fbpx
  • March 21, 2020

Зимата се враќа – Следуваат нови врнежи од дожд и снег

До крајот на денов времето во државава ќе биде претежно сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе…
  • October 14, 2019

Славчо Попоски: Првиот снег на пониските места можен уште во ноември

Оваа сезона првиот снег можно е да пристигне порано на пониските места судејќи барем според моменталните анализи и развој на…
  • October 9, 2019

Од четврток следува нова промена на времето – Многу лошо ќе влијае врз метеопатите

По студениот бран кој ја зафати нашата држава и го донесе првиот снег на високите планински места веќе од четврток…
  • October 6, 2019

Славчо Попоски: Следува нов СТУДЕН бран

Температури пониски од нормалните за овој дел од годината, северен и североисточен ветер како и повремени врнежи од дожд особено…
  • October 2, 2019

Студен бран носи снег во Европа, снегот доаѓа и на Балканот – Славчо Попоски

Студена експлозија од Арктикот ќе се спушти во северна и во североисточна Европа и ќе услови нови врнежи од снег…
  • August 31, 2019

ВИКТОРИЈА во вторник ќе го погоди Балканот

Изразениот циклон ВИКТОРИЈА во вторник наизразено ќе го зафати северниот дел на Балканот поточно најпогодено ќе бидат Словенија и Хрватска…
  • August 30, 2019

На Балканот доаѓа првиот ЕСЕНСКИ циклон оваа сезона -ВИКТОРИЈА, доаѓа и ПРВИОТ СНЕГ

Летното време и натпросечно високите температури ќе се задржат и на самиот почеток од септември, но сепак ваквата верменска состојба…
  • August 23, 2019

Уште еден пеколен ден, а потоа голема промена

Денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец,…
  • August 13, 2019

Од утре пороен дожд, а од четврток намалување на температурите

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со слаб југоисточен ветер. Нaсекаде ќе биде активирано портокалово ниво на опасност…
  • January 12, 2019

ПОДГОТВЕТЕ СЕ: Не очекува голема промена на времето

Времето во Македонија ќе биде сончево со умерна облачност и со слаб до умерен северен ветер. Претпладне во западните делови…