Connect with us

Балкан

ЌЕ ВЕ ПОЛАЗАТ МОРНИЦИ: На денешен ден е убиена српската пејачка која беше закопана во бел ковчег со бел крст, утрово на нејзиниот гроб шокантна глетка (ФОТО)

Published

on

Пејачката Ксенија Пајчин трагично го загуби животот на 16 март 2010 година кога нејзиното тогашно момче Филип Каписода од засега непознати причини ја застрела со пиштол, а потоа се самоуби.

Денеска се навршуваат 13 години од нејзината смрт, но никој од нејзините блиски луѓе не се појавил на Новите гробишта во Белград. Не барем претпладнето.

 потсетиме, Пајчин во екот на својата популарност во 2008 година падна на шармот на десет години помладиот манекен Филип Каписода и со него започна љубовна врска која не ја криеше од очите на јавноста, а на самиот на почетокот таа блескаше од среќа.

Врската на оваа љубовна двојка стануваше се побурна, а тие извесно време раскинаа, кога Каписода влезе во реалното шоу „Големиот брат“, додека во медиумите изјави дека не им љубомори на девојките кои беа околу него, туку дека тие беа во врска на која ставија точка засекогаш.

Така беше се’ додека манекенката не го напушти реалното шоу, кога ја обновија врската и започнаа заеднички живот.

Во медиумите почнаа шпекулациите за нивните чести кавги, а соседите се огласија и зборуваа за врескањето што го слушнале од заедничкиот стан, но тие ги демантираат тврдењата и велат дека тоа е обична кавга низ која поминува секој пар.

Нејзиното последно појавување во медиумите предизвика многу коментари, кога Филип упадна во студио пред камерите и и подари букет цвеќе како вистински џентлмен, но најострото око на фановите не го пропушти детаљот кога и ја оттурна од себе, што многумина го сфатија како „предвесник“ на трагедија во која никој дотогаш не ја претчувствуваше.

Балкан

Хаос во Бугарското народно собрание – Туркање, плукање, шутирање и пцовки (Видео)

Published

on

Политичка и физичка пресметка меѓу пратеници во Народното собрание по прогласувањето на „Вазраждане“. Претставниците на народот си фрлаа топчиња хартија едни на други. Остри реплики беа разменети и меѓу членовите на ПП-ДБ и партијата на Костадин Костадинов. Околу собраниската трибина се собраа дел од пратениците. Претседателот на Народното собрание Росен Желјазов даде десет минути пауза додека не се смири тензијата, објави НОВА.

„Пред речиси 3 години во Бугарија почнаа протести на кои учествуваа стотици илјади бугарски граѓани. На протестите се бараше оставка од тогашниот премиер Бојко Борисов и главниот обвинител Иван Гешев. Застанавме и зад овие протести, како и други партии, кои тогаш со сето ова се бореа со зборови, а денес преговараат за кабинет со оние што ги нарекуваа „мафијашки“ долги години, рече Искра Михаилова од „Вазраждане“ од собраниската трибина, цитирана од БГНЕС.

„Срамна сцена“: Костадинов по судирот во Народното собрание

„Мирниот карактер на демонстрациите не ги спречи да повредат стотици, а илјадници луѓе останаа без работа. Целата енергија на протестите беше брутално предадена од оние кои денес разговараат со ГЕРБ за генерален менаџмент и бараат поддршка од ДПС. “, додаде Михаилова. Според неа, од записите што протекоа пред неколку дена, се покажало дека има предавници не само на сопствените зборови и гласачи, туку и на државата во целина.

Михаилова побара вториот мандат да му се врати на претседателот.

„Ако ја составите оваа апсурдна коалиција на обвинетите само за да им угодите на вашите претпоставени, бидете сигурни дека веќе следниот ден ќе ги повикаме сите наши избирачи, и вашите згрозени избирачи, да дојдат овде во Парламентот и, доколку е потребно, внатре во него. , затоа што секое лицемерие и секое предавство си има своја граница Вие ја преминавте границата“, рече и Михаилова.

Денков: Преговорите за кабинет продолжуваат, се бара вештачење за МВР

Јавор Божанков од ПП-ДБ возврати и изјави дека бугарски национален интерес во овој момент е да има влада, а странски интерес е да нема.

„Случувањата од последните денови се дел од организиран план, а кога „Вазраждане“ зборуваат за надворешна интервенција, ние ги знаеме. Зборуваа за вакцини, излегоа вакцинирани, Костадинов и Цончо зборуваа за меки зглобови, двајцата Најсилно се сомневаме во нас во овој поглед, за еврото, а сега и за националните предавници. Според логиката што сега ја видовме, националните предавници се токму тие“, категоричен е тој.

По говорот на Божанков, пратениците од „Вазраждане“ излегоа на собраниската говорница, а потоа и народните избраници од ПП-ДБ, а страстите се зголемија, почнувајќи со реплики и туркање. Манол Пеиков од ПП-ДБ го одраа образот, а заменик од „Вазраждане“ заврши со скршени очила. И по најавена пауза, страстите во салата не стивнуваат.

Борисов: Габриел и Денков се многу блиску до одлука

„Таквото однесување е ненормално и погрешно. Јавор Божанков беше сам, а тие беа глутница. Тие се нафрлија на него, отидов да ги спречам. Дојде Златанов, па другите. Ги боли и ќе продолжи да ги боли за некои работи“, изјави Манол Пејков од „Демократска Бугарија“.

„Преродбата го нарушува редот секоја секунда. На маргините вчера ме нарекоа валкана гнида“, рече Пејков, по што објасни дека се заканувале дека ако има влада ќе го внесат народот во Народното собрание.

„Ми шутнаа по нозете бидејќи таму не се гледа, почнаа да велат дека ќе не пратат во Белене, тоа се работи што обично ги кажуваат, но не ги слушаш“, рече Манол Пејков.

Пратениците го прифатија предлогот на претседателот на Народното собрание, Росен Жељазков, седницата да заврши за денеска.

Манол Пејков, П.П.: „Вазраждане“ ме нарекоа „валкана гнида“ и ме клоцаа по нозете.

„Господине Претседател, разбирам што правите, тоа е веројатно најразумното нешто што може да се случи во моментов“, посочи Искра Михаилова, но побара точката што ќе ја разгледаат да се изгласа пред одложувањето на средбата или утре како прва точка на дневниот ред.

Пратениците одлучија утре на второ гласање да ги разгледаат измените на Законот за правосудство што ги воведе Министерскиот совет, што според програмата беше прва точка за денеска. На дневен ред беше ставена и предлог-одлука, со која Министерскиот совет се обврзува да подготви извештај во врска со спроведувањето на одлуката на Националното собрание од 12 јануари, според која Владата мора да го промени Планот за закрепнување и одржливост во „енергетски“ дел. Предлагачи на проектот се пратениците од „Вазраждане“.


Видеото на Вести.бг

Continue Reading

Балкан

ГО ЛАЖЕВ УБИЕЦОТ ДЕКА СУМ БРЕМЕНА – девојката која спасила жива глава ги раскажа миговите поминати во таксито кое го киднапирал Урош!

Published

on

На 4 мај, околу 23 часот, во близина на наплатната рампа Мали Пожаревац, Урош Блажиќ налета на таксито во кое бев, седна на задното седиште до мене и му рече на таксистот: „Вози, имам бомба, убив луѓе!” Се исплашив, па му кажав дека сум трудна, да ме поштеди… Тогаш не ни знаев што направил малку пред тоа во селата кај Младеновац… Се симнав од таксито кај Уб, каде што ме чекаше мојот вереник, а Урош и таксистот продолжија. После тоа не ми дозволија да повикам полиција…

Ова меѓудругото го кажала на сослушувањето девојката Ј.А.(19) од Смедерево, која Урош Блажиќ ја киднапираше и два часа ја држеше откако претходно уби осум млади луѓе во селата Мало Орашје и Дубона кај Младеновац.

Преплашената девојка детално ги опишала трауматичните настани кои се случиле ноќта меѓу 4 и 5 мај во обвинителството.

„Таа рече дека на 4 мај се договорила со нејзиниот вереник да се качи со такси од Смедерево до неговата куќа во селото Богдановица кај Уб. Таксистот нешто пред 23 часот дошол да ја земе со „форд фокус“, па таа седнала на задното седиште, зад совозачкото седиште и се упатиле кон Уб. Возеле речиси половина час до исклучувањето на автопатот, кон рампата во Мали Пожаревац“ – изјавил извор на „Блиц“, близок до истрагата.

Continue Reading

Балкан

УЖАС НА ТИК ТОК: Децата бираат меѓу убиецот и жртвите на масакрот во ОУ „Рибникар“:

Published

on

По масакрот во ОУ „Владислав Рибникар“, на социјалните мрежи се појавиле низа застрашувачки видеа на кои се воздига момчето убиец, но последниве денови тој тренд станува сè повеќе морничав, па во коментарите биле замолени да престанат со тоа.

Имено, сега на „ТикТок“ постои актуелен филтер со кој децата од регионот, но и од странство можат да бираат помеѓу момчето убиец и неговите жртви. Тие кратки видеа на „ТикТок“ изгледаат вака: – На едната страна се 10 жртви од „Рибникар“, а на другата – момчето убиец. Тогаш авторите на видеото, движејќи ја главата лево или десно, избираат кој за нив го претставува „кралот“.

Застрашувачки е што филтерот го „преплавил ТикТок“. Го користат најмногу луѓето од регионот, но меѓу нив и странци кои, без разлика дали знаат за што се работи и ли не, смеејќи се го воздигнуваат и избираат момчето убиец.

„Ти треба помош“

Во коментарите на тoa видео, свесните луѓе апелирале да престане овој морничав тренд. „Ти треба помош!“, „Тоа е нечија сестра, нечиј брат, нечиј пријател …“, „Кој ќе повика полиција?!“, се дел од критиките во коментарите, но одговор од авторот на видеото немало.

Како што може да се забележи на едно од видеата, веројатно објавени од малолетно девојче, таа имала фотографии од жртвите и детето убиец над главата. Девојчето ги затворило очите, се насмевнала и ја свртелa главата кон сликата со детето убиец, додека од другата страна наизменично се менувале фотографиите на жртвите.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк