Connect with us

Свет

(Видео) СВЕТОТ ВО СОЛЗИ: Нереални сцени од Турција – овој потег на навивачите ќе ви го допре срцето!

Published

on

Натпреварот меѓу Бешикташ и Анталијаспор кој се игра во рамките на 14. коло во турскиот шампионат е прекинат. Но, за разлика од честите хулигански инциденти кои се карактеристични за оваа земја, овојпат причината за паузата е од сосема поинаква природа.

Навивачите на Бешикташ во секој случај се погрижија резултатот на овој натпревар да биде во втор план и направија феноменален потег.

Тие дефинитивно се победници на денот откако ја прекинаа играта за да донесат играчки за децата кои се во неволја поради земјотресот што се случи во Турција.

Ова е секако одличен потег на поддржувачите на кој му се восхитуваа целиот свет.

Да потсетиме, на почетокот на месецот во Турција имаше разорни земјотреси кои однесоа голем број животи, преживеаните останаа без својот имот, а илјадници деца беа без омилените играчки.

Благодарение на навивачите на Бешикташ, нема сомнеж дека сега сите оние дечиња кои лееја солзи во претходниот период повторно ќе имаат причина за насмевка.

Свет

Неверојатни торнада ја пустошат САД, последиците катастрофални (Видео)

Published

on

Најмалку три лица загинаа, а десетици се повредени вчера во силно торнадо што ја погоди јужната американска држава Арканзас, додека силните бранови на невреме доведоа до уривање на покривот на театар северно во државата Илиноис кога најмалку едно лице е убиен, а 28 се повредени, пренесува Фактор мк.

Во Арканзас две лица загинаа во градот Вино, изјави гувернерката Сара Хакаби Сандерс на прес-конференција и прогласи вонредна состојба и нареди распоредување на околу стотина припадници на Националната гарда во таа сојузна држава. Таа во порака на Твитер напиша дека центарот на Арканзас претрпел значителна штета.

Разурнувањата се катастрофални.

Continue Reading

Свет

ВОЗНЕМИРУВАЧКА СНИМКА: Полицијата објави видео како ја ликвидира жената која уби 6 лица во САД

Published

on

Одри Елизабет Хејл (28) која вчера уби три деца и тројца возрасни во пукотница на југот на САД, во приватно христијанско основно училиште во Нешвил, го загуби животот во полициска акција.

Полициската управа на „Метро Нешвил“ објави снимка од камери на телото што ги носеле полицајците Рекс Енгелберт и Мајкл Колазо, кои го убиле напаѓачот во 10:27 часот. На видеото се гледа како полицајците влегуваат во училиштето и го бараат напаѓачот, а алармот се слуша во текот на целата операција.

Откако слушнале пукотници на вториот кат, полицајците се упатуваат таму, а Енглеберт испука повеќекратни истрели кон Хејл со автоматска пушка. Откако напаѓачот паѓа на подот, се појавува Колазо и ја застрелува Хејл уште четири пати со пиштол.

„Престани да се движиш“, се слуша како вика додека Хејл лежи на земја.

Continue Reading

Свет

Австралиец во река нашол ОГРОМНА ГРУТКА ЗЛАТО од 2,6КГ (ВИДЕО)

Published

on

Маж од Австралија пронашол грутка злато тешка 2,6 килограми и вредна 240.000 австралиски долари или повеќе од 147.000 евра, пишува Би-би-си.

Човекот кој сакал да остане анонимен користел евтин детектор за метал за да пронајде грутка во златните полиња во Викторија, срцето на златната треска што ја зафати Австралија во 1800-тите.

Дарен Камп, кој го проценил и купил примерокот, рече дека тоа е најголемата златна грутка што ја видел во неговата 47-годишна кариера.

„Бев запрепастен. Ова е откритие се случува еднаш во животот“, рече тој, опишувајќи го моментот кога ја видел грутката злато донесена од маж во неговата продавница во Џилонг, на еден час од Мелбурн.

„Тој извади камен и ми го фрли во рака ми рече: „Дали мислиш дека вреди 10.000 австралиски долари?“.

Човекот потоа му кажал дека карпата во раката на г-дин Камп е само половина од она што го нашол, камен тежок 4,6 килограми што содржи 83 унци или околу 2,6 килограми злато.

Камп додаде дека мажот му рекол дека ќе ги потроши парите на своето семејство, додавајќи дека неговата сопруга „ќе биде многу среќна“ кога ќе се врати дома.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк