Browse By

Advertising

Category Archives: Безбедносни Сили

Припадниците на Армијата повторно ја поставија спомен плочата од Карпалак

Иако пред неколку дена истата плоча која стои и го обележува еден од најгромомозните настани Карпалак беше одстранета односно демолирана од страна на непознати сторители, но ова не е првпат да се случи. Припадниците на Армијата од третиот батаљон своеволно повторно ја поставија спомен плочата

Најпознатите телевизии го споделеија ова момче (ВИДЕО)

За време на воена парада едно мало момче застана и ги поздравува војниците. Секако дел од војниците не можеа да останат рамнодушни на поздравот од момчето па и тие исто така го отоздравуваа со познатиот војнички поздрав. Момчето со неговиот гест ги освои срцата на

Со макотрпна работа до врвот, македонските „Ренџери“ меѓу најдобрите

Ренџерите повторно докажуваат дека само со макотрпно залагање и постојана обука може да се биде меѓу најдобрите. Од штотуку завршената обука на дел од припадниците на ренџерскиот баталјон кои во касарната „Илинден“ и на спортскиот аеродром „Стенковец“ се обучуваа во изведување на борбени операции за

Припадници на АРМ од составот на воздухопловната бригада, доставија потребни средства во отсечните села Брест и Малино маало

Припадници на АРМ од составот на воздухопловната бригада од ЗОК, со еден хеликоптер ,,Ми-17“ , во текот на вчерашниот ден, заедно со претставници од Црвениот Крст извршија достава на еден тон потребни прехрамбени и материјални средства на населението во отсечените села Брест и Малино маало.

Да се биде припадник на ваква елитна Единица не е едноставна работa

Да се биде припадник на ваква елитна Единица не е едноставна работа, овие луѓе се нешто особено тие се ,,Најдобри меѓу најдобрите,,. Зад нив стојат поминати часови, денови ,месеци и години напорен тренинг, исклучителна ментална и физичка подготовка и искуство од многубројни извршени сложени безбедносни

„Есенска Бура“ на „Криволак“, армиските и полициските сили извежбуваат одговор на модерните закани

Армиските и полициските специјалци заедно со Дирекцијата за заштита и спасување и Центарот за управување со кризи, помогнати од повеќе единици на АРМ и МВР на Армискиот полигон „Криволак“ ја изведуваат вежбата „Есенска Бура“ која има цел за унапредување на меѓусебната интероперабилност и кризниот менаџмент

Ви се допаѓаат новите бои на македонските хеликоптери М-17 (ВИДЕО)

Министерството за внатрешни работи по деветмесечниот ремонт ги презеде во целосно функционална состојба двете летала М-17 сопственост на македонската полиција. Хеликоптерите беа ремонтирани од страна на рускиот државен акционерски холдинг „Хеликоптери на Русија“, кој што ги обединува сите сервисни центри во Русија, овластени за генерален

Полкот за специјални операции беше домаќин на највисокото воено тело (Галерија)

Полкот за специјални операции беше домаќин на највисокото воено тело, командантот на Полкот за специјални операции Методи Хаџи Јанев со голема благодарност до сите припадници на АРМ напиша неговиот фб профил : АРМ Блесна! Полкот за специјални операции беше домаќин на највисокото воено тело на

Ексклузивна фотографии од новата боја на полицискиот хеликоптер Ми-17.

Двата хеликоптера ,,МИ-171Е“ кои се во составот на хеликоптерската единица на МВР се ремонтираа и добија цивилна боја. Ремонтот беше изведен во воздухопловниот завод ,,Мома Станојловиќ“ – Батајница, Белград. Ремонтот е извршен во соработка со руски експерти. МИ-171Е Извор: Facebook страна – Македонско ВВ и

Прекрасни фотографии снимени од Хеликоптер над Скопје

На Facebook страната Македонско ВВ и ПВО, Хеликоптерска единица на МВР најдовме многу интересни фотографии поврзани со воздухопловството на нашата држава, но ги најдовме и овие снимки од Хеликоптер кои се направени над Скопје. Скопје навечер навистина изгледа прекрасно од воздух. Погледнете ги овие фотографии