Connect with us

Европа

Олена Зеленска: Ова не е нормално, децата не можат да си го видат татко си, ниту јас сопругот

Published

on

Првата дама на Украина Олена Зеленска даде интервју минатата година за украинската „Рада ТВ“ со својот сопруг Володимир Зеленски.

Ова е само втор пат парот да биде виден заедно од почетокот на војната, бидејќи Зеленска била скриена поради своја безбедност.

„Најлошата мака е војната што започна. Не можам да кажам дека нешто значајно се променило од почетокот на оваа војна. Володимир беше и останува сигурен човек. Неговото гледиште не се промени. Нашето семејство, како и сите украински семејства , сега е одвоено“, рече Зеленска и додаде:

“Никој нема да ми го одземе сопругот, дури ни војната. Тој живее на работа, едвај го гледаме. Воопшто не сме го виделе два и пол месеци, само разговаравме на телефон. Досега имавме неколку шанси да се видиме“.

Сопругата на Зеленски – украинскиот претседател, вели дека тешко е да му објасни на син ѝ каде е неговиот татко, таа во интервју за Си Ен Ен вели дека нејзината врска со сопругот е „на пауза“ поради војната со Русија и дека „чекаат повторно да се обединат“ со своите деца.

Првата дама откри дека долго време не го видела својот сопруг, украинскиот претседател Володимир Зеленски и вели дека „не е нормално“ нивните деца да можат да разговараат со својот татко само по телефон.

Двајцата одбија да ја напуштат Украина кога руската армија започна напад на 24 февруари, а наместо тоа останаа во Киев да ја водат земјата во воени околности. Тие добија пофалби од целиот свет за нивниот решителен пркос на рускиот претседател Владимир Путин.

Сопругата на украинскиот претседател Володимир Зеленски се заблагодари на првата дама на Франција Брижит Макрон и на сопругите на другите лидери кои помогнаа да се сочуваат болните деца. Таа им се заблагодари и на другите Европејци кои се грижеа и им помагаа на украинските бегалци, велејќи дека тие ја заслужуваат Нобеловата награда за мир.

„Сакам да им се заблагодарам на сите Европејци кои сега им помагаат на нашиот народ“

Во интервју за „Ле Паризиен“, Франција, Олена Зеленска рече дека апелирала за поддршка до првите дами во светот кога Русија почна да ја напаѓа Украина. Брижит Макрон беше една од првите што одговори, откри таа, а нивниот однос беше топол и пријателски, додава таа.

Европа

Е ова е ПРОТЕСТ – МИЛИОН ЛИЦА на улиците во Франција (ВИДЕО)

Published

on

Полицијата соопшти дека привела 22 лица и ги растерала демонстрантите кои го палеле ѓубрето насобрано поради повеќенеделниот штрајк на вработените во градското чистење.

На денешниот десетти протест против пензиската реформа ширум Франција учествуваа 740.000 луѓе, а во Париз 93.000, соопшти полицијата.

Синдикатот ЦГТ соопшти дека денеска во Париз имало 450.000 демонстранти, а повеќе од два милиона во цела Франција.

Ова е помалку од протестот на 23 март, кога според полицијата низ земјава протестирале 1,08 милиони луѓе, а според синдикатот дури 3,5 милиони. Само тој ден во Париз, според полицијата, имало 119.000 демонстранти, а според синдикатот имало 800.000.

Како што наведуваат странските агенции, протестите се во многу тензична атмосфера, во време на стагнација на дијалогот меѓу власта и синдикатите, а насилство имаше и попладнево во Париз.

Протести има низ цела Франција: во Бордо, Нант, Рен, Марсеј, Тулуз, Брест, Стразбур и Ница.

Continue Reading

Европа

Пука тиквата и во Франција: 13.000 полицајци го бранат Макрон (Видео во живо)

Published

on

Во Франција започна уште еден ден протести. До почетокот на денот беше блокиран аеродромот во Бијариц, блокирани се патиштата кон Гар де Лион во Париз, а немирите продолжија низ целата земја.

Најавени се досега „невидени безбедносни мерки“. Најавена е мобилизација на 13.000 полицајци и жандарми. Од нив 5,5 илјади луѓе во Париз.

Continue Reading

Европа

ЕВРОПА ОСТАНА БЕЗ ОРУЖЈЕ И МУНИЦИЈА, Украина ги изеде резервите!

Published

on

Британија и Франција веќе објавија дека им се речиси празни резервите на муниција и оружје откако истото го испратија во Украина, Германија е под удар на јавноста по објавите дека магацините за оружје им се речиси празни а индустријата нема кпацитет да ги пополни на кус рок од неколку години.

За време на Студената војна, армијата во секое време беше подготвена за битка во рок од неколку часа. Сега, Путин треба да не предупреди пет или десет години однапред за ненадеен руски напад за да се справиме со тоа. Ова не е добро. Ова е длабоко разочарувачки“, изјави пензионираниот генерал Сер Ричард Баронс за Daily Mail.

Според него, состојбата на британската армија толку многу се влошила поради кратењето на финансирањето.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк