fbpx
  • May 29, 2020

„Имав само 21 години, кога во 2001 година застанав да ја бранам татковината, денес осеќам дека сум се борел за две шаки лајна “

Имав само 21 години, кога во 2001 година застанав добороволно на браникот на татковината. Заедно со илјадници мои врсници. Тогаш…
  • May 27, 2020

Бектеши со детали за работното време на кафулињата и рестораните

Тој додаде дека другите угостители ќе можат да отворат подоцна, откако ќе се види како ќе се почитуваат препораките. –…
  • May 26, 2020

ФОТО: Грчки хирург си тера „мајтап“ со македонските колеги за трансплатацијата на срце

Грчки хирург на Фејсбук цинично им честиташе на своите колеги за извршената трансплатација на срце, но посочи дека тоа се…
  • May 26, 2020

Агенцијата за вработување со јавен повик за „Субвенционирање на платите“

Невработените лица и работодавачите од денеска можат да конкурираат за користење на мерката „Субвенционирање плати“. За нив  за кои Агенцијата…
  • May 26, 2020

Владата размислува за целосно укинување на полициски час

Владата на денешната седница се очекува да донесе и одлука за целосно укинување на полицискиот час. Извори од Комисијата за заразни…
  • May 25, 2020

Стручњаците откриле 7 работи кои треба да ги направиме кога јадеме сладолед

Сигурно сте мислеле дека јадењето сладолед не е некоја посебна мудрост, сигурно сте се излажале. Сладоледот е омилен летен десерт…
  • May 25, 2020

Во Чешка второто пиво гратис

Од денеска сите кафулиња и ресторани во Чешка повторно се отворени, а најголемата пивница во земјата Пилснер Уркел има промоција,…
  • May 25, 2020

Coca Cola со специјална амбалажа за словенската писменост – ФОТО

Американскиот бренд Coca Cola по повод 24 март празник на Св. Кирил и Методиј, како и на словенската писменост во…
  • May 24, 2020

Тhe Culture Trip: Македонскиот јазик, еден од 10-те најстари јазици кои се зборуваат и денес!

Еволуцијата на јазиците е слична на биолошката еволуција – се одвива генерација по генерација и не може да се најде…
  • May 24, 2020

Македонска работа: Им асфалтирале улица, но жители го украле свежиот бетон (Фото)

Очевидци го пријавиле делото кај надлежните служби, а претставници на Одделението за внатрешни работи и на компанијата изведувач веќе биле…