Browse By

Advertising

Category Archives: Истражување

Сега живее во фавела и се бања во корито, а беше еден од најдобрите светски фудбалери!

Адриано Леите Рибеиро беше еден од најбогатите и најуспешните играчи во светот, а денес живее во фавела (дива населба, каде што живеат сиромашни), каде што израснал, а судејќи според фотографиите на Инстаграм, се бања во корито. Тој израснал во тешка сиромаштија во фавелите на Рио

Секој четврт човек во Македонија е сиромав!

Ова тврдење произлегува Последните статистистички податоци покажуваат дека Македонија е земја во која живеат сиромашни граѓани: Дури 500 илјади граѓани сметаат дека се сиромашни и покрај тоа што се вработени. Загрижувачки, но и срамен податок дека над половина милион од граѓаните живеат во сиромаштија која

Можеби никогаш нема да пиете Coca Cola после ова видео

Еден влогер направи истражување колку е навистина штетна Coca Cola, колку шеќери соджи и колку е здраво да се конзумираат толку шеќери во нашиот организам. Погледнете го ова навистина интересно и поучно видео за да видите Coca Cola што навистина содржи во неа. После овој

Денеска е Обрезание Господово и Св. Василиј Велики

(Именден празнуваат: Васил, Василка, Васка, Весела, Веселинка, Веска, Нове, Новка…) На 1 јануари според стариот (односно 14 јануари според новиот) календар христијанските верници празнуваат три празници: Обрезание Господово, Свети Василиј Велики и Православна Нова Година. Според еврејските закони секое машко дете на осмиот ден од

Фото: Вака ќе изгледаат личните карти за албанските граѓани

На Фејсбук страната на Движењето Беса, постирана е „фотошоп“ верзија на тоа како во иднина би изгледала лична карта на Албанците во „Северна Рeпублика Македонија“ со кусо објаснување какви придобивки обезбедило оваа партија во преговорите со премиерот Зоран Заев.

За многу години: Свети Василиј Велики – Стара Нова Година

На 14 јануари православните верници го слават споменот на Свети Василиј Велики, а воедно и го празнуваат почетокот на новата година по Јулијанскиот календар. Свети Василиј Велики бил најславниот владика во градот Кесарија Кападокиска. Роден е во Неокесарија во 330 година од побожни родители. Во

Денеска ja славиме Света Анисија: Сите девојки и жени кои имаат неисполнета желба да направат една работа

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 30 декември. Св. маченичка Анисија. Анисија беше родум од Солун. Потекнуваше од угледен и богат род. Родителите и беа побожни луѓе и добро се погрижија околу нејзиното воспитание; уште од младоста таа многу го засака Бога. Набргу

Сите слушнале за Ал Капоне и Лаки Лучијано, но овој човек ја создал мафијата во САД: Владеел сурово, па настрадал како и неговиот идол

Салваторе Маранцано не сонувал дека ќе стане еден мафијаш, а не пак дека ќе ја создаде американската мафија каква што и ден денес ја познаваме. Иако бил далеку помалку познат од познатите гангстери како Ал Капоне, Маранцано сепак оставил длабока трага во светот на криминалот.

Ова сигурно ќе ве интересира: Еве што значат кратенките во анализата за крв и колку треба да изнесуваат

Лабораторискиот преглед на крвта кај пациентите е еден од најважните показатели за ситуацијата на организмот и укажуваат на некоја скриена или веќе манифестирана болест. Секој човек во зависност од телесната тежина има од 5 до 8 литра крв, која го снабдува внатрешните органи со кислород

Поранешниот Мистер на Хрватска ќе продава ќебапи во Азија

Поранешниот Мистер на Хрватска, Бруно Орешковиќ ја нашол среќата во Азија, каде ќе отвори ресторан со име „Балканс“. Во него ќе имало од ќебапи до плескавици, а за нив ќе биде задолжен другар на Орешковиќ, пренесува „Курир.рс“. Пред десет години, со неполни 19 години, тој