Connect with us

Македонија

Кај пет дилери меѓу кои и наставничка, пронајдена дрога вредна половина милион евра (ВИДЕО)

Published

on

Во синоќешната голема полициска акција во која е откриена лабораторија за произведство на амфетамин, приведени биле пет дилери, меѓу кои и наставничка од основно училиште во Скопје.

Според МВР, наставничката од основното училиште „Александар Македонски“ била дел од улична група дилери на скопските улици, но дека продавала надвор од работното време.

Биле извршени претреси на седум локации во главниот град пронајдени се наркотични средства во износ од околу половина милион евра.

„Вчера екипи на МВР извршија претреси на седум локации во скопје, при што приведени се 5 лица, пронајдена е лабораторија за производство на дрога, како и дрога вредна скоро половина милион евра, доколку биде продавана преку уличните дилери.

Пронајдени се околу 7 килограми амфетамин, еден килограм кокаин, 22 килограми марихуана, автоматска пушка калашников, куршуми, рамки за пиштоли и автоматска пушка како и списоци од лица кои купувале дрога и должеле за наплата на дрогата. Приведените лица имале изнајмени станови во центарот на Скопје, како и населбата Ѓорче Петров и сите се од главниот град“, информираше Тони Ангеловски, портпаролот на МВР.

МВР спроведува полициски акции и низ градовите од внатрешноста, а само оваа недела извршени се 36 претреси, и приведени се 32 лица.

Македонија

,,Законите за повисоки плати на судиите ќе поминат на Куково лето”

Published

on

УСТАВЕН суд се прогласува ненадлежен за одлуки на Собранието.
УПРАВЕН суд се прогласува ненедлежен за одлуки на Собранието.
ОСНОВЕН суд се прогласува ненадлежен за одлуки на Собранието.
_____________________
ЛЕВИЦА прогласува дека законите за повисоки плати на судиите ќе поминат на Куково лето.

Фејсбук статус на претседателот на Левица, Димитар Апасиев.

И Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата поднесе 2 100 амандмани за стопирање на 4-те закони со кои се предвидува зголемување на платите на судиите, на јавните обвинители, на членовите на Судскиот совет и Советот на јавните обвинители.

Continue Reading

Македонија

Првиот знак при влез во Скопје – слика за цела држава! (Фото)

Published

on

Твит на денот:

Continue Reading

Истражување

Македонците најнесреќна популација во регионот!

Published

on

Шеста година по ред Финска е прогласена за земја со најсреќна популација, според Светскиот извештај за среќа кој е објавен денеска.

Извештајот, кој се занимава и со ефектите од кризата предизвикана од коронавирусот врз благосостојбата на луѓето, секоја година го составуваат научници во САД врз основа на анкети на Институтот Галуп.about:blank

Според извештајот, по среќните Финци следуваат Данска, Исланд, Израел, Холандија, Шведска, Норвешка, Швајцарија, Луксембург и Нов Зеланд.

Македонија е на 87 место, а од соседните земји Косово е на 34, Србија е на 45, Грција на 58, Бугарија на 77 и Албанија на 83 место.

Црна Гора е 67-ма во Светскиот извештај за среќа, а Босна и Херцеговина е 71-ва.

На дното на рангирањето се претежно африканските земји, а Авганистан и Либан разурнати од војна се двете најнесреќни земји во светот, во истражувањето во кое беа опфатени вкупно 137 земји.

Научниците рекоа дека проценката на среќата на луѓето остана „извонредно отпорна“ и покрај пандемијата „Ковид-19“, со глобални просеци во 2020 до 2022 година исто толку високи како оние во годините пред пандемијата од 2017 до 2019 година.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк