Connect with us

Балкан

(ВИДЕО) Пркосен и горд, истраен – НАЈДОБАР ! Како Србите му се заблагодарија на Новак?

Published

on

Честитки пристигнуваат од сите страни, а меѓу нив беше и „белградската“ кула која се наоѓа на шеталиштето Сава, а блескаше во чест на најдобриот српски тенисер.

Веќе нема дилема. Новак Ѓоковиќ е најдобар во историјата. Тоа уште еднаш го потврди освојувајќи ја јубилејната 10-та титула на Австралија опен, а воедно и 22-риот Грен слем во својата богата кариера.

Новак ечеше низ Мелбурн. Ниту повредата на задната ложа, ниту силно мотивираните противници, кои ги „пореди“ како на лента, не можеа да направат ништо за него. Последен во низата беше Стефанос Циципас, кого Ноле го совлада во финалето, со фантастични 3:0 во сетови.

Балкан

Никогаш не било на лекар, ни на училиште: судбината на девојчето од Србија, кое таткото го држел со години заробено

Published

on

Осумгодишното девојче, кое било држено заклучено во стан во населбата Мириево на Ѕвездара од страна на својот татко Урош Пашајлиќ, се претпоставува дека не одело ниту во градинка ниту во основно училиште, а требало да биде веќе во второ одделение.

Грозоморниот случај на малтретирање и запоставување дете бил откриен кога И. Л., белграѓанка, пријавила во полициската станица дека нејзиниот сопруг Пашајлиќ брутално ја тепал, а нејзиното дете долго време го чувал како роб.

Имено, според сознанијата на српскиот портал „Курир“, тој во друг стан во Борча ја држел заробена својата партнерка (46), која го пријавила за насилство врз неа и со тоа го спасила несреќното девојче од практично сигурна смрт.


Исто така, шокантен е податокот дека се претпоставува оти детето не одело ниту на редовни систематски прегледи, а не било ни вакцинирано. Се поставува прашањето кој ја сноси вината за ова, а очигледно потфрлил целиот систем, со оглед на тоа што девојчето, чија судбина ги потресе Србија и регионот, практично беше невидливо и оставено на милост и немилост на проблематичниот татко, пишува „Курир“.


Детето наводно со години не излегувало од станот, туку речиси цело време било во кадата во бањата. Кога во петокот ја пронашле две полицајки, кои упаднале во станот, таа била во исклучително лоша здравствена состојба.


Девојчето (8) сега е на Универзитетската детска клиника во Тиршова, каде што е примена на рехидратација и повторно хранење.
По раѓањето на детето, од родилиштето ги алармирале службите дека се сомневаат оти родителите не се способни да го згрижат детето бидејќи биле наркомани, а девојчето потоа било сместено во установа за социјална помош по што Центарот за социјална работа поведе постапка за одземање на родителското право на двајцата родители.
Во 2018 година судот донел одлука детето да остане со таткото. Тогаш при мониторингот немало индиции што би упатувале на занемарување и загрозување на здравјето и животот на детето од страна на таткото сè до 2020 година кога во одделението Звездар од полицијата биле известени дека имаат сознанија оти може да се слушне детски плач во станот. Таткото, постапувајќи по полицискиот извештај, малку подоцна одговорил на барањето за разговор со работници од социјалните служби , кои оцениле дека детето нема знаци на запуштеност.


Од таму додаваат дека Центарот немал сознанија оти детето не оди на училиште посочувајќи дека органот за старателство нема обврска да следи дали децата се вакцинирани ниту, пак, дали почнале основно училиште.


„Курир“ разговараше со соседите од Мириево, кои им кажале дека во последните три години најмалку трипати повикале полиција поради детскиот плач што ќе го слушнале од станот на Урош Пашајлиќ.


Велат дека полицијата доаѓала, ќе тропнела на вратата, а кога никој не отворал, си заминувале велејќи дека немаат налог насилно да влезат во станот.
Урош Пашајлиќ (38) вчера беше уапсен по четиридневна потрага поради сомнение дека со години ја држел заробена својата осумгодишна ќерка во стан во Мириево.

Continue Reading

Балкан

Ученици во Србија ќе задушеле наставничка: И предизвикале напад на астма

Published

on

Во основно училиште во Бољевци кај Сурчин во Србија, поведена е дисциплинска постапка против ученици од седмо одделение, бидејќи кон крајот на минатата недела и се заканувале по животот на наставничка од тоа школо. Наставничката Борка Милошевиќ рече дека не знае што е мотивот за таквото однесување на учениците и кажа што и е најтешко.

Минатиот четврток наставничката по руски јазик Борка Милошевиќ доживеала непријатност, јавува РТС.

Знаејќи дека е во лоша здравствена состојба, дека меѓу другото е астматична, двајца ученици ја испрскале целата училница и нејзиното биро со спрејови и дезодоранси, поради што, како што пишуваат српските медиуми таа добила тежок напад. Интервенирала и Брза помош – за среќа, навреме. Наставничката се вратила на работа.

Наставничката Борка Милошевиќ за РТС изјави дека сега е добро и дека ја користи пумпата за астма почесто од порано. Рекла дека и било тешко и дека не може да дојде до воздух.

„Учениците и колегите велат дека дури и ја сменив бојата. Тоа беше силен напад, во еден момент сакав да се откажам, да не се борам за воздух бидејќи бев уморна. Беше неописливо, никогаш не сум имал таков напад, десет години сум астматичар“, изјави Милошевиќ.

„Родителите на момчето што го донесе тој парфем на училиште ми донесоа пумпа затоа што заборавив дека ја имам мојата во џеб и ја користев пет пати, додека не дојде брзата помош, ме ставија на кислород и ми дадоа лекови, а потоа бев многу подобро“, изјави Милошевиќ.

Милошевиќ вели дека никогаш претходно немала проблеми со тие ученици, ниту го знае мотивот.

Момчето кое го донело парфемот се пофалило со него, а друг ученик кој учествувал во инцидентот рекол дека ќе го испрска низ училницата за да види дали наставничката Борка ќе се задуши.

Continue Reading

Балкан

НИЕ ВАКА ЖИВЕЕМЕ, А АКО НЕ ВИ ЧИНИ ОДЕТЕ НА НЕКОЈ ОСТРОВ: Додик им забранува на ЛГБТ-активистите да влегуваат во школите

Published

on

Милорад Додик, претседателот на Република Српска, денеска ги упати припадниците на ЛГБТ-популацијата да ги населат островите.

– На ЛГБТ-активистите ќе им се забрани влез во образовните институции, да не ги пропагираат овие работи, да ги бришат таквите работи од учебниците. Мислам дека тоа го загадува јавниот простор и општествениот живот и дека треба да се елиминира. Јас сега одлучувам за тоа, можеби утре тие ќе ја преземат власта, па тие нека одлучуваат. Имате места, острови, ова е нашиот начин на живеење, одете таму – им порача Додик.

Имено Додиќ најави и закон против активностите на ЛГБТ заедницата кој ќе биде децидно против воведување било какви активности на заедницата во училиштата и кај просветните службеници.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк