ со сопругата и ќерката дошол кај мајка му со споменатиот автомобил и знаејќи дека ќе се вратат во станот во Алексинац каде што живееле, истата вечер одлучил, според обвинението, да ги спречи на враќање, а потоа да им ги одземе животите и да им ги одземе парите.

Според обвинението, тој со таа намера околу полноќ отишол на делот од коловозот од железничкиот премин до раскрсницата каде улицата се вкрстува со автопат бр. 217 Алексинац – с.Тешица, а кога го видел Ѓокиќ и поради семејни врски и однос на доверба, го запрел автомобилот, а пријавениот влегол во автомобилот, седнал на задното седиште зад возачот и извадил пиштол што неовластено ги стекнал, држел и носел.

Веднаш го вперил оружјето во правец кон него и го навел Ѓокиќ да вози од автопатот Алексинац – Тешица до земјениот пат до основното училиште во Моравац, кој води до реката Јужна Морава.

Како што е наведено во обвинението, тој ги убил сите три жртви пукајќи од тоа оружје, прво во возилото со еден истрел кон Горан Ѓокиќ, а потоа надвор од возилото со по два истрела на неговата сопруга Гордана и ќерката Лидија, кои починале на лице место од нивните повреди.

Горан го застрелал со еден куршум во глава, а Гордан и Лидија во градите и главата.

-Потоа им полил гориво на телата до јамата во рамките на платото, ги запалил и ги турнал во јамата, а потоа со возило марка „пасат“ се упатил кон село Тешица и ја преминал Јужна Морава кон место викано Владине Баре, каде од возилото пронашол и одзел странски пари во вкупен износ од 160 американски долари во апоени по еден долар, 1.380.000,00 динари во разни апоени, 27.130 евра во разни апоени, 3.940 швајцарски франци во разни апоени и 1.690 американски долари во разни апоени, па го запалиле возилото, се вели во обвинението.

Балкан

Бугарската полиција НЕ ИМ ДОЗВОЛИ на Македонците да развеат МАКЕДОНСКО ЗНАМЕ во Благоевград

Published

on

Македонците од Пиринска Македонија во организација на ОМО Илинден Пирин го одбележаа раѓањето на великаните на македонската револоуционерна борба за слобода и самоопределување Гоце Делчев.

Денот бил одбележан во неколку бугарски градови и села кои со полициско присуство. Свежо цвеќе на споменикот на Гоце Делчев во Горна Џумаја, денешен Благоевград, положија членови на ОМО „Илинден“-ПИРИН, на Друштвото на угнетените Македонци во Бугарија и македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ и на други македонски организации.

Присутни беа активисти од Благоевград, Софија и Разлошко.

За значењето на Гоце Делчев пред присутните зборувал Ангел Радонов, член на Централниот совет на ОМО „Илинден“-ПИРИН.

Полицијата не им дозволи на Македонците да веат македонски знамиња во Благоевград: знамето со ѕвездата од Кутлеш, знамето на ОМО Илнден – ПИРИН, па дури и знамето на Европската алијанса за слобода.

Иако Македонците им рекле на полицијата (вклучувајќи ги и цивилите) дека тоа секогаш го правеле во последните години, полицијата не дозволила под изговор „да немаме проблеми, ниту вие, ниту ние“.

За разлика од Бугарите кои денеска ја нападнаа македонската олиција, Македонците во Бугарија ги испочитувале зборовите на бугарските полицајци и дотојно му оддадоа почит на македонскиот великан Гоце Делчев.

Во Македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ продолжи прославата во чест на Делчев.

ЛИНК од првата објава

ЛИНК од втората објава

Continue Reading

Балкан

ЏАМБАСКИ сепак СИ ОСТАНА во Благоевград, оттаму ги упати НАВРЕДИТЕ (ВИДЕО)

Published

on

Иако бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски првично најави дека ќе дојде во Скопје на одбележувањето на 151-годишнината од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев, денеска тој сепак остана во Благоевград, каде од пред споменик ги упати своите вообичаени провокации и пораки.

Continue Reading

Балкан

Ова е целата листа: На списокот на Веља-НЕВОЉА биле и овие „Македонци“

Published

on

Криминалниот клан на Вељко Беливук и Марко Миљковиќ, кому му се суди за седум монструозни убиства, извршил уште најмалку 14 грозоморни ликвидации во повеќе земји, според сведочењето на сведокот-обвинетиот Срѓан Лалиќ.

Мажите чии убиства и киднапирања, од кои некои до денес не се официјално разрешени, иако некои се случија пред осум години, Лалиќ на судењето на кланот ги означи како нивни жртви.

Лалиќ рече дека Марко Миљковиќ-Месар бил мозокот на сите тие убиства, од почеток до крај. Цел на овој клан биле и луѓе на чија придружба и егзекуција работеле и други криминални банди како „Врачарци“. Не е исклучено во продолжението на судскиот процес да се појават повеќе имиња на убиените.

Властимир Милошевиќ

Властимир Милошевиќ (34), поранешен каратист беше убиен на 30 јануари 2017 година од шест куршуми од скорпија на трамвајските шини во Улица 27 Марта, а Беливук и Миљковиќ, кој му беше кум на Властимир, беа обвинети за учество во убиството. Поради недостиг на докази, осомничените беа ослободени од обвиненијата, но пред неколку месеци за тоа дело „пееше“ и Лалиќ.

Стеван Стаматовиќ и Игор Дедовиќ

Лалиќ рече дека, по наредба на Беливук и Миљковиќ, на 10 јануари 2020 година во Атина биле убиени „насилниците“ Стеван Стаматовиќ и Игор Дедовиќ. Тој објаснил дека Лаиновиќ го убил Стаматовиќ, кој скокнал на пиштолот, а Миле Брашњевиќ Дедовиќ, кој веднаш добил куршум во челото, а главата му паднала во чинија. Според Лалиќ, Беливук и Миљковиќ отпатувале во Атина поради убиството на „ѓубрињата“. Двајцата имаа македонски пасош.

Александар Шарац

Александар Шарац им подлегна на повредите во октомври 2020 година додека чекаше во ТЦ „Ушче“. Кланот поставил камера пред куќата на Шарч и прво размислувале да го ликвидираат неговиот кум. Извршителот бил ангажиран од Никола Вушовиќ и побарал 50.000 евра од Радој Звичер. Лалиќ рече дека Марко Миљковиќ по убиството се допишувал со сопругата на Александар Сарач.

Милан Лепоја

НишлијаТА Милан Љепоја беше измамен од кланот на 9 декември 2020 година. Беливук, Миљковиќ, Јанковиќ и Драганиќ го чекаа во Ритопек. Му ставија жица околу вратот и ја затегнаа. Тој се загуши и умре. Вељко на крајот донел када и со голем нож му го пресекол грлото.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк