Browse By

Advertising

Category Archives: Спорт

Легендата на Ф1 остави големи сеќавања – Nikki Lauda (1949-2019)

Niki Lauda легендата на Формула 1 трикратниот шампион утрово почина од непознати причини но дефинитивно ќе биде запамтен како легендата која го промени мотоспортот. Ники познат по најголемото ривалство заедно со Џамес Хант кој беше неговиот ривал во седумдесетите ја испишаа историја во формула 1

Антиќ e новиот претседател на МКФ, мак-баскетот доби нов „татко“

Поранешниот македонски репрезентативец, Перо Антиќ е избран за нов претседател на Кошаркарската федерација на Македонија. Антиќ на денешното Изборно собрание во Скопје едногласно беше избран како единствен кандидат. Во својата богата играчка кариера, 36-годишниот Антиќ беше дел од Работнички, АЕК, Црвена ѕвезда, Лукоил, Санкт Петербург,

Еден век фудбал: 100-годишниот „Љуботен“ влезе меѓу најстарите клубови во светот

Фудбалскиот клуб Љуботен од Тетово официјално е примен како член во сојузот „Клуб на Пионери“ (Club of Pioneers) во кој членуваат само најстарите екипи од секоја држава. ФК Љуботен е формиран на 28 март 1919 година и годинава одбележува 100 години постоење. -Во нашите витрини

„Некој за парите клети, ние за боите свети“, Вардар со најмоќна поддршка до сега

Македонскиот ракометен првак Вардар игра пред (пре)полна сала во СЦ „Јане Сандански“, а пред натпреварот, вардаровите навивачи повторно пееја заедно со македонската група „Некст Тајм“. Групата ја испеа популарната „Излези Ѓурѓо“, а пропатно со нив грмеа уште 7.000 грла, присутни на трибините во вардаровиот дом.

Фантастична вест: Македонските хокеари освоија злато во Германија

Македонската хокеарска репрезентација феноменалната низа на резултати ја заокружи со завршна победа во големото финале на „Девелопмент купот“, остварувајќи голем триумф над селекцијата на Португалија која едноставно се покажа како недораснат противник за нашата селекција. „Црвено-жолтите“ стигнаа до биланс од пет победи на пет одиграни

Затоа е повеќе од човек! Вакво чудо може да изведе само капитенот Лазаров (Видео)

Капитенот Кире Лазаров мечот со Русија вчера го заврши со 9 погодоци и беше најефикасен во нашата репрезентација. Тој постигна еден од најатрактивни голови на оваа средба, кога во самиот финиш од средбата, успеа да го лобува русикиот голман Олег Грамс од седум метри. По

Германците си ја признаа грешката: Тоше Проески екна во „Минхен“! (ВИДЕО)

Турската песна која беше пуштана во „Олимпијахале“ како македонска навивачка химна е тргната од репертоарот. Организаторите во Минхен признаа дека направиле грешка без да знаат. „Таа песна беше грешка, навистина немавме никаква намера. Веќе ни алармираа и на следниот меч ќе си ја поправиме грешката“,

Ракометарите од соблекувална: Има само една вистина има една МАКЕДОНИЈА! (ВИДЕО)

После рутинската победа на Македонија над Бахреин, втор меч од Светското Првенство во Ракомет, со одличен резултат од 28 наспроти 23, Македонија се искачи на првото место на табелата во групата Б. Нашите ракометари славеа убадлива победа, па Борко Ристовски сними одлично видео од соблекувалната

Скандалозен ракометен пренос на МТВ2

Во моментите на голема радост поради одличниот старт на репрезентацијата на Македонија на Мундијалот во Германија и Данска, доаѓа информација која во нормални држави би се квалификувала за рубриката „верувале или не“ дека новинар од албанскиот сервис на Македонската радио и телевизија (МРТ) се дрзнал

(Видео) Ниту „Маракана“, ниту „Камп Ноу“ – ова е најубавиот стадион во светот

Стадионот Хенингсвер во истоименото норвешкото село со околу 500 жители е опкружен со остри врвови и магична природа, па многумина го сметаат за најубавиот фудбалски стадион во светот. Групата на острови Лофоти дури во 2007 година беше поврзана со мостови со остатокот од копното и