fbpx
  • May 27, 2020

Бектеши со детали за работното време на кафулињата и рестораните

Тој додаде дека другите угостители ќе можат да отворат подоцна, откако ќе се види како ќе се почитуваат препораките. –…
  • May 26, 2020

Агенцијата за вработување со јавен повик за „Субвенционирање на платите“

Невработените лица и работодавачите од денеска можат да конкурираат за користење на мерката „Субвенционирање плати“. За нив  за кои Агенцијата…
  • April 21, 2020

Полицискиот час се скратува од 19-5 часот – за викенд ќе почнува во сабота во 13ч

Владата утре ќе расправа за релаксирање на полицискиот час во Македонија воведен поради епидемијата на корона вирусот, објави Министерот за…
  • April 21, 2020

Aмериканската нафта падна под нулата, кај нас од полноќ се поскапува за 3 денари еве зошто

 На овој начин државата ќе го полни буџетот за да се справи со Корона кризата. Од Владата велат дека кога…
  • April 17, 2020

Планинарите гневни: Подобро е 100 луѓе во маркет или двајца на планина?

„Федерацијата за планинарство на Македонија (ФПСМ) е крајно изненадена и разочарана од вашата избрзана, необмислена и нерационална одлука целосно да…
  • April 11, 2020

Mаркети кои доставуваат храна во 61-часовниот карантин

Граѓаните на Македонија овој викенд ќе имаат најдолг полициски час – движењето е забрането од 16 часот во петок до…
  • April 10, 2020

Милион маски ќе ни долетаат денеска од Чешка

Воен авион со донација од Чешката Република денеска треба да слета на Скопскиот аеродром.Можеби ќе ве интересира Секретаријатот за европски…
  • April 8, 2020

Кој има дозвола за движење во полициски час: За итни случаи во болница не треба дозвола, но за земјоделци, административци, новинари, пекари, треба да се најават

-Постојат различни категории и на приватни компании, за кои што на дел ние издаваме, но во поголем дел како што…
  • April 7, 2020

Угостителите ги отпуштија вработените: Нека ги згрижи државата!

Близу 15 илјади вработени во угостителскиот сектор биле отпуштени од работа од појавата на коронавирусот. Угостителите најавуваат дека владините мерки…
  • April 6, 2020

Од среда полициски час од 16:00 до 05:00 на цела територија, за викендите 24 часовна забрана за движење!

Канал 5 неофицијално дознава дека од среда стапува на сила овој нов распоред на полициски час. Од понеделник –до петок…