Browse By

Advertising

Category Archives: Своја Приказна

Ќерката е таа која секогаш ќе ви ја отвори вратата: Поучна приказна што ви ја стопли душата

По свадбата на еден млад брачен пар, на првиот ден од нивниот заеднички живот младенците одлучиле никому да не ја отвораат вратата од нивниот дом, со цел да си посветат повеќе внимание еден на друг. Тој ден направиле договор – не се отвора вратата за

До девојката од Карпош која заврши со момче од село

Не сум фраер, не сум убав, имам чиста душа, љубов и разбирање…Се заљубив во девојка недостижна за мене.Живеам во Илинден гледам дека кога ќе го спомнам местово сите превртуваат очи, да знам село е, но местото не го прави човекот.Мојот најдобар другар реши да прави

Исповед на една Македонка: Бебето немаше срцева реакција, отидов во Лесновскиот манастир почувствував болка и се случи чудо

Имав преголема желба да останам бремена. Ми доцнеше 7 дена, зедов тест и беше позитивен. Закажав преглед кај д-р A. K., мојот матичен гинеколог во Кочани. Отидов на закажаниот преглед и најпрвин не покажуваше бременост, се договоривме за една недела пак да направиме преглед, бидејќи

Трогателна порака од мајка : „Синот не е повеќе со нас заради вакцината“

Приказната е напишана во 2015година и вреди да се прочита можеби ќе ви ги промени мислењата околу вакцинирањето : Јас сум Ленче Данилова, мајка на дете кое “благодарение” на вакцината ММР лани почина. Имаше само 5 години. Почитувани родители, моето синче се викаше Томче, а

Приказната за двата волка: Се чита 20 секунди, а поуката останува вечно!

Седел еднаш одамна еден стар Индијанец и неговиот млад внук пред нивниот вигвам. Дедото се обидувал што повеќе мудрост и знаење да му пренесе на внукот и така да го подготви за животот кој е пред него. Затоа и му ја раскажал оваа приказна. -Во

Малата Јована е над хендикепот, со целосно оштетен вид пишува книги и свири клавир (Видео)

Јована Трајчевска од Ресен со целосно оштетен вид. Но, тоа не ја прави да биде поразлична од нејзините врсници. Мултиталентот кој го поседува е многу поголем од хендикепот. Новинар: Го сакаш ли пијаното? „Да, и тоа многу. Уште кога сум имала пет години или четири

Универзалната сала е драматичен поклон кој го надживеал својот оригинал, нејзиниот историјат е достоен за споменување и паметeње.

Ви изгледаат познато фотографиите, зарем не? Секако, ова е Универзалната сала во Скопје. Ја сметаме дека е дел од идентитетот на градот, но не е секогаш така како што изгледа. На фотографијата лево е всушност Националниот циркус од Софија изграден во 1962, кој несреќно изгорел

Семејство од село Белица си има мало еленче за домашно милениче (ВИДЕО)

Една од поубавите предновогодишни приказни деновиве. Видео објавено на Фејсбук профилот на село Белица (кичевско), прикажува семејство од селото кое за милениче си има мало еленче. Го викаат Бамби, а откако корисниците на друштвените мрежи го прогласија ова за едно од најслатките нешта што ги

Тинејџер од Скопје: Татко ми невработен, брат ми дипломиран физиотерапевт, работи како келнер

Тој е тинејџер кој има само 16 години, но реално ја гледа сликата на животот, и како што самиот вели животот е суров… Стојам на страна и гледам… Понекогаш ми доаѓа на глас да заплачам кога ќе погледнам каква е состојбата во нашата држава. Секој

Исповед на кума: Во плико ставила 20 евра, а потоа невестата ја изненадила со својата изјава

Финансиската состојба и била лоша и не можела да даде многу, па затоа невестата ја изненадила со неочекуван гест. Еве што напиша таа: – Минатиот викенд се мажеше мојата најдобра другарка , а јас и мојот сопруг однесовме плико со 20 евра во него. Bевме