Connect with us

Свет

Хуманитарен натпревар во Турција се претвори во голем срам (Видео)

Published

on

Голем скандал и невиден срам направија навивачите на турските нискологаши Сакарија и Коџаели кои организираа хуманитарен натпревар за настраданите во земјотресот што го погоди југо-истокот на земјата. 

Организаторот продаде 18 илјади влезници и беа собрани сериозни пари како помош на настраданите но благородната идеја беше уништена кога навивачите не успеаа да се воздржат и направија хаос. Најпрво поединци влегоа на терен и ги провоцираа противничките фанови, се вмеша полицијата и на крајот дојде до масовна тепачка на трибините.

Свет

Како Нетфликс без срам и историска почит ја направи КЛЕОПАТРА ЦРНКИЊА (ВИДЕО)

Published

on

Документарната драма на Нетфликс, која ја прикажува египетската кралица Клеопатра како црна Африканка, предизвика контроверзии во Египет, пренесува 24sata.hr.

Адвокат поднесе тужба против Нетфликс за кршење на законите за медиуми и обид да го „избрише египетскиот идентитет“, а најпознатиот египетски археолог инсистира дека Клеопатра била „светла кожа, а не црна“.
Дури и продуцентите на оваа драма велат дека потеклото на Клеопатра е сомнително.

Клеопатра е родена во Александрија во 69 п.н.е. и била последната кралица од династијата основана од Птоломеј, генерал на Александар Македонски. Птоломејската династија зборувала грчки.

Идентитетот на мајката на Клеопатра е непознат, а историчарите веруваат дека е можно таа да била домородна Египќанка или од некој дел на Африка.

Келопатра во серијата на Нетфликс ја игра Адел Џејмс, која е од мешана раса и африканско потекло. Продуцентите велат дека тоа е одраз на „вековната дебата за расата на Клеопатра“.

Џејда Пинкет Смит, американска актерка која е наратор и продуцент на оваа драма, рече: „Не гледаме или слушаме често приказни за црните кралици, и многу е важно јас и мојата ќерка и нашата заедница да знаеме за такви приказни.

Захи Хавас, истакнат египтолог и поранешен министер за антиквитети, тврди дека тоа е измислица.

„Тоа е целосна лага. Клеопатра била Гркиња, што значи бела“.

„Нетфликс се обидува да предизвика конфузија со ширење лаги дека потеклото на египетската цивилизација е црно“, рече тој.

Адвокатот Махмуд ал Семари побара од државниот обвинител да преземе „неопходни правни мерки“ за да го блокира пристапот до услугите на Нетфликс во Египет. Тој го обвини Нетфликс дека промовира афроцентризам и го брише египетскиот идентитет.

Continue Reading

Свет

НАД 280 МРТВИ ВО НАЈТЕШКИОТ СУДИР НА ВОЗОВИ ВО ИНДИЈА ВО ОВОЈ ВЕК!

Published

on

Најмалку 288 луѓе загинаа во вчерашната железничка несреќа во Индија, во која се судрија повеќе возови. Се верува дека еден воз излетал од шини, по што се судрил со друг на соседна пруга. Во несреќата учествувал и товарен воз, кој бил паркиран тука.

Властите кажаа дека ова е најсмртоносната железничка несреќа во земјата во овој век и очекуваат трагичниот биланс да расте. Повредени се околу 900 луѓе.

Повеќе од 200 амбулантни возила се испратени на местото на несреќата во областа Баласоре во источната сојузна држава Одиша и ангажирани се дополнителни 100 лекари.

„Десетина вагони од патнички воз излетаа од шини и удрија во паркиран товарен воз, чии вагони паднаа на соседна пруга, каде што друг патнички воз удрил во нив“, изјави Амитаб Шарма, портпаролот на министерството за железници.

Индија ја има една од најдолгите железнички мрежи на светот и несреќите се доста чести. Најголемата се случи во 1981 година, кога загинаа најмалку 800 луѓе. Вчерашната несреќа е најтешката од 1995, кога во судирот на два воза близу Њу Делхи загинаа 358 луѓе

Continue Reading

Свет

Светот е шокиран – Прва насловна страна со БРЕМЕН МАЖ! (Фото)

Published

on

Бремениот трансроден маж, Логан Браун, позираше за насловната страница на изданието „Прајд“ (Pride) на магазинот „Гламур“. Во самиот наслов пишува:

„Јас сум бремен транс маж и постојам. Што и да каже некој, јас сум жив доказ.“

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк