Browse By

Advertising

Category Archives: Вести

Не ,,задушија бре луѓе‘‘! Скопје го вратија пред сто години, како со парни машини(видео)

Пред еден век беа во употреба парните машини. Во изминативе години сме сведоци на енормно загадување на воздухот и за тоа во догледно време не се гледа решение. Од набавката на новите автобуси до денеска многу малку е преземено за заштитата на животната, средина кога

За не верување, брак кој траел само три минути!!!

Во Кувајт неодамна бил склучен најкраткиот брак на светот, пренесуваат тамошните медиуми. Сè било многу неочекувано и набрзина, иако целиот настан почнал сосема нормално како секоја друга венчавка. После извршувањето на должноста на матичарот и ставањето на потписи во документот, брачниот пар излегол надвор од

„Република Македонија“ заминува во историјата

Уставните измени кои произлегуваат од Договорот од Преспа поминаа и во третата финална фаза вечерва во Собранието на Република Македонија, откако претходно седницата три дена беше закажувана, додека премиерот Зоран Заев преговараше со Беса на Биљал Касами, околу нивните барања во врска со измените. Пратениците

Жешка Македонка во Австралија е позната како Мерцедес Мама (ФОТО+ВИДЕО)

Македонката Маргарита Томовска која живее во Австралија ќе одговара на суд поради пребрзо возење. Оваа како што ја нерекуваат ,,Мерцедес мама”, ќе треба да плати казна од 260.000 илјади австралиски долари. Откако ја забележала полицијата на еден од автопатите, таа се обидела да им избега,

Утре се празнува Свети Стефан, еве чив заштитник е

На третиот ден од празникот Божик светата православна црква го празнува споменот на светиот архиѓакон и првомаченик Стефан. Тој е наречен првомаченик затоа што тој прв настрадал за Христовата вера. Веднаш по слегувањето на Светиот Дух во Ерусалим била формирана христијанска општина, биле избрани седум

Мажот и ги скршил двете нозе поради ,,Сек*и чорапи кои имаат изглед на змија‘‘

Една австралиска жена само сакаше да го изненади својот сопруг со нови секси чорапи, но кога тој ги виде нозете на жената се исплаши и мислеше дека му се заканува голема опасност. Една жена што купила секси чорапи за да ја разбуди имагинацијата на нејзиниот

Промовирани новите дресови на Македонската Ракометна Репрезентација со мотото „Со нов дрес до нови победи“

Ракометната федерација денес ги промовираше новите дресови со кои репрезентацијата ќе настапи на претстојното Светско првенство кое ќе се одржи месецов во Германија и Данска. Промоцијата која на новиот дрес е под мотото „Со нов дрес до нови победи“. Светското првенство ќе се игра во

Несекојдневно, пар од Охајо влегол во туѓ дом им ја испрал облеката и садовите, пред да си замине…

Полицијата од Охајо извести дека еден пар провалил во туѓ дом, се избањале, им ја испрале сета гардероба и садовите на сопствениците, си направиле кафе пред да им се спротистави еден роднина на сопственичката на куќата. Полицијата потврдила дека кај нив во возилото кое било

Ова е невидено, во државава ќе има повеќе директори од вработени!

Институтот за демократија „Социетас Цивилис“ (ИДСЦС), Центарот за управување со промени (ЦУП) и Центарот за граѓански комуникации (ЦГК), бараат да се повлече иницијативата на група пратеници за измена на Законот за јавни претпријатија со која се предвидува нова функција – заменик директор. – Измените на

Наградени најдобриот пожарникар, полицаец и крводарител за 2018 година

Градоначалникот Шилегов денеска ги додели наградите на најдобриот пожарникар, полициски службеник и крводарител во Скопје за 2018 година. -Хуманоста е општествена вредност. Таа е дел од нашите принципи. Таа е дел од нашата етика. Скопје е Град на солидарноста и како таков ги негува традициите