Connect with us

Македонија

Морбидни резултати од обдукцијата на двегодишното девојче од Србија, претепано до смрт од очувот-монструм

Published

on

Јавноста во Србија е шокирана од бруталното убиство на двегодишното девојче од Зајечар, Србија, откако очув монструм го претепа до смрт пред очите на мајката. Сега на површина излегоа нови, уште пострашни детали, пишува Новости.

Обдукцијата на телото е завршена. Таа покажала дека детето има повеќе повреди на главата, од кои едната била фатална.

Констатиран е и расцеп на црниот дроб, а повредите не можеле да бидат предизвикани од пад, како што изјавил очувот, кој е осомничен за ова брутално злосторство.

Полицијата во Зајечар го уапси Милош Н. (25) поради сомнение дека го претепал двегодишното дете на неговата партнерка, односно за кривично дело семејно насилство со смртен исход. Уапсена е и мајката на девојчето, Јелена Т.

Милош Н. е осомничен дека вчера во изнајмен стан во Зајечар неколку пати по главата и телото ја удрил двегодишната ќерка на својата невенчана сопруга, при што тешко ја повредил, а детето е пренесено во Здравствен дом во Зајечар, каде што починало.

Мајката со повреди го донела детето во болница. Само еден час по приемот, детето починало.

Според неофицијални информации, осомничениот Милош и претходно се однесувал насилнички. Но, она што е сигурно е дека во споменатото семејство нема пријави за насилство.

„Во досегашното работење со семејството немало пријави за занемарување и злоупотреба на деца, ниту пак некој од родителите бил пријавен за семејно насилство врз децата“, соопштија претходно од Центарот за социјална работа.

Македонија

Македонија и сè е можно: Платил 350 евра рушвет за возачка, па се жалел во полиција дека не му завршиле работа

Published

on

38-годишен жител на тетовско ѝ дал 350 евра на жена која тврдела дека ќе му „помогне“ при полагање, а откако го измамила, случајот го пријавил во полиција, соопшти МВР.

„На 06.06.2023 во 14.00 часот во СВР Тетово, А.Р.(38) тетовско Синичане пријавил дека бил измамен од едно женско лице за сума од 350 евра. Според пријавеното, тие се договориле со жената, вработена во автошкола, таа да му помогне при полагање на возачки испит, но договореното не било завршено, по што таа не му се јавувала на телефонските повици и сфатил дека бил измамен“, велат од полицијата.

Во кусото соопштение нема информација од МВР за тоа дали пријавителот ќе одговара за кривичното дело што го признал со самата пријава – дека дал поткуп, но се вели дека полицијата работи на расчистување на случајот.

Continue Reading

Македонија

Лани во Македонија се породиле 17 девојчиња кои немале наполнето ниту 15 години

Published

on

Минатата година во земјава се родени вкупно 18.183 деца, од кои живородени 18.073, а мртвородени 110.

-Бројот на живородените деца во споредба со 2021 година е намален за 3,1 отсто. Во структурата според пол, кај живородените деца машките имаат поголемо учество, и тоа од 51,2 отсто, односно на 100 живородени женски деца 104,8 се машки, соопшти Државниот завод за статистика.

Вонбрачни живородени деца се 2.298 или 12,7 отсто од вкупниот број живородени деца

Continue Reading

Македонија

Ново ВИДЕО од тепање пациент во Бардовци: Добредојде кај Џомбата, извини нема …

Published

on

Вознемирувачко видео на кое пациенти во психијатриската болница Бардовци снимаат и тепаат новодојден пациент се појави на социјалните мрежи кое се појави вчера по социјалните мрежи.

Читател на Булевар.мк ни испрати уште едно видео на кое се гледа насилство врз пациенти во Бардовци кое е на истиот профил на кое беше постирано вчерашното видео.
Погледнете за што се работи:

Денеска медиумите известија дека ДЗСИ веќе издал налог за вонреден инспекциски надзор во ЈЗУ Психијатриска болница „Бардовци“.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк