Browse By

Advertising

Category Archives: Здравје

Заборавена намирница која прави чуда со вашиот организам: Ги обновува штитната жлезда, жолчката и црниот дроб….

Црната ротква е малку подзаборавена намирница која е исклучително здрава и се користи з алекување на различни видови на болести. Има многу позитивни својства кои добро делуваат на проблемите со штитната жлезда, како и во борбата против лошото варење. За оваа намирница се вели и

Вежби за одлични бицепси, стомачни и грб за само 7 дена(видео)

Фитнес тренерите ни откриваат две вежби за совршено обликувано машко тело. Верувале или не со само две вежби мажите може да имаат право атлетско тело. Практикувајте ги овие вежби и за само седум дена ќе постигнете неверојатни резултати. Тоа е така наречена ,,chin up‘‘ вежба

Министерот за здравство ја вакцинираше внуката Илина

Министерот за здравство Венко Филипче објави на Фејсбук дека ја вакцинираше внуката Илина во обид да ја охрабри македонската јавност и особено скептиците и конспираторите против имунизацијата. „Единствено добро што родителите можат да направат за своите деца е да им овозможат добро здравје, грижа и

Луѓе дали ова е возможно, ваква ли храна конзумираме(видео)

Во видеото што следува ќе останете запрепастени од тоа што внесуваме во нашите тела. Во последно време зема замав органската храна со цел да се ублажи внесувањето на индустриската храна. Индустриската храна поради конкурентноста и можноста да се произведе во големи количества содржи во себе

Како изгледал фитнесот пред сто години, а како денес, времеплов на вежбањето и заблудите кои владееле(видео)

Како луѓето вежбале пред сто години, а како денеска. За подобро здравје и изглед луѓето посветуваат големо време на вежбањето, а тоа го прават интензивно повеќе од сто години. Интерсно е да се види и забележи за кратко време што било корисно,а што не. Секое

Неколку практични правила за позитивно живеење

Оптимизмот е можеби хајголемиот дар од природата со кој успеваме да ги преживееме најтешките мигови во животот. И спротивно, лошата навика се да гледаме црно, не доведува до емотивна напнатост која ни го намалува квалитетот на животот. Можеби изгледа невозможно да се победи сопствената наклонетост

Помогнал на луѓе по срцев удар: Рецепт за вашите артерии и холестеролот

Овој рецепт со сезонското овошје кое сега е достапно ги прочистува артериите од вишокот масти и соли, и е превенција од срцеви болести и срцев удар. Го намалува нивото на холестерол во крвта. Истражувањата одамна имаат покажано дека калинката е мошне добра за срцето, но

Црна чоколада за почеток на убав ден, причини за да јадете чоколадо

Неколку прини зошто да ја јадете вкусната чоколада со сласт, магнезиумот е минерал кој му е потебен на телото, а го има во цната чоколада. Тоа е и текако важно и здраво за нашиот организам, но доколку се внесува во ограничени количини, а да се

Преполовете се до Нова Година: Пиете го овој напиток секое утро ќе имате половина килограми помалку

Побрзи резултати ќе се добијат доколку вечерата би ја замениле со овааа напивка. Како би сте си помогнале организмот да ја вари храната и кога спиете, со тоа се забрзува и метаболизмот, потребно е да направите неколку работи. За почеток, неколку часа пред спиење не

Што се случува со вашето тело откако ќе ја запалите вашата последна цигара?

Пушачите се свесни за тоа колку е тешко да се донесе одлука за прекин на пушењето, но колку е уште потешко да се остане доследен и да не се запали нитедна цигара повеќе. Без разлика дали сте пушач или не, свесни сте за таа штетна