Connect with us

Свет

Газа е пеколот на земјата (Вознемирувачко Видео)

Published

on

„Во текот на последните 24 часа, авионите на воздухопловните сили извршуваа опсежни напади долж должината и широчината на Појасот Газа, предизвикувајќи пустош врз терористите на Хамас“, се вели во соопштението на ИДФ.

На социјалните медиуми се појавуваат видеа на кои се гледа како по ракетните напади зградите паѓаат какo кула од карти, а од птичја перспектива се гледа дека појасот Газа полека се брише од лицето на земјата.

Страшни сцени го ужаснуваат светот од војната во Израел и појасот Газа. Израелските одбранбени сили (ИДФ) соопштија дека извршиле воздушни напади врз 130 цели на Хамас во Газа во изминатите три часа.

Најтрогателна е сцената како татко го држи во раце своето мртво девојче по ракетните напади од страна на израелската војска.

Свет

Роденденската торта на Бајден е хит на социјалните мрежи (Фото)

Published

on

Американскиот претседател Џо Бајден неодамна го прослави својот 81 роденден, а фотографијата на која позира со торта стана тема на бројни шеги и мемиња на социјалните мрежи.

Имено, Бајден насмеан позира покрај роденденска торта на која беа запалени 81 свеќи. Со оглед на тоа што ги имаше толку многу на мал простор, свеќите се споија во голем пламен, а за тоа се пошегува и самиот американски претседател. „Благодарам на сите за роденденските желби. Излезе дека ви снемува простор за свеќи на вашиот 146-ти роденден“, напишал тој во описот, а следбениците брзо се огласија во коментарите.

„Кој решил да се пошегува за својата возраст, треба да добие покачување“, „Дали таа торта треба да ја претставува Америка денес?“, „Дајте му покачување на неговиот асистент на социјалните мрежи“, „Оваа торта изгледа како неговата крајна дестинација“, „Толку си стар што ти гори логорски оган на тортата“, се дел од коментарите, а реакциите се појавија и на Х.

Continue Reading

Свет

Драма на аеродромот во Тел Авив, Шолц евакуиран од авионот (ВИДЕО)

Published

on

Вистинската драма се одвивала во моментот кога авионот на германскиот канцелар Олаф Шолц требало да го напушти Тел Авив.

Непосредно пред полетувањето од аеродромот Бен Гурион се огласиле сирените. Шолц веќе се качил во владиниот авион кога дошла наредбата сите патници да излезат од авионот и да легнат на подот.

„Германскиот канцелар Олаф Шолц  беше евакуиран од аеродромот во Тел Авив“, информираат израелските медиуми кои објавија и видео од евакуацијата.

Кога се огласи сирената за воздушен напад на аеродромот во Тел Авив, германскиот канцелар Олаф Шолц и неговиот тим лежеа на земја.

Станува збор за детонации од израелскиот систем за противвоздушна одбрана „Железна купола“, кои од небо ги соборија ракетите на Хамас. Билд наведува дека биле истрелани два противавионски проектили кои јасно се слушнале на аеродромот.

Шолц вчера го посети Израел за да изрази солидарност со таа земја по нападот на Хамас.

Continue Reading

Свет

(Видео) Терор на аеродромот во Тел Авив: Патниците во страв

Published

on

На аеродромот во Тел Авив е снимена сцена на апсолутен терор каде голем број граѓани се заглавени и поради сирените за ракетни напади лежат на земја и ги покриваат главите во страв од најлошото сценарио.

Се чини дека се е застанато, авионите се заглавени, а патниците со секоја измината минута се загрижени дека никогаш нема да можат да ја напуштат воената зона.

Уште поголема ескалација е забележана во последните неколку минути во Појасот Газа. Палестинската организација Хамас започна нов бран ракетни напади, лансирајќи 150 ракети кон Тел Авив, после израелскиот напад врз палестинската кула во Газа.

Всушност, Хамас излезе со соопштение на Телеграм, потврдувајќи го продолжувањето на жестоките напади со последниот офанзивен потег на Палестинците.

Во израелските воздушни напади претходно беа уништени три згради во населбата Ал Ринал во градот Газа, рекоа новинарите на АФП кои ги видоа трите кули високи над десет ката, се уриваа една по друга по експлозиите.

Израелската војска соопшти дека погодила „две високи згради“ со воздушни напади, обвинувајќи ја „терористичката организација Хамас“, која е на власт во Газа, дека ја штити својата воена инфраструктура „во срцето на населението“ на палестинската енклава.

Армијата нагласи дека ги предупредила жителите пред нападите и „побарала од нив да ја евакуираат областа“.

Во меѓувреме, бројот на загинати драстично се зголеми во Појасот Газа, при што израелските жртви достигна 200, како и кај Палестинците 200. Четворица Палестинци, вклучително и едно 13-годишно дете, беа убиени претходно на окупираниот Западен Брег, како што објави Ал Џезира. На мрежата Х се објавени деталите за малолетното дете.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк