Connect with us

Скопје

КОЈ РУШИ ВО СТАРА СКОПСКА ЧАРШИЈА ? (Фото)

Published

on

За старата скопска чаршија сме пишувале многу пати и постојано апелираме за нејзиното организирано деградирање. Како за ниту едно друго прашање кое сме го отвориле во јавноста, за ова прашање се молчи од сите страни. Ниту Градот Скопје, ниту Заводот за заштита на споменици, ниту Министерството за култура, не се огласуваат по ова прашање.

АПЕЛИРААТ до македонските телевизиски куќи, јавно да ја отворат темата за Старата скопска чаршија и да ги соочат сите овие институции на дебата вклучувајќи ја и Општината Чаир, на чија територија се дозволува дивеењето и деградирањето – пишува marh.mk.

Тековно во непосредна близина на црквата „Св. Спас“ се руши и подготвува ново градилиште. Се работи за парцелата 9200 според Агенцијата за катастар на недвижности, со имотен лист 101691, кој понатаму се дели на 28 делови во различна сопственост. На кој начин се доаѓа до дозвола за градење на овие простори, дали се почитува законот за заштита на старата скопска чаршија, дали се извршени археолошки истражувања и многу други прашања остануваат непознати за нас. На Улицата „Макарие Фрчковски“ каде допира највисоката кота на парцелата се забележуваат остатоци од камена пластика.

ЦЕЛ ТЕКСТ

Апелите се шират и на социјалните мрежи, каде се вели дека потенцијални има две локации каде се гради на диво.

Скопје

Скопјани добиваат ПРВ „ЛИДЛ“ маркет, еве каде ќе се наоѓа

Published

on

Германскиот голем трговски синџир „Лидл“ ја купил локацијата на Бриколаж од компанијата Скопски пазар, ексклузивно дознава „Фактор“.

Таму се очекува да биде отворен првиот маркет на „Лидл“ во Македонија. Набргу се очекува да се случи и официјалната трансакција, а засега нема информации за која сума е комплетирана зделката.

Претходно компанијата беше во потрага за работници кои ќе работат па во низа беа објавени неколку огласи:

Continue Reading

Скопје

Наместо пари за МКЦ, Арсовска ќе прави аквариум во ЗОО?

Published

on

На последната седница на Советот на Град Скопје, ЗЕЛЕН ХУМАН ГРАД поднесе иницијатива за нови 2.1 милиони денари да се слеат во програмскиот буџет на МКЦ.

-Истиот тој буџет што беше искасапен и од планирани 12 милиони за програма падна на 2. На повеќето советници изгледа веќе не им беше интересна како тема МКЦ, бидејќи немаа достоинство да влезат во салата при гласањето, а имаше и 6 такви што гласаа против истата (што исто се брои како да не си гласал, ама се користи да искажеш противење), порачаа од ЗХГ. 

-На крајот само 14 од 30 присутни (45 вупно треба да сме) советници гласаа ЗА, а со тоа пропадна иницијативата бидејќи е потребно мнозинство. Истите пари наместо да одат за културата во МКЦ, сега оставуаат за да се прави аквариум со риби во ЗОО. За тие советници култура претставуваат форми на средновековна забава како што е аквариум за морски животни довлечкани од другата хемисфера. МКЦ продолжува да лови финансии за настани, може ќе улови некој денар во аквариумот, реагираат од ЗХГ. 

Continue Reading

Скопје

(Видео) Двојно убиство во Скопје, запален и автомобил во Визбегово

Published

on

Автомобил марка Ауди е запален во скопско Визгегово, се претпоставува дека автомобилот е искористен од страна на убијците во скопскиот “Шиша бар” во кој вечерва беа убиени две лица, а рането е едно лице.

Од МВР за Инфомакс потврдуваат дека:

На 06.03.2023 во 20.11 час. во СВР Скопје пријавено е дека во угостителски објект во Скопје неколку лица пукале кон Ј. К. и Е. И., кои починале на лице место, и кон А.Т., кој е пренесен во болница за укажување лекарска помош. Се преземаат мерки за расчистување на случајот, велат од МВР.

Неофицијално, според нашите информации почина и третиот ранет во случајот со пукањето.

Екипа на судска медицина е на терен, нема увидна екипа на терен и се чека јавен обвинител, објаснува во живо уредникот на Инфомакс, Алекснадар Митовски.

Како што објасни тој, неофицијално ваквото пукање е поврзано и со вчерашните превирања во ДУИ каде Изет Меџити беше разрешен од функцијата во Чаир, а на негово место е назначен Министерот за надворешни работи Бујар Османи.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк