Connect with us

Свет

НЕВИДЕН СКАНДАЛ: Фирма која досега произведувала долна облека доби 8,3 милиони евра за да врши надзор

Published

on

Фирмата „Електра солушн“ која до сега не работала надзор, туку главна дејност ѝ била производство на долна облека, доби најголем дел од 22,3-милионскиот тендер за надзор на автопатите кои ќе ги гради „Бехтел и Енка“, објави „360 степени“.

„Електра солушн“ добила 8,3 милиони евра, додека „Евро консалтинг“, на Бранислав Димитријевиќ, за кого има обвинение во Ерменија, 7,1 милиони евра од тендерот.

Од останатите пари, 4,1 милиони евра одат кај „ИРД Инженеринг“ од Италија, додека услугите на локалната канцеларија на „ИРД“ во Скопје ќе чинат околу 2,4 милиони евра. За последниот партнер во конзорциумот, шпанско-кинеска „Ептиса“, се предвидени 400.000 евра.

Електра солушн“, до објавувањето на тендерот немала лиценца за надзор. Барање до Министерството за транспорт и врски фирмата го доставила 12 дена по објавување на тендерот, а лиценцата е издадена за помалку од 5 дена.

Свет

Поранешен советник на Путин: Хашкиот трибунал е глупав

Published

on

Сергеј Марков, поранешен советник и портпарол на рускиот претседател Владимир Путин, ја коментираше хашката потерница за апсење на Путин поради, како што соопшти Меѓународниот кривичен суд, илегалната депортација на деца од Украина.

„Меѓународниот кривичен суд е неодговорен и глупав“, рече Марков. „Политиката на руската влада е да ги спасува децата, а не да ги краде децата“, додаде тој.

Марков тврди дека децата не биле депортирани, туку се преселиле внатре во Русија бидејќи Украина е дел од руска територија.

„На родителите им е дозволено да ги посетуваат своите деца секоја недела“, додаде тој.

Тој рече дека очекува повеќе обвинувања од судот во Хаг „бидејќи е под целосна контрола на Европската унија, која ќе продолжи да шири лажни вести“.

Инаку, поранешниот советник на Путин го обвини Киев за воени злосторства без притоа да обезбеди никакви докази за тоа.

Continue Reading

Свет

ЗАХАРОВА ЗА АПСЕЊЕТО НА ПУТИН: Одлуката на судот во Хаг нема никакво значење за Русија!

Published

on

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, на својот Телеграм канал веднаш ја коментираше веста за издавање налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин и детскиот правобранител Марија Лвова-Белова.

Таа изјави дека наредбата на Меѓународниот кривичен суд нема правно значење за Руската Федерација.

„Одлуките на Меѓународниот кривичен суд немаат никакво значење за нашата земја, вклучително и од правен аспект“, напиша таа на нејзиниот канал Телеграм.

„Русија не е потписник на Римскиот статут на Меѓународниот кривичен суд и не сноси никакви обврски според него. Русија не соработува со ова тело, а можните „рецепти“ за апсење кои доаѓаат од Меѓународниот суд ќе бидат правно ништовни за нас. “, нагласи таа.

Continue Reading

Свет

Роналдо го исполни сонот на момче спасено од урнатините во Сирија (ВИДЕО)

Published

on

Победата на Ал Наср во натпреварот против Ал Батин имаше еден посебен гледач на трибините. Пресвртот на тимот на Кристијано Роналдо од 0:1 до 3:1 голови во судиското продолжение го следеше во живо седумгодишното момче Набил Саид, кое беше извлечено од урнатините на разорниот земјотрес што ги погоди југот на Турција и Сирија. на почетокот на февруари и во кој животот го загубија повеќе од 50.000 луѓе.

Одењето во Саудиска Арабија и гледањето натпревар на кој настапува Кристијано Роналдо беа негови големи желби кои ги сподели со спасувачките екипи од таа земја. Во средината на февруари на социјалните мрежи се појави видео во кое тој зборува дека сака да оди, а на тоа брзо реагираше Турки Алалших, човекот задолжен за организирање на големи настани во таа земја.

„Сине, ти и мајка ти сте добредојдени. Кој може да ми помогне да дојдам до него? праша на Твитер, а во петокот објави нова, со доаѓањето на Саид во Саудиска Арабија.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк