Connect with us

Хуманост

Изгоре куќата на семејството Марковски, немаат ниту облека за децата (Видео)

Published

on

На 24 јануари изгоре куќата на четиричлено семејство во Скопско Поле во населбата Гоце Делчев.

Семејството Марковски упати апел за помош со облека, храна, млеко, пелени и хигиенски средства. Тие исто така имаат потреба и од градежни материјали, мебел и бела техника.

Во проделжение погледнете го видеото од кобната ноќ и како сега изгледа домот на семејстово:

– За жал јас и моето семејство останавме и без тоа малку што ни остана. Би сакал да Ве замолам во името на целото мое семејство за помош. Огнот ни одзема буквално се, со нас е само облеката што беше на нас, немаме ниту финансии за основни работи. Комшии мои доколку сте во можност да ни помогнете со облека, храна, млеко, пелени и хигиенски средства ќе ви бидам благодарен. Господ да Ве чува, стои во објавата.

Линк од објавата за помош – контактирајте го Никола Марковски

https://www.facebook.com/nikola.markovski.984/posts/893985378698016

Хуманост

Малата Марија од Радовиш: Ми требаат патики, ме болат нозете, но не ѝ кажувам на мама да не тагува

Published

on

Сузана Тачева од село Ораовица можеби ќе останеше невидлива за јавноста доколку не ѝ го посакуваше најдоброто на својата 12-годишна ќерка Марија.

Од шест години самохрано ја расте со минимален месечен приход, а имало периоди и кога немале пари за храна, па седеле сами и гладни во една соба.

Тие немаат храна за сите денови од месецот, а ниту еднаш во годината не може да си купат нова облека, додека Марија ги носи тесните патики од минатата година и не ѝ кажува на мајка ѝ за да не тагува.

А, болката ја поднесува и дома и во училиште, но Сузана е жена со здравствени проблеми и не е способна ниту да работи.

– Живееме сами со ќерка ми. Сопругот е починат. Живееме во една соба, немаме пари да ја средиме куќата, земаме само 6.400 денари од социјално, а со тие пари не може ништо да се направи. Дали за мене, дали за Марија, нешто за сметки. Тешко се живее, вели Суза.

Како млада работела со тутун и заработувала пари, додека пред 12 години ја добива Марија, но потоа го губи сопругот.

– Се сеќавам на татко ми, живеевме сиромашно. Немаме услови за ништо. И да беше жив, мислам дека пак ќе беше исто. Тој ја тепаше мама, се сеќавам на тие моменти, не можев да ја одбрана, раскажува Марија во „Срце на дланка“.

Continue Reading

Свет

Роналдо го исполни сонот на момче спасено од урнатините во Сирија (ВИДЕО)

Published

on

Победата на Ал Наср во натпреварот против Ал Батин имаше еден посебен гледач на трибините. Пресвртот на тимот на Кристијано Роналдо од 0:1 до 3:1 голови во судиското продолжение го следеше во живо седумгодишното момче Набил Саид, кое беше извлечено од урнатините на разорниот земјотрес што ги погоди југот на Турција и Сирија. на почетокот на февруари и во кој животот го загубија повеќе од 50.000 луѓе.

Одењето во Саудиска Арабија и гледањето натпревар на кој настапува Кристијано Роналдо беа негови големи желби кои ги сподели со спасувачките екипи од таа земја. Во средината на февруари на социјалните мрежи се појави видео во кое тој зборува дека сака да оди, а на тоа брзо реагираше Турки Алалших, човекот задолжен за организирање на големи настани во таа земја.

„Сине, ти и мајка ти сте добредојдени. Кој може да ми помогне да дојдам до него? праша на Твитер, а во петокот објави нова, со доаѓањето на Саид во Саудиска Арабија.

Continue Reading

Свет

Катарците ќе пратат 10.000 мобилни домови во Сирија и Турција ! (Фото)

Published

on

Катар соопшти дека ќе испрати 10.000 мобилни домови во Турција и Сирија по насилните земјотреси што ги погодија двете земји.

Qatar provides 10000 mobile homes earthquake victims turkiye syria 2

Во соопштението на катарското Министерство за надворешни работи се вели дека овој потег „е дел од напорите на Катар да придонесе за олеснување на луѓето погодени од земјотресот во Сирија и Турција“.

Во понеделникот, емирот на Катар, шеикот Тамим бин Хамад Ал Тани нареди лансирање на воздушен транспорт за помош на жртвите од земјотресот во Турција.

Државната новинска агенција QNA соопшти дека спасувачки тим, теренска болница, хуманитарна помош, шатори и зимски материјали, исто така, се веќе испратени во земјата.

Секоја помош е добредојдена. Имено мобилните домови се истите кои се користеа за време на светското првенство во фудбал кое се одржа есенва на кое беше домаќин Катар, како сместувачки капацитети за фановите.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк