January 21, 2020

Булевар

На вистинското место

Милијардер подарил 9 милиони долари: Сакал да провери колку се среќни луѓето!

Јапонскиот моден тајкун Јусаку Маезава преку Твитер на илјадници негови следбеници споделил 9. милиони долари, во обид да ја тестира теоријата дека луѓето се посреќни кога имаат повеќе пари.


Илјадници кои ќе ја ретвитуваат неговата објава на Твитер добивале по девет илјади долари.
Тој објасни дека го започнал овој социјален експеримент за да ги охрабри научниците и економистите да дебатираат за универзалниот приход.

Маезава е познат и по тоа што го најавил шефот на „Тесла“, Илон Маск, дека ќе биде еден од оние што ќе тргнат на мисија на Месечината.

Покрај тоа, Маезава преку Твитер трага по сродна душа на која и понудил „меден месец“ на Месечината, пренесува „Бизнис инсајдер“.

%d bloggers like this: