Connect with us

Македонија

Бугарската амбасадорка во Израел одбила да се појави на конференција за депортацијата на македонските Евреи во Треблинка

Published

on

Бугарската амбасадорка во Израел не присуствуваше на конференција за историјата на бугарскиот холокауст, вклучително и за депортацијата на македонските Евреи што се одржа минатата недела. Како што објави „Тајмс оф Израел”, пренесувајќи информација на Еврејската телеграфска агенција, организаторите изјавиле дека одлуката на амбасадорката да се откаже од настанот е резултат на обидите на нејзината влада да ја избрише од историјата екстрадицијата на 11.000 Евреи во Втората светска војна од денешна Македонија.

Портпаролот на бугарската амбасада за Еврејската телеграфска агенција изјавил дека амбасадорката Румијана Бачварова добила „покана во последен момент да присуствува конференцијата“ и дека таа „решила дека е добро разговорите и дискусиите да останат на експертско ниво, без какво било политичко присуство или учество“.

Тридневниот настан, насловен „Прогонство и соработка, спасување и преживување: Нови перспективи во врска со Бугарија и Холокаустот 80 години подоцна“, беше организиран од Јад Вашем, Универзитетот Бар-Илан и Кинотеката во Тел Авив токму на 80-годишнината од протестите во Бугарија со кои е спречена депортацијата на бугарското еврејско население.

Но, истакнати историчари не забораваат да потсетат дека кралот Борис III пратил повеќе од 11 000 други Евреи во нацистичките логори од подрачјата окупирани од Бугарија, а кои се денешна Северна Македонија. Тоа е приказна со која Бугарија не сака да се соочи, велат критичарите.

-Ужасната вистина е дека бугарската влада на царот Борис III, а не нацистичка Германија собрала 11 343 Евреи од Македонија, Тракија и Пирот и свесно ги испратила да бидат убиени во Треблинка. Тоа е историски настан што не бара дополнително појаснување. Со одбивањето дури и да ги поздрави учесниците на конференцијата, амбасадорката Бачварова, можеби дејствувајќи по наредба, се чини дека има намера да продолжи со замаглувањето на историјата на нејзината влада со континуираното одбивање да признае дека Бугарија ја има крвта на овие 11 343 Евреи на својата совест“,изјави историчарот Менахем Росенсафт кој го одржа главниот говор на настанот, за Еврејската телеграфска агенција.

Организаторот на настанот и режисер Џеки Комфорти, автор на „Украдениот наратив на бугарските Евреи и холокаустот“ (2021) изјави дека пристапот на Бачварова кон историјата е „пропагандно ориентиран“. Тој додава дека во бугарските „неонацистички кругови“ често може да се прочита дека „Евреите не се благодарни што биле спасени“.

Според Комфорти, Бачварова и претходно била поканета на настан додека се снимал неговиот филм за овие настани, но таа рекла дека нема да присуствува бидејќи тоа бил анти-бугарски настан.

Македонија

Јанкулоска кажа дали би се сретнала со Никола Груевски

Published

on

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска вечерва во „360 степени“ изјави дека во затворот додека ја издржува казната најмногу ѝ недостига семејството. 

Рече дека сопругот и синот три години ја посетуваат во затворот. Кажа дека со екс специјалната јавна обвинителка Катица Јанева се сретнуваат во затворот и се во коректни односи. 

Јанкулоска рече дека од сопартијците е блиска со екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанкиески кој исто така е во затвор. 

„Јас не можам да одберам со кого, кога ќе се сретнам, затоа што се сретнувам само кога сум на домашно отсуство“, изјави Јанкулоска за средбата со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. 

Таа рече дека тоа било можност да се информира за некои работи поврзани со политичките случувања кои не ѝ се јасни. Јанкулоска вели дека иако е во затвор, интересот за политичките случувања кај неа не се намалил. 

„Партијата не е еден човек и еден тим, партијата е идеја и ние со неа се идентификуваме“, вели екс министерката. 

Јанкулоска рече дека последната нејзина комуникација со екс премиерот Никола Груевски кој избега во Унгарија, била една недела пред тој да ја напушти Македонија. Вели дека таа нема проблем да се сретне со било кого, но не знае дали тој би сакал да се сретне со неа. 

Continue Reading

Македонија

Македонска траги-комедија: Измените на Кривичниот законик го спасија и Ване Цветанов – се враќа во Македонија

Published

on

Кривичниот законик го спаси и Ване Цветанов, кој беше осомничен за злоупотреба на службената положба и овластување бидејќи заедно со неговата невенчана сопруга со државни пари оделе на службени патувања.

По околу десет месеци поминати во Германија како азилант, Ване Цветанов се враќа во Македонија. Поранешниот претседател на Советот за унапредување и надзор на ревизијата на својот официјален профил на Фејсбук објави заедничка фотографија со неговата сестра и зет, и им се заблагодари на поддршката која му ја пружиле за време на неговото азилантско патешествие во Германија.

-Благодарение на измените на Кривичниот законик, опасноста од притвори повеќе не постои, па за еден месец се враќам во Македонија – објави Цветанов.

Цветанов се товареше дека дека вршел незаконски јавни набавки и ја ангажирал поранешната невенчаната сопруга Дунавка Трифуновска и со државни пари оделе на заеднички службени патувања, односно за злоупотреба на службена положба и овластување, со што го оштетил државниот буџет за 75.000 евра.

Continue Reading

Македонија

Д-р. Беќаровски објави шокантна порака од починатото 24-годишно момче: ЗОШТО СЕ ПРИКРИВААТ ОВИЕ ФАКТИ?!

Published

on

Доктор Нико Беќаровски на Фејсбук објави порака за која вели дека му пристигнала нему лично, а е поврзана со смртта на 24-годишно момче кое почина завчера во битолската болница. Пораката, пишува Беќаровски, ја објаснува причината за сепсата и подоцнежниот развој на иреверзибилната дисеминирана интраваскуларна коагулација. Според докторот, грешката воопшто не е кај дежурните лекари и колегите од битолските интерни одделенија.

Пораката е од наводен роднина на момчето, кој вели дека семејството се сомнева поради што дошло до тој голем инфект кај момчето.

Почитуван докторе, мене детето што почина ми е близок роднина, би сакала да ви кажам како дојде до тој ГОЛЕМ ИНФЕКТ на што ние се сомневаме. Имено детето по кое сега ни гори душата пред три недели имаше мал хирушки, ако можам да го наречам зафат, не знам ни како да го наречам или интервенција на Ортопедија бидејќи во јуни месец се повреди со некоја сајла по грбот и имаше рана за која не отиде на лекар бидејќи изгледаше површинска исекотина. Пред неполни три недели детето во туширање со допир осетил дека нешто има на повреденото место како некое страно тело кое не го боли само на допир се осеќа. Во истиот момент оти на болница го упатуваат на ортопедија му објаснува таму за случајот и тие му велат сега е касно дојди утре ќе направиме ренген и ќе видиме што имаш. Другиот ден детето оди таму прави ренген и на него се гледа метален предмет, односо беше парче железо. Му го вадат железото одма и го прашува докторот кога имас последен пат ставено тетанус? Тој му одговара ревакцинација на 18 години. Докторот му вели добро ко така нека потреба од нова доза и на толку длабока рана не го шие само му вели ела другиот ден на преврска другиот ден оди ама нема кој да го види нема доктор само сестрата го преврзува и тое е тое. Е тука јас се сомневам тука е лекарската греска, се вели во пораката.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк