Browse By

Advertising
Loading...

Category Archives: Хуманост

Потребни се тромбоцити со 0+ крвна група за Тоше Илиевски од Скопје

На него му се потребни сигурни 10, до 20 хумани луѓе кои ќе даруваат тромбоцити. Се што е потребно е да се упатите на Транфузиологија која се наоѓа веднаш до Хематологија во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“. При дарувањето треба да се напомене дека тромбоцитите се

Домот на Анчеви во Радовиш се претвори во пепел, ајде хумани луѓе да им помогнеме

Ве молам СПОДЕЛУВАЈТЕ! На 04.11.2018 домот на Александар и Силвија Анчеви од Радовиш се претвори во пепел. Огнените јазици ја преголтаа насмевката од нивните лица. Семејството остана без покрив на главата, со своите малолетни деца (едното 3 месечно бебе, другото 3години) Да бидеме хумани, да

Сестричката Јована моли за братчето Кристијан: Донирајте добри тетки и чичковци за бато да ми дојде на роденден (Видео)

Кристијан Андреев е дете на 14 гoдишна возраст кој боледува од многу тежок облик на Аутизам и Епилепсија !! Закажани се 3 сесии-операции на матични клетки во Истамбул-Турција кои ќе чинат 38.600 евра !! За неговите родители сумата е преголема затоа Ве замолуваме, сите вас

Секоја чест : Пар од Струмица, парите од свадбата ги донираше за Никола Новоселски

Живе Коцев и Марија Кармазова од Струмица, парите од нивната неодамнешна свадба ги донираа за Никола Новоселски, кој по сообраќајна несреќа од пред четири години се здоби со тешки телесни повреди на главата, без можност да се движи и зборува. Информацијата за нивната донација ја

Што значи да сте дел од хуманитарниот турнир „Валентин Стефановски“ ?

Kако и изминатите години, така и оваа организаторите на турнирот, Здружение на граѓани “Валентин Стефановски”, заедно со Градоначалникот и советот на општина Демир Хисар ќе се погрижат и ќе го дадат својот максимум за организирање на овој четврт по ред меморијален турнир во мал фудбал

Продавале отпад за да му купат трицикл на другарче со церебрална парализа

Десетгодишниот Алекса Кукуљ, ученик во четврто одделение во Основното училиште „Жарко Зрењанин“ од Качарево, Србија, во петокот првпат на училиште пристигна со својот нов трицикл. Алекса боледува од церебрална парализа и тешко се движи, а трициклот му го купиле неговите другари, ученици кои до пари

Прегладнета мајка ги лаже ќерките дека јадела кај соседите за тие да имаат да каснат повеќе

Мајка на две ќерки моли за храна и облека за децата. Живеат во Крива Паланка во куќа која на се личи освен на дом. Нејзините две дeвојчиња никогаш во животот немале нова облека ,никогаш не биле доволно најадени , никогаш не биле среќни. Израснати во

Да му помогнеме на младиот Дарко повторно да застане на своите нозе – Апел за помош

Да му на ова 19 годишно момче кое пред еден месец настрада во тешка собраќајна несреќа. Неговите нозе се моментално неподвижни. Сите заедно да донираме и да му докажеме дека ние можеме! со наша помош нашиот Дарко повторно да застане на своите нозе и среќен

Изчезнат е дедо Тони споделете да го пронајдеме !

Браво хумани луѓе! Со вашата помош успеавме да го најдеме дедо Тони. Статијата што ја објавивме пред неколку часа успеа да собере преку 1000 споделувања низ цел фејсбук со тоа успеавме да го пронајдеме дедо Тони . Прекрасна вест благодарение на вас хумани луѓе успеавме

„Јадам леб и шеќер за да има за децата“ , четиричлено семејство преживува со 5 илјади месечно

-На работа сум 14 часа, јадам леб и шеќер за да остане за нив. Излегувам дома во 15 часот се враќам наутро во 8 часот. – Вели загрижениот татко кој заедно со неговата жена имаат вкупно примања од 5 000 денари што е премногу малце