fbpx

Browse By

Advertising

Category Archives: Булеварот

Дали ова најубавата куќа во Скопје? Влезете, и погледнете ја

Архитектите Сергеј Никољски и Иван Мирковски од проектантските куќи Никољски – Виена и Смарт Ливинг – Скопје се добитници на Големата годишна награда на Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ) за објектот „Куќа на Водно” на улицата Питу Гули бр. 33. Влезот во куќата на

Bizzy му одговори на Слаткар со рап песна “Запечатено писмо”?

Случајно на Facebook социјалната мрежа забележавме дека се шири youtube видео со рап песна на која пишува: “Bizzy – Zapechateno Pismo (DISS SLATKAR)” ја слушнавме нумерата која најверојатно е направена како одговор на нумерата на Слаткар – Отворено писмо. Едноставо од некои основни познавања претпоставуваме

Мислиш ако ставиш знаци нема да поминат? Ова е Македонија брат!

Мислиш ако ставиш знаци нема да поминат? Ова е Македонија и тука ретко се почитуваат работи легендата вели дека постои Македонец кој почитувал знаци.Да можно ако е во друга држава, македонче ако не ти го направи денот нема кој.Сликата е превземена од групата Ѕид на

Ваков градоначалник ни треба, со тенк ги прегази непрописно паркираните коли (Видео)

Нема коли нема проблем со непрописно паркирање,одлично решение на овој градоначалник во Литванијањ кој со тенк ги прегази возилата кои се непрописно паркирани.Секако дека ова е кампања да се крене свеста на возачите да не паркираат непрописно, самата помисла дека колата ќе ви биде помината

Зошто ограничувањето низ населбите е лимитирано на 50 км/ч ?, еве зошто

Прекрасна објава која ќе ве натера да размислите кога ќе возите повеќе од 50 км/ч.Сите знаеме како се вози низ градов посебно на партизански одреди каде што ограничувањето не е повеќе од 60 а возачите буквално “летаат“ со колите само за да стигнат побрзо,но внимавјте

Волонтери ја исчистија околината на Пошта 2 под Железничка станица во Скопје

Десетина волонтери од движењето ,,Не биди ѓубре“, вчера одржа уште една волонтерска акција за чистење на сметот низ градот. Овојпат нивна цел беше околината на Железничката станица.Уште една акција на #НеБидиЃубре. Се гледаме следна недела пред Универзална! *благодариме на чичкото кој ни донесе џиновска лопата

Ќе се урива дел од кафе-барот „Бастион“ , вработените со шампањ ги “поздравија“

Дивото градилиште на угостителскиот објект „Бастион“, кој се наоѓа на улицата „Аминта Трети“ (поранешна „Ленинова“) во Дебар Маало, ќе се затвори, соопштија од Општина Центар. Од Општината информираат дека на 9 февруари, годинава, нивен овластен градежен инспектор донел решение со кое се наредува на инвеститорот

Подрумот на ГТЦ во Скопје ќе стане галерија на графити

Подрумот на Градскиот трговски центар (ГТЦ) во Скопје ќе стане галерија на графити. Дваесетина млади уметници од вчера цртаат графити на бетонскиот ѕидот, за овој дел да добие еден поинаков изглед и да стане симбол на урбана и графити уметност. Проектот под наслов „Градот убав“ го

Продолжен викенд на плажите на Партизанска

Булеварот Партизански одреди е под вода како последица на краткото но силно невреме кое го зафати скопскиот регион. Ветрот достигнуваше голема брзина .Невремето беше последено со поројни дождови и громотевици, но секој пат е исто и невремето кое беше пред 4 дена го направи истиот

Зошто маче сељак ?

Познато е дека селаните не треба да се лутат, доколку се употреби зборот „сељак“ во негативен контекст, бидејќи се работи за сосема различни типови на луѓе. Впрочем сељаците сигурно нема да бидат срдечно прифатени на село. Да ја погледнеме разликата меѓу двата концепта: Локација Селанец