Browse By

Advertising

Category Archives: Вести

Градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев најде решение против загадувањето (ВИДЕО)

Аеросолизација за намалување на загаденоста во воздухот, вечерва прв пат се примени во Кавадарци. Кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев за апаратот кој произведува вештачки дожд објави видео на својот Фејсбук профил. Јанчев со екипи од градот, со помош на апаратот за аеросолизација го чистеше воздухот во

Апсење во Тетово – Ова се деталите

Полицијата апсеше во Тетово, паднаа две момчиња поради поседување на марихуана. Како што стои во билтенот на МВР, вчера околу 18,00 часот, на улица „121″ во Тетово лишени од слобода се Д.З.(20) и Е.Р.(18), двајцата од село Палатица. Кај нив е пронајдена марихуана и нож.

На скопски аеродром запленет кокаин вреден 570.000 евра (ФОТО)

На 5.12.2018 година околу 20:30 часот со летот од Цирих, на влез во Република Македонија селектиран е детално прегледан патник државјанин на Република Венецуела. При прегледот, во неговиот багаж пронајдено е околу 2 кг бела прашкаста материја, која при проверка со тестер за дрога дала

Еве како ги третираат странските работници Германија

Работодавците во Германија редовно ги искористуваат странците, кои помалку плаќаат, вработуваат без договор и ги присилуваат да работат прекувремено, а за прекувремената работа не им плаќаат, предупреди во средата германскиот Институт за човекови права. Тие странци се жртви на „немилосрно искористување” на работа, наведува независениот

Најголемото ѕвоно на Балканот ќе одекне од центарот на Скопје

Православниот храм „Св. Константин и Елена“ се наоѓа во средиштето на најпознатата улица „Македонија“ во строгиот центар на Скопје и истиот во моментот е во завршна фаза на изградба. Црквата има злат­ни ку­по­ли, а фа­са­да­та со ор­на­мен­ти е ре­чи­си за­вр­ше­на. Овој храм е со бруто-површина

Во овие земји може да најдете работа со македонски пасош

Македонците кои не поседуваат некој од европските пасоши, сега ќе можат да работат во Норвешка, Шведска и Германија За да се замине во Шведска, потребен е само пасош, а останатите услови се договараат со работодавецот. Според претставникот на Шведската амбасада во Хрватска, за во скандинавската

Ова дете(7) заработува 22 милиони годишно, а работи она што децата најмногу го сакаат(Видео)

Седумгодишното дете кое ги оценува детските играчки заработи 22 милиони долари на “Јутуб” во 2018 година, најмногу од сите “jutubers”. Списанието Форбс изјави дека малиот Рајан од “Ryan Toys Review” го надмина Џејк Поле за 500.000 долари. Видео снимки објавува скоро секој ден. Неговата популарност

Kомедија во Собрание Џафери ги смируваше министрите (ВИДЕО)

Денешната седница во Собранието беше резервирана за пратенички прашања. Пратениците од опозицијата го нападнаа премиерот Заев за слабата реализација на капиталните проекти и неисполнетите предизборни ветувања. Пратениците особено го истакнаа проблемот со загадувањето и ветувањето на власта дека Македонија ќе дише чист воздух, потоа ветените

Вечерва престртелка во Тетово

Пред околу еден час во центарот на Тетово, поточно во близина на локалниот ресторан „Делфин“ имало пукање, а учесник во настанот е и функционер од ДУИ, поранешен вработен на висока позиција во Управата за јавни приход, неофицијално дознава порталот Скопје 1. Истрелите од огнено оружје

Студен бран и многу снег ќе ја покрие Македонија – на овој ден ќе биде најладно

Под влијание на студен бран од североисток до крајот на денов ќе имаме претежно облачно и студено време со локални врнежи од дожд на пониските и снег на повисоките места и на планините, кон крајот на денов и навечер локални послаби врнежи од снег ќе