Browse By

Advertising

Category Archives: Кинотека

Дали Холивуд ја украде македонската песна Зајди Зајди ?

Познатиот Холивудски филм посветен на храбрите спартанци, кои 300 на број се спротивставиле на Персиската империја има една добро позната Македонска нумера. Доколку внимателно ја слушате нумерата ќе забележите дека се работи за познатата македоска песна Зајди, Зајди. Песната е искористена за делот кога на

Излезе новиот трејлер за крими-драмата во која ќе глуми Џим Кери

Многу чудно е кога Џим Кери ке одлучи да глуми во крими-драма како “опасниот“ лик,  тоа е спротивно од тоа што го прави цела кариера односно поврзаноста со комедија. Во неколку наврати Џим Кери во интервјуто на Елен Шоу напомена дека он се менува, односно

No Thumbnail

Погледнете го официјалниот трилер на „Avengers: Infinity War“

Премиерата на “Avengers: Infinity War” се приближува, а соодветно на тоа излезе официјалниот трилер. Премиерата на филмот е закажана за 27 април 2018 година. Кога Avengers дојдоа во кино, во првата форма, донесоа совршена рамнотежа на хумор и акција во универзумот на Marvel Cinematics,сите ние

„John Wick“ ќе добие своја телевизиска верзија

Најуспешната нова акциска франшиза „Џон Вик“ ќе добие своја телевизиска верзија, при што приказната нема толку да се фокусира врз главниот филмски лик, што го игра Кијану Ривс. Филмските компании „Старз“ и „Лајонсгејт“ потврдија дека ќе се снима серијата „Континентал“, при што постои можност во

Моќната женска осумка – „Ocean’s 8“

По неколку години поминати од екипажот „Ocean ‘s 11 “  следи и една женска верзија во светот на криминал со малце и драма и секако доста смеа .Овој тим „Оcean’s“ секогаш важел како синоним  или  „тим за кражба“  .Датира уште во 1960 заедно со главниот

Објавени номинациите за 75-от „Златен глобус“

Мрачната бајка „The Shape of Water“ на мексиканскиот режисер Гиљермо дел Торо освои најмногу номинации за филмската награда „Златен глобус“. Филмот доби 7 номинации, вклучувајќи ја и онаа во категоријата најдобра драма. По „The Shape of Water“, филм што победи и на овогодишниот филмски фестивал