November 22, 2019

Булевар

На вистинското место

Диета на Жан Митрев: Ослабете 15 килограми за помалку од 3 недели

Кога температурите ќе скокнат, гардеробата мора да биде минимална, ако на тоа се додаде и дека ќе сакате да изгледате убаво на плажа, време е да се ослободите од килограмите кои добивте периодов. Оваа диете ја препорачуваат докторите.
ДИЕТА ЗА 15 ДЕНА (од болница-Кардиологија)
Доручекот е ист во текот на 15 дена, а се состои од 1 овошје (портокал, круша, праска, диња, лубеница, не смее банана и грозје) двопек, шоља кафе или чај без шеќер.
1. ден
Ручек
1 портокал
1 варено јајце
1 канче кисело млеко
Вечера
2 домати или 2 дл. варени домати
2 варени јајца
1/2 главица зелена салата или краставица
2 двопек
2. ден
Ручек
1 портокал
1 варено јајце
1 канче кисело млеко
Вечера
125 гр.варено телешко месо
1 домат
1 портокал
1 двопек
1 шоља чај или кафе без шеќер
3. ден
Ручек
1 портокал
1 варено јајце
1 канче кисело млеко
1 главица зелена салата или краставица
Вечера
125 гр. варено телешко месо
1 портокал
1 двопек
1 шоља чај или кафе без шеќер
4. ден
Ручек
125 гр. кравјо сирење
1 домат
1 двопек
Вечера
125 гр. варено телешко месо
2 домати
1 јаболко
1 двопек
5. ден
Ручек
200гр.варено месо или риба
1 домат
1 двопек
Вечера
1/2 кг. варен зеленчук (морков, грашок, компир)
1 варено јајце
1 двопек

НАПОМЕНА:
Месото и варениот зеленчук се зачинуваат со вегета.
6. и 7. ден се без диета.
За време на диетата не се пие алкохол.
После 5-тиот ден се губат 2,5 до 5 кг, а по два дена пауза диетата се повторува 3 пати (5 дена + 2 дена пауза) и се губат без последици по здравјето 15 кг. Килограмите нема да се вратат доколку по завршувањето на диетата јадете нормално освен секој понеделник.
Во понеделниците треба да се консумира:
Доручек: 1 чаша сок од лимон без шеќер
Ручек: 1 јаболко,1 двопек
Вечера: 1 варено јајце,1 домат,1 двопек
Сите наведени намирници може да се земаат топли или ладни, но важно е да се земаат по наведениот редослед и да не се изостави ниту една. Ако не се земаат по редослед или ако се промени некоја намирница, нема да се постигне саканиот ефект.

%d bloggers like this: