Browse By

Advertising

Category Archives: Истражување

Со чипови во училишните униформи против бегањето од часови?!

Неколку училишта на југот од Кина користат „паметни“ училишни униформи со чипови за да можат да надгледуваат дали учениците бегаат од часовите, известуваат кинеските медиуми. Униформите имаат чипови кои ги локализираат учениците и можат да го регистрираат секое влегување или излегување од училиштето, навеле медиумите

На фотографија стара 100 години виделе вознемирувачки детаљ- погледнете ја жената во вториот ред (ВИДЕО)

Оваа фотографија е стара повеќе од 100 години, но во последно време стана предмет на жестока расправа на друштвените мрежи. Внимателно погледнете го рамото на жената во вториот ред, прва од десно. Дали навистина има дух на оваа фотографија или се работи само за оптичка

Колку триаголници гледате на фотографијата? Ако ја кажете оваа бројка вие сте натпросечно интелигентни

Секако на фотографијата ќе видите неколку триаголници. Но, ако ги пронајдете сите може да се сметате за натпросечно интелигентни. На прв поглед делува едноставно дека може да ги пронајдете сите триаголници кои се кријат на оваа фотографија. Ако успеете да ги пронајдете баш сите, ќе

Нема веќе работни визи, шест месеци може да барате работа во Германија

Со почетокот на оваа година, странските квалификувани работници полесно ќе се вработуваат во Германија. Во пракса ова значи, дека еден македонски работник ќе може да добие право на шест месечен престој во најсилната европска економија ако докаже дека има доволно пари за самостојно да се

„Ќе видиме за 9 месеци на кого му била среќна годината “

Иако новогодишната ноќ е луда за некого може да биде „татковска година“ еве на пример тие што се родени во септември сигурно неговите/нејзините родители се забавувале на нова година, претпоставка но сепак прашајте дали поминале лудо 🙂 Ќе видиме за 9 месеци на кого му

Две минути кои ќе ви го променат животот: Како да бидете подобар човек? (ВИДЕО)

Анимирано видео „Give In To Giving“ ја покажува моќта на добрината. Трае само две минути, но долго ќе ја паметите пораката која истото ја испраќа. Одлична мотивација за вашите планови за следната година.

Сакте да штедите? Еве 6 совети како да го направите тоа

Постојат многу методи како да се заштедат пари. Оние кои сакаат да заштедат пари можат да воведат различни лимити на секојдневните трошоци и на тој начин да заштедат пари. Се советува никогаш да не купуваат производи кои не им се потребни бидејќи на тој начин

Прилепчанец го држи рекородот за најпијан возач – Еве колку дувнал

Истражувањата на РСПСБ покажуваат дека најголем број од сообраќајните незгоди, во кои учествуваат пијани возачи, завршуваат со сериозни и фатални последици. Најголем број од возачите, кои возеле под дејство на алкохол, патувале на кратко растојание до 20 километри. Во Македонија рекордот за возење под дејство

Тајнта за луѓето со сини очи

За многу луѓе сините очи се најубави, но кријат чудна тајна. Научниците откриле интересни факти за луѓето со сини очи кои датираат уште пред 10.000 години, а можеби баш и нема да ви се допаднат. Имено, сите луѓе некогаш одамна имале темни очи, но од

Maкедонец херој! Здравко Дејановиќ е единствениот од Македонија со три освоени врва над 8.000 метри (ФОТО)

“Македонец на врвот на Хималаите. Здравко Дејановиќ е единствениот Македонец со три освоени врва над 8.000 метри. Здравко досега се искачи на трите најпрестижни врва на Хималаите. Монт Еверест, К2 и Анапурна 1 кој е еден од најсмртоносните и најопасни врвови за искачување. Македонскиот херој