Connect with us

Спорт

Секоја чест: Начевски и Николов за чиста десетка го судеа големото мундијалско финале

Published

on

Данска во одлична спортска битка славеше над Франција и си обезбеди место во историјата на светскиот ракомет, но вечерашното финале за нас ќе биде запаметено и по извонредната абритража на Ѓорѓи Начевски и на Славе Николов. По финалето на ЕП и мечот за златото на ОИ, македонските судии ја добија задачата да судат и на дуел за титула на еден ракометен мундијал, и апсолутно маестрално си ја завршија работата.

Неупадливи во одлуките, дозволија дуел игра, но кога стартовите ќе станеа нешто погруби, знаеја и како да санкционираат, покажувајќи одличен „сенс“ за еден ваков значаен натпревар во кој беше јасно дека ќе има многу искри на теренот.

Одлично беа забележани и важните одлуки во второто полувреме, престапот на француското крило, потоа и чекорите на Ремили… а „триколорите“ немаат буквално за што да се пожалат од судиски аспект за денешниот пораз.

Начевски и Николов уште еднаш покажаа дека се најдобри светски судии во моментов, подготвени максимално да одговорат на предизвиците, а најдоброто од себе да го покажат токму на најважните натпревари во судиската кариера.

Спорт

Загревање пред Ел Класико со „Слушам кај шумат шумите“, „Македонско девојче“, „Јовано Јованке“ (ВИДЕО)

Published

on

Вчера вечер на „Камп Ноу“ се играше големото шпанско дерби меѓу Барселона и Реал Мадрид, дуел кој е исклучително важен во борбата за пехарот во Примера.

Вистинскиот фудбалски спектакл во кој на трибините имаше и македонски навивачи кои споделија дел од атмосферата во градот пред натпреварот.

Имено Наце Митев е познат како голем спортски фан, човек кој редовно прати, присуствува на голем број на натпревари, па токму тој на социјалните мрежи сподели како пред „Ел Класико“ ечат македонските песни „Слушам кај шумат шумите“, „Македонско девојче“, „Јовано Јованке“ „Ако умрам ил загинам“.

Имено натпреварот заврши во полза на Барселона, за вистинска среќа за сите нејзини навивачи.

Continue Reading

Забава

Вардарци со песна го прославија првото место на табелата во Втората лига (Видео)

Published

on

Maкедонската гордост Вардар е на добар пат да се врати онаму каде што му е местото-во Првата лига.

Кога ќе се погледне табелата во Втората лига срцето доаѓа на место – Вардар е лидер пред Воска.

Победата над Караорман со 4-1 Вардарци во соблекувалната ја прославија со „Бисер Балкански“ и со по некое пиво.

Погледнете го славјето.

Continue Reading

Спорт

Бронза за Дејан Георгиевски на „Бугарија опен“

Published

on

Најдобриот македонски таеквондист Дејан Георгиевски оствари денес забележа нов успех и од Меѓународнио турнир „Бугарија опен“ се врати со бронза.Георгиевски поради повреда не можеше да се бори во полуфиналето против Чеик Салах Сисе од Брегот на Слоновата Коска.

„Бронза и нови поени за олимписка норма со две доминантни победи над Михопулос Сотирос од Грција и Харбар Андреј од Украина. Дејан за жал не може да се бори во полуфинале поради незгодна повреда на десната шака, се надеваме дека не станува збор за скршеница.Теквондо е фулконтактен боречки спорт во кој многу често се минува низ пеколни повреди, Дејан поминал премногу, и тоа го прави вистински шампион. Искрено се надеваме дека овој пат се ќе мине полесно“, информираа од Македонската таеквондо федерација“, објави од федерацијата.

За две недели Георгиевски го чека нов предизвик и тоа на турнир во Белгија.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк