Connect with us

Европа

Скандали во Брисел! – Зеленски дојде да се слика, Орбан не му аплаудираше

Published

on

Вчера беше објавено видео од Брисел на кое се гледа како украинскиот претседател Володимир Зеленски, придружуван од претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, се приближува до шефовите на земјите-членки на ЕУ.

Она што на сите им падна во очи е унгарскиот премиер, кој во тој момент не му аплаудираше на Зеленски и покрај тоа што речиси сите останати собрани тоа го направија пред заедничката фотосесија на лидерите на ЕУ во Брисел.

Таа сцена збуни многу корисници на социјалната мрежа, имајќи предвид дека сите освен Орбан му аплаудираа на Желебски, додека унгарскиот премиер одби да му даде поддршка во форма на аплауз, а се уште не се знае дали тоа е случајно или намерно.

Имено, веднаш откако ова видео почна да кружи низ мрежите, Виктор Орбан објави фотографија со Володимир Зеленски на која се гледа како унгарскиот премиер и украинскиот претседател се ракуваат.
Унгарскиот државен секретар за меѓународни комуникации Золтан Ковач најави дека Унгарија ќе продолжи да обезбедува хуманитарна и финансиска помош за Украина.

Оваа изјава уследи по денешната средба меѓу украинскиот претседател Володимир Зеленски и унгарскиот премиер Виктор Орбан во Брисел.

Имено, на својот Твитер профил, Ковач сподели фотографија на која Орбан и Зеленски се ракуваат на маргините на состанокот на Европскиот совет, која ја објави и Орбан на својот Инстаграм профил.


„Ние поддржуваме итен прекин на огнот со цел да се избегнат нови смртни случаи. Унгарија припаѓа на мировниот камп“, му рекол Орбан на украинскиот претседател, рече Ковач.

За време на говорот на специјалната пленарна седница на Европскиот парламент, Зеленски им се заблагодари на европските лидери за помошта што нему и на Украина ја пружија за време на руската инвазија на неговата земја, а во таа прилика исто така нагласи дека неговата земја е се поблиску до приклучување кон Европската Унијата.

Претходно беше најавено дека украинскиот претседател ќе учествува на самитот на ЕУ во Брисел, кој ќе се одржи од 9 до 10 февруари.

Курир.рс

Европа

50 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ДА ЖИВЕЕТЕ НА СЕЛО: Швацарија објави оглас, еве кои се условите

Published

on

Швајцарското село Албинен во кантонот Вале нуди повеќе од 50.000 евра на семејствата кои се подготвени да се преселат на 1.300 метри надморска височина каде што ќе ги пречека недопрената природа.

Имено, ова живописно село сместено на планинска падина последните години се соочува со проблем на депопулација поради недостиг на работа, а бидејќи има само околу 200 жители, швајцарската влада одлучила да им плати на луѓето да се преселат.

Владата нуди 25.000 евра за возрасен, 50.000 евра за двочлено семејство и дополнителни 10.000 евра по дете. Сепак, постојат неколку услови што мора да ги исполните.

10 години на село

Имено, сите оние кои сакаат да дојдат и да живеат тука од својата работа мора да бидат помлади од 45 години. Покрај тоа, тие мора да останат да живеат во селото најмалку 10 години.

Добиената финансиска поддршка мора да ја вложите во купување на недвижен имот со минимална вредност од 200.000 евра и тој да стане ваш постојан дом, а не второ живеалиште. Доколку ги прекршите условите, ќе мора да ги вратите парите на државата.

Дополнително, за да аплицирате, мора да сте швајцарски државјанин или да имате дозвола за постојан престој (Дозвола В). За оние кои доаѓаат од земја членка на Европската унија, дозволата може да се добие за пет години.

Continue Reading

Европа

Се расипаа банкоматите во Ирска, луѓето подигаа и по 1000 евра и со нула салдо на нивните сметки

Published

on

Банката на Ирска се соочи со криза откако многу нејзини клиенти се собраа на банкоматите обидувајќи се да го искористат компјутерски дефект. Илјадници луѓе се наредија пред филијалите за да подигнат пари што ги немаат на сметките. Во некои случаи, грешка во онлајн апликацијата им дозволуваше на луѓето без пари на нивната сметка да префрлат до 1.000 евра.

Дејли Мејл објави дека банката ги известила клиентите во раните попладневни часови дека има проблем со нејзината онлајн апликација за лично банкарство и веб-страница, откако претходно била преплавена со поплаки од клиенти.

До вечерта, клиентите на банките открија дека можат да подигнат готовина од банкомати иако имаат малку пари на нивните сметки. На властите им беше наложено да ги исчистат редиците надвор од банкоматите додека луѓето стоеја обидувајќи се да ја искористат грешката.

Откако веста се рашири на социјалните мрежи, избезуменото повлекување готовина продолжи во Даблин, Лимерик и Наван. Полицијата се обидуваше да ги запре, а граѓаните беа предупредени дека не постои бесплатна готовина и дека сите пари ќе мора да се вратат.

Continue Reading

Европа

(Видео) Поплавите во Словенија се гледаат од вселената: сателитските снимки го покажуваат размерот на катастрофата

Published

on

Големи поплави ја погодија Словенија на крајот на минатата недела, додека во Хрватска бројни реки соборија рекорди кога станува збор за нивото на водата.

Поплавите се забележани и од вселената. Споредбата на сателитски снимки Сентинел-1 САР пред поплавите на 24 јули и на денот на највисокото ниво на водата на 5 август ги покажува размерите на катастрофата, пишува „Н1“.

Според првата проценка, поплавената површина на овој простор е околу 13 километри квадратни.

Делови од Словенија се’ уште се поплавени, а многу патишта се затворени, јави денес словенечката новинска агенција СТА.

За вечерва се најавени нови врнежи со грмежи.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк