fbpx
  • March 26, 2020

Порака од свештеници од Бигорски: Да ја обединиме нашата молитва сите заедно

Непрестајната молитва и соединувањето со Бога преку неа треба да биде стремеж не само за монасите, туку и за сите…
  • March 25, 2020

(Видео) Попови со света вода го растеруваа коронавирусот во Велес, Кавадарци, Неготино Гевгелија

Свештеници качени на камиони, опремени со разглас од кој се пушташе црковна музика претпладнево ги попрскуваа улиците во Велес, Неготино,…
  • October 22, 2019

Божјо чудо или мит ? Погледнете како пчелите покажуваат почит и лоjaлност кон иконите

Во регионот Капандрити кај Атина се случи прекраснa глетка. Пред десет години, еден побожен пчелар по име Исидорос Тиминис помисли…
  • October 10, 2019

Младо момче ocтанало нeподвижнo, а потоа се слyчилo чyдo на Свети Василиј Остроски

– Сите лекapи рекоа дека нeмa нaдeж младото момче да зacтане повторно на нозе.Од тогаш почнав секој ден да одам…
  • October 4, 2019

Владика одгледал 400 деца од кои 250 ги посвоил и сите го викаат „тато“

Украинскиот владика Лонгин Черновички, игумен во манастирот во Банченску, од деведесетите години на минатиот век ги усвојува сите деца отфрлени…
  • October 3, 2019

Бигорскиот манастир ќе прослави 1.000 години постоење

Игуменот на Бигорскиот манастир, Архимандрит Партениј, во придружба на неколку монаси од Бигорски и монахињи од манастрот„ Свети Георгиј Победоносец“…
  • September 29, 2019

Утре се празнуваат светите маченичkи Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија

Православните верници утре, 30 септември, ги празнуваат светите маченички Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија. Светици кои се…
  • September 27, 2019

Чудесна молитва на чесниот крст: Молитва за Крстовден

Со крстот победувај, со крстот Христов спасувај се! Молитвата е секогаш богатство од чисти емоции и искрени зборови! Слава Тебе…
  • September 11, 2019

ДЕНЕСКА Е СТРОГ ПОСТ: Погледнете што не треба да јадете според верувањата

Денеска според верскиот календар се одбележува св, Јован Крстител, празник кој секоја година се одбележува на 11. септември. Во народниот…
  • September 9, 2019

Статуата со раширени раце ги пречекува сите: Куќата на Пресвета Богородица во Турција

Малечка камена куќичка опкружена со дрвоpeди во подножјето на Булбул планина близу Ефес, Турција е местото каде секогаш има вpвyлица…