Connect with us

Македонија

,,Ќе лежам 20 години но Македонија не ја предавам”

Published

on

Потресно интервју со Елена Доцевска Божиновска која била држена во притвор во затворот во Шутка цели 41 ден пред да биде однесена да даде исказ пред јавен обвинител.

Доцевска Божиновска била обвинета затоа што со ,,гестикулации” вршела терористичко загрозување на уставниот поредок на Македонија по што била притворена во ноември 2017 година.

Таа деновиве објави дека судот за човекови права во Стразбур донесол пресуда според која македонските власти и обвинителката Вилма Русковска, судијката Добрила Кацарска и други луѓе ја осудиле во незаконска процедура.

Целта на власта тогаш била врз Доцевска Божиновска да се направи обид со долго држење во Шутка без исказ пред обвинител да биде ,,скршена” и таа да сведочи во корист на обвинителството односно СДСМ и ДУИ.

Но правничката која работела во кабинетот на претседателот на собранието 12 години издржала и не прифатила да сведочи лажно по желба на обвинителството.

Иако во затворот и се случила голема трагедија скромната Доцевска Божиновска вели дека била подготвена за долгогодишна казна ако со тоа ја спасува Македонија.

Не сака да ја коментира информацијата која доаѓа од правосудни кругови според која таа би лежела и 20 години но Макеоднија никогаш не би ја предала.

Била однесена во затвор откако во нејзиниот дом во Куманово дошле десетици тешко вооружени полицајци кои ја апселе пред нејзините деца од една и две години а дел од полициските службеници се изживувале врз неа.

Потресното сведоштво на ,,Заспиј ако можеш” со Горан Момироски и Драган Милосављевиќ во видеото.

Македонија

Македонија и сè е можно: Платил 350 евра рушвет за возачка, па се жалел во полиција дека не му завршиле работа

Published

on

38-годишен жител на тетовско ѝ дал 350 евра на жена која тврдела дека ќе му „помогне“ при полагање, а откако го измамила, случајот го пријавил во полиција, соопшти МВР.

„На 06.06.2023 во 14.00 часот во СВР Тетово, А.Р.(38) тетовско Синичане пријавил дека бил измамен од едно женско лице за сума од 350 евра. Според пријавеното, тие се договориле со жената, вработена во автошкола, таа да му помогне при полагање на возачки испит, но договореното не било завршено, по што таа не му се јавувала на телефонските повици и сфатил дека бил измамен“, велат од полицијата.

Во кусото соопштение нема информација од МВР за тоа дали пријавителот ќе одговара за кривичното дело што го признал со самата пријава – дека дал поткуп, но се вели дека полицијата работи на расчистување на случајот.

Continue Reading

Македонија

Лани во Македонија се породиле 17 девојчиња кои немале наполнето ниту 15 години

Published

on

Минатата година во земјава се родени вкупно 18.183 деца, од кои живородени 18.073, а мртвородени 110.

-Бројот на живородените деца во споредба со 2021 година е намален за 3,1 отсто. Во структурата според пол, кај живородените деца машките имаат поголемо учество, и тоа од 51,2 отсто, односно на 100 живородени женски деца 104,8 се машки, соопшти Државниот завод за статистика.

Вонбрачни живородени деца се 2.298 или 12,7 отсто од вкупниот број живородени деца

Continue Reading

Македонија

Ново ВИДЕО од тепање пациент во Бардовци: Добредојде кај Џомбата, извини нема …

Published

on

Вознемирувачко видео на кое пациенти во психијатриската болница Бардовци снимаат и тепаат новодојден пациент се појави на социјалните мрежи кое се појави вчера по социјалните мрежи.

Читател на Булевар.мк ни испрати уште едно видео на кое се гледа насилство врз пациенти во Бардовци кое е на истиот профил на кое беше постирано вчерашното видео.
Погледнете за што се работи:

Денеска медиумите известија дека ДЗСИ веќе издал налог за вонреден инспекциски надзор во ЈЗУ Психијатриска болница „Бардовци“.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк