Connect with us

Македонија

Каква глупост ! – Велешанка со инвалидност казнета на паркинг во Скопје

Published

on

Велешанка со инвалидитет казнета во Скопје зашто паркирала на место обележано за инвалиди. Билјана Гаврилова-Станковска морала да плати 3 илјади на ЈП Градски паркинг денари да го отстрани блокаторот од нејзиното возило, бидејќи местото, според надлежните, било наменето само за возила со скопски регистрации.

За лицата од внатрешноста не следувал бесплатен паркинг, па и покрај ознаките за инвалидитет, биле обврзани да платат со СМС порака.. Се шокирала од објаснувањето дека нема право на паркингот зашто е од друг град па Гаврилова-Станковска, прашува дали кога доаѓаат во Скопје, исчезнува нивната инвалидност?

Од здружението мобилност велат дека Скопје е единствениот град во Европа кој има двојни аршини за лицата со инвалидност. Паркингот за нив е секаде бесплатен без разлика од каде доаѓа возилото.

Својот проблем Билјана и јавно го сподели на фејбуск па како што вели за него дознал и директорот на Градски паркинг. Ветил враќање на парите од казната и смена на правилникот за кој сега не постојат лица со инвалидитет надвор од Скопје.

Првиот човек на градски паркинг, Крсте Петревски, не одговараше на телефонските повици, па за јавноста останува непознато зошто е забрането паркирање на обележаните места за лица со хендикеп од другите градови.

Македонија

Утре пред судот во Тетово повторно ПРОТЕСТ ЗА ПОДДРШКА НА ДОКТОР БОБАН

Published

on

Почитувани сограѓани на ден 21.03.2023 (Вторник) со почеток од 09:00 часот пред Основниот суд во Тетово ќе се оддржи мирен граѓански протест во знак на поддршка за неправедно обвинетиот Д-р Бобан Вучески – пишува на настанот на Фејсбук кој го организира група граѓани за поддршка за доктор Бобан.

Докторот е обвинет дека дозволил влез на роднини во модуларната болница во која избувна пожар, а тоа не било дозволено и било спротивно на препораките за постапување во време на пандемија.

Предметот е во почетна фаза на судење, а со оглед дека низа рочишта се одложија поради отсуство на адвокати, обвинети, но и поради доказниот материјал, од кој се бараше копија за обвинетите.

Преку протестите што се организираат пред секое судење се бара докторот да биде ослободен од вина, односно да биде повлечено обвинението против него.

Continue Reading

Македонија

Повратот за ДДВ се зголемува на 2 100 денари

Published

on

Првите зголемени суми, корисниците на апликацијата „Мој ДДВ“ ќе ги добијат со исплатите во мај за скенираните фискални сметки во периодот јануари – март 2023 година

Повратот на данокот на додадена вредност (ДДВ) кон граѓаните со скенирање фискални сметки преку апликацијата „Мој ДДВ“ се зголемува од 1 800 на 2 100 денари за еден квартал.

Пратениците попладнево ги изгласаа законските измени со кои се зголемува лимитот, а за веста на социјалните мрежи се пофали и директорката на Управата за јавни приходи (УЈП), Сања Лукаревска.

„Пратениците дадоа зелено светло за измените и дополнувањето на Законот за враќање на дел од ДДВ-то на физичките лица. Со оваа измена се овозможува зголемување на прагот на поврат на дел од ДДВ-то од 1 800 на 2 100 денари за едно тримесечје. Првите зголемени суми, корисниците на апликацијата ’Мој ДДВ‘ ќе ги добијат со исплатите во мај за скенираните фискални сметки во периодот јануари – март 2023 година“,

наведе Лукаревска.

Законските измени за зголемување на лимитот поминаа на седница на Владата кон крајот на декември 2022 година, но беа „заглавени“ во Собранието.

Continue Reading

Македонија

,,Законите за повисоки плати на судиите ќе поминат на Куково лето”

Published

on

УСТАВЕН суд се прогласува ненадлежен за одлуки на Собранието.
УПРАВЕН суд се прогласува ненедлежен за одлуки на Собранието.
ОСНОВЕН суд се прогласува ненадлежен за одлуки на Собранието.
_____________________
ЛЕВИЦА прогласува дека законите за повисоки плати на судиите ќе поминат на Куково лето.

Фејсбук статус на претседателот на Левица, Димитар Апасиев.

И Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата поднесе 2 100 амандмани за стопирање на 4-те закони со кои се предвидува зголемување на платите на судиите, на јавните обвинители, на членовите на Судскиот совет и Советот на јавните обвинители.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк